نگراني رئيس انجمن ايدز ايران از ورود به موج سوم ابتلا به ايدز

۱۳۸۹/۰۴/۲۲ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 20061
نگراني رئيس انجمن ايدز ايران از ورود به موج سوم ابتلا به ايدز
به گزارش سلامت نيوز حميدرضا شاعري در گفت‌وگو با فارس در حاشيه همايش رسانه اعتياد و سلامت اجتماعي اظهار داشت: در حال حاضر در كشور حدود 20 هزار نفر از ابتداي سال 65 تاكنون مبتلا به ايدز شناخته شده‌اند و تخمين زده مي‌شود ميزان مبتلايان به ايدز در كشور بين 60 تا 85 هزار نفر باشد.

وي افزود: الگوي اپيدميولوژيك ابتلا به ايدز در كشورهاي مختلف متفاوت است. در كشور ما بيشترين مبتلايان به ايدز از طريق اعتياد تزريقي بوده است ولي به طور كلي در دنيا ابتلا به ايدز از طريق مسايل جنسي بيشتر است.

شاعري تصريح كرد: از 8 سال پيش تاكنون برنامه كاهش آسيب در كشور آغاز شده است و اين برنامه توانسته است تا حدود زيادي عفونت ايدز را در بين معتادان تزريقي كنترل كند و اگرچه هنوز هم سوار موج دوم ايدز هستيم اما بيم آن مي‌رود كه اين موج به موج سوم يعني سرايت جنسي منتقل شود.

رييس انجمن ايدز ايران گفت: هنوز الگوي ابتلا به ايدز در كشور از طريق اعتياد تزريقي است اما اينكه ابتلا به اين عارضه به سمت مسائل جنسي برود يك سير طبيعي در دنيا محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به برنامه استراتژيك ملي در خصوص كنترل ايدز خاطرنشان كرد: سومين برنامه استراتژيك ملي از برنامه پنج ساله در حال اجراست كه اولين برنامه دسترسي به معتادان پرخطر بود كه اين دسترسي به كمك كلينيك‌هاي مثلثي و مراكز كاهش آسيب امكانپذير شد. اما جمعيت افراد پرخطر مانند زنان خياباني هنوز به طور كامل كنترل نشده است و بيم آن مي‌رود كه به علت عدم دسترسي به آنها ابتلا به ايدز در بين اين جمعيت رشد يابد. لذا بايد هر چه سريعتر براي جلوگيري از رسيدن به موج سوم ابتلا به ايدز زنان خياباني و افراد پرخطر جنسي را كنترل كنيم.

شاعري در خصوص وضعيت اعتياد و ايدز در زندان‌ها نيز گفت: در حال حاضر ابتلا به ايدز در زندان‌ها كنترل شده است. اما بايد در نظر داشت شيوع و انفجار اپيدمي ايدز و رفتن از موج اول كه ابتلا از طريق فرآورده‌هاي خوني بود به موج دوم يعني اعتياد تزريقي از زندان‌ها آغاز شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.51453s, 19q