مصرف لوازم آرايشي زنان باردار باعث شكاف كام و لب شكري نوزادان مي‌شود

۱۳۸۹/۰۴/۲۹ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 20092
مصرف لوازم آرايشي زنان باردار باعث شكاف كام و لب شكري نوزادان مي‌شود
به گزارش سلامت نيوز صلاح الدين دلشاد، مدير عامل موسسه حمايت از كودكان با ناهنجاري‌هاي مادرزادي(محكم) در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: لب شكري، شكاف كام و ناهنجاري منينگوسل(ناهنجاري دستگاه عصبي و نخاعي مادزادي) شايعترين ناهنجاري‌هاي مادرزادي در كشور هستند.

وي ادامه داد: بسياري از اين ناهنجاري‌ها با آزمايش مايع آمونياكي توسط زنان فوق تخصص بيماري‌هاي جنين تا قبل از 4 ماهگي در هفته‌هاي 12 تا 16 ماهگي بارداري يا انجام سونوگرافي در هفته‌هاي 22 تا 33 بارداري قابل تشخيص است.

وي ادامه داد: متأسفانه هنوز شيوع ناهنجاري‌هاي مادرزادي در كشور ما بالاست و بايد اقدامات قابل توجهي براي گسترش مراكز تشخيصي و اقدامات پيشگيرانه در كشور انجام شود.

وي گفت: مسئله ديگر اقدامات و تجهيزاتي است كه براي زايمان اين نوزادان لازم است و متأسفانه در كشور ما اين امكانات بسيار محدود است به همين علت قرار است پروتكل زايمان كودكان با ناهنجاري مادرزادي با همكاري وزارت بهداشت تدوين شود. مركز مجهزي نيز قرار است براي تولد اين نوزادان كه هم امكانات لازم براي نجات نوزاد و هم مادر را داشته باشد در مركز طبي كودكان در مجتمع بيمارستاني امام خميني(ره) داير شود.

وي افزود: عوامل شيميايي مانند مصرف سيگار و استفاده از لوازم آرايشي زنان در ماه‌هاي اول بارداري و نيز مصرف الكل از مهمترين عوامل ابتلاي جنين به عارضه لب شكري و شكاف كام است كه در كنار عوامل ژنتيك مطرح است.

دلشاد اضافه كرد: مهمترين اقدام براي پيشگيري از اين ناهنجاري‌ها مراجعه به پزشك قبل از ازدواج و بارداري و شروع به مصرف قرص‌هاي اسيد فوليك از چند ماه قبل از بارداري و انجام آزمايش‌هاي تشخيصي براي مادراني است كه به علت زمينه خانوادگي يا عوامل ژنتيكي و محيطي بيشتر در معرض اين ناهنجاري‌ها براي نوزادانشان هستند.

وي گفت: متأسفانه برخي مادران با وجود تأكيد پزشكان براي مصرف قرص اسيد فوليك قبل و حين بارداري اين قرص‌ها را به صورت مرتبط مصرف نمي‌كنند.

مدير عامل موسسه خيريه حمايت از كودكان با ناهنجاري مادرزادي اضافه كرد: اين موسسه 32 ناهنجاري مادرزادي را تحت پوشش دارد و براي نوزاداني كه با يكي از اين ناهنجاري‌ها متولد شوند علاوه بر پذيرش سريع در مراكز فوق تخصصي جراحي در صورتي كه مشكل مالي داشته باشند، هزينه‌هاي درماني آنان را نيز پرداخت مي كند.

وي ادامه داد: اين موسسه قرار است با همكاري خيرين براي پيشگيري از بروز ناهنجاري‌هاي مادرزادي كلينيك جنين را با حضور متخصصان مختلف مانند متخصص زنان، نوزادان، جراحان اطفال، ژنتيك، اورولوژي اطفاف، سونوگرافي، راديوگرافي و جنين شناسي در منطقه سعات‌ آ‌باد تهران داير كند كه اقدامات اوليه آن انجام شده و اميدواريم تا 2 سال آينده به بهره‌برداري برسد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.89522s, 19q