عدم ورود داروهاي جديد به فارماكوپه دارويي ايران /افزايش مدت زمان تامين داروي تك نسخه‌اي از خارج كشور

۱۳۸۹/۰۴/۲۳ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 20064
عدم ورود داروهاي جديد به فارماكوپه دارويي ايران /افزايش مدت زمان تامين داروي تك نسخه‌اي از خارج كشور
به گزارش سلامت نيوز به نقل از ايسنا دكتر سيد علي سبحانيان با اشاره به اينكه ايران هميشه مجبور است، بخشي از نياز دارويي بويژه داروهاي فوق تخصصي و جديد خود را از خارج كشور وارد كند، افزود: اين امكان وجود دارد كه عده‌اي از بيماران با داروهاي موجود پاسخ درماني خوبي نگيرند و مجبور به تامين اقلام جديد توليدي خارج از كشور باشند.

وي افزود: پزشكان ايراني با دنياي علم در ارتباط اند و با حضور خود در كنگره‌هاي بين‌المللي با انواع نوين دارو درماني بيماريها آشنا مي‌شوند و اين مساله نقش مهمي در تجويز از طريق مراكز تك نسخه‌اي دارد.

عضو هيات مديره انجمن علمي داروسازان ايران در ادامه گفت:‌ در سال 2009 بالغ بر 25 مولكول جديد دارويي جهت درمان بيماري‌هاي سرطان، مغز و اعصاب، قلب و عروق از سوي سازمان‌هاي بين المللي غذا و دارو مورد تاييد قرار گرفت و كشورهاي مختلف دنيا از آن بهره مند شدند اما در طول يك سال اخير به فارماكوپه دارويي كشورمان هيچ داروي جديدي اضافه نشده است كه اين مساله تقاضا براي تامين به صورت تك نسخه‌اي و سفارش از خارج را افزايش مي‌دهد.

دكتر سبحانيان در آستانه نهمين كنگره انجمن علمي داروسازان با بيان اينكه تا چندي پيش به دليل نبود محدوديت از سوي معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت داروهاي تك نسخه‌اي و آن دسته از داروهايي كه مشابه توليد داخل ندارند، ظرف مدت يك هفته از طريق كشورهاي خارجي و با قيمت دلاري تهيه مي‌شد، افزود: اكنون اين مدت گاهي به يك ماه نيز مي‌رسد كه مي‌تواند روند درمان بيماران بويژه بيماران سرطاني را دستخوش تغييرات كند.

وي افزود: وزارت بهداشت با نظارت بيشتري اجازه ورود دارو را مي‌دهد كه البته اين مسئله در راستاي كاهش قاچاق دارو اقدامي مفيد خواهد بود.

عضو هيات علمي دانشگاه گفت: اگرچه در طول يك دهه اخير توليد داروها همگام با شيوع روزافزون برخي بيماريها در داخل و خارج گسترش يافته اما اين مساله در خصوص درمان‌هاي جديد براي بيماريهاي مثل آلزايمر، پاركينسون، MS و سرطان و بيماران نيازمند داروهاي حياتي بايد با توجه بيشتري دنبال شود.

گفتني است، چالش‌هاي دارويي كشور و معرفي درمان‌هاي نوين در بيماريهاي مختلف بويژه بيماري‌هاي پوست و مو، 30 تير تا اول مرداد ماه در نهمين همايش انجمن علمي داروسازان ايران در مركز همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشكي ايران با حضور بيش از 2500 پزشك متخصص و داروساز مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.70431s, 19q