اجلاس گروه 5 شهريور ماه در تهران برگزار مي‌شود

۱۳۸۹/۰۵/۱۱ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 20119
اجلاس گروه 5 شهريور ماه در تهران برگزار مي‌شود
دكتر محمدحسين نيكنام قائم مقام وزير در امور بين‌الملل با اعلام اين خبر در گفتگو با وب‌دا گفت: ثبات دستاوردهاي منطقه‌اي در حوزه نظام سلامت، ضرورت همكاري با همسايگان را روز بروز افزايش مي‌دهد. بنابراين در حوزه بيماري‌هاي مسري شهريور ماه اولين اجلاس گروه 5 كه شامل ايران و همسايگان شرقي و غربي آنست در تهران برگزار مي‌شود.
وي افزود: ايده برگزاري اين اجلاس بدنبال رايزني‌هاي وزير بهداشت كشورمان با كشورهاي همسايه در اجلاس سازمان جهاني بهداشت در ژنو و استقبال كشورهاي همسايه از آن شكل گرفت.
نيكنام با اشاره به رايزني‌هاي متعدد ايران با كشورهاي مختلف جهان در حوزه سلامت طي ده ماه گذشته اظهار داشت: در اين مدت 5 فعاليت از 12 فعاليت حوزه نظام سلامت كشورهاي عضو اكو در ايران انجام شده كه آخرين آن برگزاري كارگاه دارويي با حضور تمامي اعضاي اكو در كشورمان بود.
 
برگزاري اجلاس وزراي بهداشت آفريقايي در دي ماه
وي در ادامه رايزني‌هاي كشورمان با كشورهاي افريقايي در حوزه سلامت را مورد تاكيد قرار داد و گفت: در اين راستا اجلاس هم‌انديشي وزراي بهداشت كشورهاي آفريقايي با وزير بهداشت كشورمان نيز دي ماه سال جاري در ايران برگزار خواهد شد.
وي لزوم تعامل بيشتر بين وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه براي گسترش ديپلماسي سلامت را خاطرنشان كرد و بيان داشت: ايران در حوزه نظام سلامت پس از انقلاب پيشرفت‌هاي چشمگيري داشته و حرفهاي زيادي براي گفتن در عرصه بين‌الملل دارد كه ورود به اين عرصه همكاري تنگاتنگ دو وزارتخانه بهداشت و امور خارجه را مي‌طلبد.
وي افزود: خوشبختانه حضور وزير امور خارجه در اجلاس شصت و چهارم رؤساي دانشگاه‌ها فرصت مغتنمي بود تا در اين زمينه به تبادل نظر بپردازيم.
نيكنام با اشاره به اينكه در بسياري از كشورها براي گسترش ديپلماسي سلامت يك مقام مسئول در حد مدير كل يا حتي معاون وزير در وزارت امور خارجه منصوب شده است گفت: انجام اقدام مشابه در وزارت امور خارجه كشورمان علاوه بر ايجاد فرصت براي وزارت بهداشت براي ورود به اين عرصه، فرصت‌هاي جديد ديپلماسي را نيز براي وزارت امور خارجه كشورمان فراهم مي‌آورد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71708s, 19q