100 قلم دارو تا آخر هفته برچسب اصالت دارو مي‌گيرند

۱۳۸۹/۰۴/۲۱ - ۱۱:۲۷ - کد خبر: 20059
100 قلم دارو تا آخر هفته برچسب اصالت دارو مي‌گيرند
محمدرضا شانه‌ساز در گفت‌وگو با فارس با عنوان اين مطلب اظهار داشت:‌ مكمل‌ها را نيز جزء دريافت‌‌كنندگان برچسب اصالت دارو قرار داديم اما فعلاً درج برچسب اصالت بر روي داروها اولويت است و تا آخر هفته بيش از 100 قلم دارو اين برچسب را دريافت مي‌كنند.

وي افزود: به كمك اين برچسب كه روي آن شماره‌اي مندرج است مصرف‌كننده مي‌تواند با پيگيري شماره از طريق شماره تلفن موجود تقلبي‌بودن يا نبودن دارو را استعلام كند.

شانه‌ساز تصريح كرد:‌ در حال حاضر پس از ابلاغ آئين‌نامه داروخانه‌ها، آئين‌نامه‌هاي جديد ساخت و ورود كه در واقع ضوابط جديد واردات و ساخت و توليد دارو در دستور كار قرار دارد كه علاوه بر اينكه كيفيت محصولات توليد داخل را بالا مي‌بريم سياست اين است كه واردات ما منجر به توليد شود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال يكي از سياست‌ها اين است كه داروهاي وارداتي بعد از مدت زمان تعريف‌شده منجر به توليد شود. همچنين استفاده از ظرفيت خالي صنايع و توجه جدي‌تر به محصولات توليد داخل و شفافيت بيشتر جزء برنامه‌هاي مهم اين آئين‌نامه است.

مدير كل نظارت بر داروي وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: آمار بين‌المللي قاچاق دارو در امريكا يك يا 3 درصد، در اروپا 3 تا 5 درصد و در كشورهاي در حال توسعه 10 تا 25 درصد است. از سال 87 كه حجم داروهاي قاچاق در حال بالا رفتن بود طرح‌هاي ضربتي انجام شد.

وي اضافه كرد: در حال حاضر حداكثر بين 80 تا 120 ميليارد تومان داروي قاچاق و تقلبي وارد كشور مي‌شود كه اگر مكمل‌هاي غذايي را به آن اضافه كنيم تا 150 ميليارد تومان است كه با توجه به كشورهاي منطقه آمار خوبي است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.82573s, 19q