بهره‌برداري از مركز علوم اعصاب ايران ظرف 2 سال آينده

۱۳۸۹/۰۵/۰۲ - ۱۲:۴۸ - کد خبر: 20101
بهره‌برداري از مركز علوم اعصاب ايران ظرف 2 سال آينده
 محمدباقر قاليباف در همايش دهمين سالگرد تاسيس مركز مغز و اعصاب هانوفر و در جمع 300 جراح برجسته مغزو اعصاب دنيا با بيان اين مطلب، گفت: در آموزه‌هاي اخلاقي و ديني خدمت در جهت درمان بيماران و تسكين آلام همنوعان بسيار گرامي داشته شده است و از ارزش فوق العاده‌اي برخوردار است.

وي ادامه داد: اساتيد خلاق و دانشمنداني كه با تحقيق و تلاش مستمر شيوه‌هاي درماني جديد را به جامعه پزشكي معرفي مي‌كنند و در جهت گسترش قلمرو و دانش پزشكي گام برمي‌دارند از ارزش والاتري برخوردار هستند و حاصل تلاش شبانه‌روزي آنها در سراسر جهان به عنوان يك روش علمي و توسط پزشكان مختلف در جهت حفظ جان انسان‌ها و ارتقاي سطح سلامت و كيفيت زندگي همنوعان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

شهردار تهران دربخش ديگر سخنانش افزود: پروفسور مجيد سميعي به عنوان يك دانشمند برجسته ايراني نقش در خور تقديري در گسترش قلمروي دانش پزشكي در حوزه علوم اعصاب ايفا كرده‌اند و با تربيت شاگردان زيادي از كشورهاي مختلف توانسته‌اند در تعميم توانمندي‌هاي پزشكان و هم در تسكين آلام بيماران گام‌هاي جدي را بردارند.

قاليباف ادامه داد: پروفسور سميعي در تربيت پزشكان جوان ايراني نيز همت والايي از خود نشان داده‌ است و در طول 40 سال اخير با برپايي سمينارها، كنگره‌ها و آموزش‌هاي عملي از طريق انجام جراحي‌هاي مختلف در ايران در توانمندسازي نسل جوان پزشك ايران تلاش تحسين برانگيزي كرده‌اند.

شهردار تهران تأكيد كرد: خوشبختانه جمهوري اسلامي ايران طي 30 سال گذشته با سرمايه‌گذاري هوشمندانه در زير ساخت‌هاي سلامت موفق شده شاخص اميد به زندگي را در جامعه ايراني افزايش چشمگيري داده و عدالت در دسترسي به امكانات بهداشتي درماني را در سراسر كشور فراهم آورده است.

قاليباف گفت: 42 دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني در 32 استان كشور وظيفه آموزش نيروي انساني متخصص نظام سلامت را در كنار پژوهش‌هاي بنيادي و كاربردي و ارائه خدمات بهداشتي درماني در تمام شهرها و روستاهاي كشور به‏عهده دارند و از اين منظر نيز جمهوري اسلامي ايران مدل منحصر به فردي از ادغام آموزش و پرورش علوم پزشكي در نظام خدمات را در سطح جهاني ارائه كرده است كه مورد تحسين سازمان جهاني بهداشت نيز قرار گرفته است.

وي افزود: همكاري‌هاي بين‌المللي و بهره‌گيري از دانش، تخصص و تجهيزات پزشكي در مراكز پيشرفته در علوم پزشكي در ساير كشورها يكي از برنامه‌هاي استراتژيك جمهوري اسلامي ايران بوده است تا همواره در مرزهاي دانش و همسو با پيشرفت‌هاي جهاني حركت كند.

قاليباف خاطرنشان كرد: بهره‌مندي از خدمات دانشمندان ايراني خارج از كشور مي‌تواند در تربيت نسل جوان علاقمند به اين حوزه نقشي ارزنده ايفا كند. به همين دليل و به جهت استفاده بهينه از توانمندي‌هاي منحصر به فرد پروفسور سميعي، درصدد هستيم با همكاري وي مركز تحقيقات علوم اعصاب ايران را در تهران راه اندازي كنيم. تا با استفاده از تجربيات مركز INI در هانوفر يك برنامه همكاري مشترك علمي در زمينه علوم اعصاب را پايه‌گذاري كنيم و بتوانيم توانايي‌هاي پروفسور مجيد سميعي را در سطح بالايي در ايران و كشورهاي منطقه مورد استفاده قرار دهيم.

شهردار تهران يادآور شد: ايران و آلمان از ديرباز در زمينه‌هاي مختلف صنعتي، تجاري، علمي و به ويژه پزشكي همكاري‌هاي بسيار خوب و سطح بالايي داشته‌اند و دو ملت ايران و آلمان همواره روابط نزديك و معتمدانه‌اي با هم برقرار كرده‌اند و اين روابط در فراز و نشيب‌هاي تاريخي و سياسي مستمر باقي مانده است.

قاليباف با اشاره به اينكه شهرداري تهران در شرايط توسعه مدرن و شكوفايي، وضعيت جديدي را تجربه مي‌كند، اظهار داشت: مديريت شهري حركت‌ها و تحولات اساسي را در جهت رفع معضلات كلان شهر از جمله كاهش فقر، ايمن‌سازي و حفاظت از محيط زيست شهري، توسعه پايدار و موزون شهري، حمل و نقل و ترافيك، رفع تبعيض و ناعدالتي اجتماعي و كاهش [فاصله] شمال و جنوب، توسعه مسكن و خدمات بهداشتي و سلامت شهروندان در قالب برنامه‌هاي استراتژيك دنبال مي‌كند.

وي با بيان اينكه در تهران امروز به ازاي هر 800 نفر يك پزشك و به ازاي هر هزار نفر 3 تخت بيمارستاني وجود دارد، گفت: بيش از هزار مركز بهداشتي و درماني، حدود 700 آزمايشگاه تشخيص پزشكي، حدود 1500 داروخانه و 4000 مطب پزشك عمومي و متخصص در خدمت سلامت شهروندان تهراني هستند.

شهردار تهران تصريح كرد: بيشترين نيروي انساني پزشكي كشور در شهر تهران مستقر است، سطح پوشش شبكه بهداشتي _ درماني شهر تهران كامل و مناسب است، گسترش خدمات بيمه‌اي توسط بيمه‌ها و احداث بيمارستان‌ها و پلي‏كلينيك‌هاي تخصصي و فوق تخصصي و درمانگاه‌هاي شبانه روزي طي سال‌هاي اخير شاخص درماني كشور را افزايش داده است.

به گفته قاليباف، سطح كيفي نيروهاي متخصص پزشكي و مراكز درماني ايران در مقايسه با بسياري از همتايان جهاني خود در حد بالاتري قرار دارد به همين علت توريسم درماني يكي از منابع درآمدي شهر تهران محسوب مي‌شود.

شهردار تهران خاطرنشان كرد: مطمئناً ايجاد مركز INI در تهران باهمت پروفسور سميعي كه با گشاده دستي علم و دانش خود را در اختيار پزشكان ايراني قرار داده‌اند و بهره‌گيري از همت همه كساني كه با همكاري‌هاي مالي خود اين پروژه بزرگ را حمايت مي‌كنند و همچنين كشور آلمان و شركت‌هايي كه تجهيزات مدرن خود را در اختيار اين مركز قرار خواهند داد قدم بزرگي در توسعه خدمات پزشكي و سلامت و همچنين توسعه پيشرفت تهران خواهد بود.

قاليباف گفت: مركز علوم اعصاب ايران يكي از مراكز فوق تخصصي است كه نياز بدان يكي از ضرورت‌هاي كشور و منطقه خاورميانه است.

وي ادامه داد: با درك چنين ضرورتي و با همكاري پروفسور سميعي عمليات اجرايي احداث اين مركز در تهران آغاز شده و ظرف 2 سال آينده اين مركز مجهز درماني به بهره‌برداري خواهد رسيد.

به گفته قاليباف، اميد است با راه اندازي چنين مركزي همكاري‌هاي علمي دو كشور بزرگ آلمان و جمهوري اسلامي ايران گسترش بيشتري يافته و پزشكان و اساتيد حوزه علوم اعصاب از كشورهاي مختلف جهان از اين دو مركز و مركز علوم اعصاب پكن كه در آينده راه‌اندازي مي‌شود استفاده بهينه كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.02021s, 19q