پيشنهاد بازگشت بيمه‌هاي پايه سلامت به وزارت بهداشت در برنامه پنجم

۱۳۸۹/۰۵/۰۹ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 20115
پيشنهاد بازگشت بيمه‌هاي پايه سلامت به وزارت بهداشت در برنامه پنجم
رمضان محسن پور در گفت‌وگو با فارس،افزود: نمايندگان عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس بعد از دريافت لايحه برنامه توسعه پنجم از سوي دولت به اتفاق ‌آراء پيشنهادهاي تكميلي متعددي را بر آن اضافه كردند و اصرار دارند كه اين تغييرات در كميسيون تلفيق برنامه و صحن علني مجلس به تصويب برسد.

وي گفت: يكي از مهمترين اين تغييرات تجميع تمام بيمه‌هاي پايه سلامت كشور در يك صندوق و مديريت واحد آن است و پيشنهاد شده است كه مديريت اين صندوق براي رسيدن به يك مديريت واحد و پاسخگو در حوزه سلامت مردم، ترجيحاً وزارت بهداشت باشد.

معاون وزير بهداشت افزود: يكي ديگر از پيشنهادهاي مطرح در قانون برنامه توسعه پنجم اصلاح روند تعرفه‌گذاري خدمات تشخيصي و درماني است كه پيشنهاد شده تعرفه‌گذاري براي تمام بخش‌هاي دولتي و غير دولتي در اختيار دولت باشد.

وي اضافه كرد: نمايندگان عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس همچنين با تأكيد بر غير واقعي بودن سرانه درمان و پايين بودن سهم دولت در سرانه درمان ايرانيان پيشنهاد افزايش سهم دولت در سرانه درمان را ارائه كردند و معتقدند كه پايين بودن سهم دولت و سرانه درمان مهمترين عامل افزايش پرداخت از جيب مردم براي سلامت و مطالبات معوقه مراكز درماني از بيمه‌هاست كه بايد از طريق دولت جبران شود.

محسن پور گفت: در اين قانون همچنين بر اجرا و تكميل طرح پزشك خانواده در سراسر كشور طي برنامه توسعه پنجم،همچنين هيئت امنايي شدن بيمارستان‌هاي دولتي تأكيد شده و در مجموع اگر اين موارد به تصويب مجلس برسد و اجرايي شود، از يك طرف منابع درآمدي درحوزه سلامت افزايش قابل قبولي پيدا خواهد كرد و از طرف ديگر وزارت بهداشت به عنوان متولي سلامت مردم مي‌تواند با در اختيار داشتن اختيارات كافي در اين زمينه پاسخگو باشد.

معاون وزير بهداشت افزود: بندهاي 21 تا 49 قانون برنامه توسعه به موضوع سلامت اشاره دارند و مباحث مختلف ديگري از جمله دريافت ماليات سلامت از مراكزي كه آلودگي زيست محيطي اعم از آلودگي آب، هوا و خاك ايجاد مي‌كنند يا عامل بروز مخاطرات سلامت مانند تصادفات يا مواد غذايي مضر سلامت هستند، ماليات سلامت بپردازند كه جزئيات آن بايد بعد از تصويب مجلس مورد بحث و بررسي دقيق‌تر قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17094s, 19q