شرط ورود دارو به كشور، توليد آن دارو پس از يك سال در كشور است

۱۳۸۹/۰۴/۲۰ - ۱۵:۲۴ - کد خبر: 20057
شرط ورود دارو به كشور، توليد آن دارو پس از يك سال در كشور است
 دكتر مرضيه وحيد دستجردي در مراسم افتتاح پروژه دارويي «سافت ژل مينو»، درمان و دارو را از گران‌ترين خدمات كشورها براي مردم عنوان كرد و گفت: چرخه دارويي ايران از گردش مالي حدود دو هزار و 500 ميليارد تومان برخوردار است كه 35 درصد اين چرخه براي ورود داروهاي گران قيمت از خارج كشور صرف مي‌شود. تنها حدود چهار تا پنج درصد داروهاي مصرفي كشور از خارج وارد مي‌شوند.

وي با بيان اين كه در ابتداي انقلاب قدم بزرگي در زمينه‌ توليد داروهاي ژنريك در كشور برداشته شد، ادامه داد: اين امر به ارتقاي صنعت دارويي كشور منجر شد. پروژه دارويي «سافت ژل» و اقدامات اين چنيني دستاوردهاي بزرگي در جهت خودكفايي كشور در زمينه دارو است.

وزير بهداشت با اشاره به جايگاه بالاي صنعت داروسازي ايران در منطقه افزود: همكاري‌هاي مشترك با شركت‌هاي داروسازي پيشرفته دنيا مي‌تواند به رونق و خودكفايي ايران در زمينه‌ دارو كمك فراواني كند؛ چرا كه قطعا با توليدات داخلي هزينه‌هاي درمان و دارو به صورت قابل توجهي كاهش مي‌يابد.

وي قيمت داروهاي توليد داخل را سه تا چهار برابر پايين‌تر از مشابه خارجي آن عنوان كرد و گفت: با توليد داخل مي‌توان آنچه كه مردم از جيب خود براي دارو مي‌پردازند را بسيار كاهش داد.


وحيد دستجردي با اشاره به تحريم‌هاي بين‌المللي ادامه داد: ما از اين تحريم‌ها به عنوان فرصت استفاده كرديم نه تهديد. اميدواريم عليرغم تحريم‌ها و با كمك فعالان در اين زمينه مسيري به سمت ترقي را طي كنيم.

وي با اشاره به طراحي نقشه نظام سلامت در وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت در برنامه‌ريزي‌ و طراحي خود در نقشه جامع علمي كشور و همچنين در نقشه نظام سلامت بنا دارد كه بسياري از داروهاي گران قيمت و اساسي را در داخل كشور توليد كند. معاونت‌هاي پژوهشي و غذا و داروي وزارت بهداشت در اين زمينه عزم جدي دارند.

وزير بهداشت تاكيد كرد: وزارت بهداشت به منظور توسعه صنعت دارويي كشور از هيچ حمايتي دريغ نخواهد كرد.

وحيد دستجردي در پايان خطاب به مسوولان پروژه دارويي «سافت ژل مينو» گفت: اميدوارم 23 داروي اين شركت هر چه سريع‌تر و با قيمتي مناسب در اختيار مردم قرار گيرد. وزارت بهداشت نيز در اين زمينه از هيچگونه همكاري كوتاهي نخواهد كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.06895s, 19q