ميلياردها تومان، اعتبارات گمشده در حوزه بهداشت داريم

۱۳۸۹/۰۴/۲۷ - ۱۴:۱۶ - کد خبر: 20084
ميلياردها تومان، اعتبارات گمشده در حوزه بهداشت داريم

حسن امين‌لو امروز در همايش معاونان بهداشتي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور با بيان اينكه سهم بهداشت در اعتبارات كل كشور 7 درصد است اظهار داشت: به طور كلي 27 هزار ميليارد تومان اعتبارات حوزه سلامت وزارت بهداشت است كه از اين بين 2 هزار ميليارد تومان در حوزه بهداشت هزينه مي‌شود.

وي افزود: برنامه پنجم توسعه، رنگ بهداشتي دارد و نسبت به برنامه چهارم در آن بيشتر به بهداشت پرداخت شده است. به عنوان مثال در قانون برنامه پنجم توسعه در ماده 41 اعتباراتي را به عنوان صندوق ملي سلامت كه احتمالاً به حساب ملي سلامت تبديل مي‌شود در نظر گرفته شده است كه بر اساس آن عوارضي از دخانيات، نوشابه و تهديد‌كننده‌هاي سلامت و سوخت و انرژي جذب مي‌شود.

امين لو تصريح كرد: تغيير بيمه خدمات درماني به بيمه خدمات سلامت از ديگر موارد اين قانون است كه بر اساس آن مي‌توان پزشك خانواده و نظام ارجاع را هم تحت پوشش بيمه قرار داد.

وي ادامه داد: موضوع ديگر افزايش سهم سلامت از توليد ناخالص ملي است كه سهم بهداشت از اين اعتبارات سلامت به 20درصد افزايش مي‌يابد كه اين جهتگيري قانون برنامه پنجم توسعه است.

امين‌لو با بيان اينكه فعاليت انجام شده در هيئت امناي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ظرف 25 سال گذشته رضايتبخش نبوده است تصريح كرد: ظرفيت هيئت امناي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بسيار بالاست و در اين هيئت امنا، دانشگاه‌ها را از خيلي نقاط ارزيابي كرديم و يكي از مهمترين نقاط ارزيابي‌شده مسئله بهداشت بوده است و بر اساس آن خلاءها مشخص و تصميمات اخذ شده است.

وي با بيان اينكه تأسيس3 هزار خانه بهداشت حدود 250 ميليارد تومان اعتبار مي‌خواهد تصريح كرد: از مواردي كه براي بهداشت انجام مي‌شود بحث جشن تكميل شبكه است كه 3 هزار خانه بهداشت در حال حاضر كمبود داريم و تعدادي نيز خانه بهداشت فرسوده وجود دارد.

امين‌لو يادآور شد: چند سال است كه اعتبارات گمشده‌اي در حوزه بهداشت داريم. به عنوان مثال مجلس اعتباراتي در زمينه رديف بهداشت استان‌ها قرار داده است كه در سال قبل 96 ميليارد تومان بود اما فقط 32 ميليارد تومان آن در سال گذشته به دانشگاه‌ها اختصاص يافت و بقيه آن در جاي ديگري خرج شد.

امين‌لو گفت: اعتبار ديگر تحت عنوان عمران روستايي بود كه در 5 سال گذشته از اين پول حتي يك دينار هم به وزارت بهداشت نداده‌اند در حالي كه اين اعتبار بايد در 5 مورد برق، آب، راه، بهداشت و مدرسه روستايي هزينه مي‌شد.
وي اضافه كرد: منبع اعتباري ديگر، 2.5 درصد كل درآمد اختصاصي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي است كه اين عدد، عدد كمي نيست. حدود 2 هزار ميليارد تومان درآمد اختصاصي دانشگاه‌ها است كه 2.5 درصد آن 50 ميليارد تومان مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44986s, 19q