نوبت سوم واكسيناسيون سراسري هپاتيت B‌ آغاز مي‌شود

۱۳۸۹/۰۴/۲۹ - ۱۵:۰۵ - کد خبر: 20090
نوبت سوم واكسيناسيون سراسري هپاتيت B‌ آغاز مي‌شود
 رئيس اداره بيماريهاي قابل پيشگيري با واكسن با اعلام اين خبر گفت: تمامي متولدين سال 1371 كه نوبت اول و دوم واكسن هپاتيت B‌ را در دي و بهمن ماه سال گذشته دريافت كرده‌اند از روز شنبه 2 مرداد ماه با مراجعه به مراكزي كه قبلاً واكسن دريافت كرده‌اند، مي‌توانند نسبت به دريافت نوبت سوم واكسن اقدام كنند.

دكتر زهرايي با تاكيد بر اين كه به منظور حصول ايمني كامل در برابر بيماري هپاتيت B، دريافت هر سه نوبت واكسن ضروري است، گفت: در صورتي كه واجدين دريافت واكسن در سفر هستند، مي‌توانند با در دست داشتن كارت شناسايي معتبر نسبت به دريافت واكسن در هريك از مراكز بهداشتي درماني كشور اقدام كنند.

وي با يادآوري اين كه واكسيناسيون سراسري هپاتيت B رايگان است، گفت: اين واكسيناسيون در تمامي مراكز بهداشتي درماني سراسر كشور و خانه‌هاي بهداشتي شهري و روستايي انجام مي‌شود.

بنا براعلام روابط عمومي وزارت بهداشت، رييس اداره بيماريهاي قابل پيشگيري با واكسن با اشاره به در پيش بودن ماه مبارك رمضان به كليه هم‌وطنان واجد شرايط دريافت واكسن توصيه كرد كه ترجيحاً در ده روز اول آغاز واكسيناسيون يعني 2 تا 12 مرداد ماه نسبت به دريافت واكسن اقدام كنند.

به گفته دكتر زهرايي، پيش‌بيني مي‌شود؛ در نوبت سوم واكسيناسيون هپاتيت B جمعيتي حدود 800 هزار نفر تحت پوشش واكسيناسيون قرار گيرند.

دكتر زهرايي خاطرنشان كرد: مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت به منظور تكميل برنامه ايمن‌سازي در كودكان و گروههاي پرخطر تدابيري انديشيده است كه طي آن تمامي متولدين سال‌هاي 68، 69 و 70 كه تاكنون موفق به دريافت واكسن هپاتيت B نشده‌اند، در برنامه ايمن‌سازي گنجانده شوند. بنابراين اين گروههاي سني نيز مي‌توانند با دردست داشتن كارت معتبر با مراجعه به مراكز بهداشتي درماني نسبت به واكسيناسيون رايگان هپاتيت B‌ اقدام كنند.

بيماري هپاتيت B يك بيماري ويروسي است كه در صورت ابتلا فرد به اين بيماري، عوارضي مانند ضعف، خستگي، بي‌اشتهايي، و زرد شدن مخاطها و سطح پوست را به همراه دارد.

احتمال باقي ماندن ويروس و مزمن شدن بيماري در افراد بزرگسال در 5 تا 10 درصد مواقع وجود دارد و در برخي از اين افراد پس از گذشت 15 تا 20 سال از بيماري، زمينه‌هاي نارسايي كبد و گاهي اوقات ابتلا به سرطان ظاهر مي‌شود. در افرادي كه بيماري در آنها مزمن مي‌شود، به طور معمول هيچ علائمي از بيماري ديده نمي‌شود. احتمال انتقال اين بيماري از طريق تزريق، تماس جنسي، فرآورده‌هاي خوني و انتقال از مادر باردار به جنين وجود دارد.

دكتر زهرايي يادآور شد: با پيشگيري ساده از طريق واكسن به راحتي مي‌توان از ابتلا به اين گونه بيماريها پيشگيري كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.15734s, 19q