گزارش سازمان جهاني بهداشت به مناسبت هفته جهاني شيرمادر

۱۳۸۹/۰۵/۱۱ - ۱۱:۴۸ - کد خبر: 20121
گزارش سازمان جهاني بهداشت به مناسبت هفته جهاني شيرمادر
 سازمان جهاني بهداشت در گزارش جديدي به مناسبت اين هفته تاكيد كرد: بهترين شيوه براي رساندن تمام مواد مغذي لازم به بدن نوزاد، ‌تغذيه با شير مادر است. اين سازمان توصيه مي‌كند كه شيردهي تا شش ماهگي نوزاد بايد صورت گيرد و تا سن دو سالگي و حتي بعد از آن در كنار غذاهاي مكمل ادامه پيدا كند.

اين گزارش حاكيست؛ سوء تغذيه به طور مستقيم و يا غيرمستقيم عامل يك سوم از مرگ و ميرهاي كودكان زير 5 سال است. به علاوه دو سوم از اين مرگ و ميرها اغلب با تغذيه نامناسب در يك سال نخست زندگي ارتباط دارند. تغذيه و پرستاري مناسب در اولين سال زندگي براي سلامت انسان تا پايان عمر ضروري است. در دوران نوزادي هيچ هديه‌اي بهتر از شير مادر براي كودك نيست. با اين حال كمتر از يك سوم از نوزادان به طور فراگير در شش ماه نخست زندگي از شير مادر تغذيه مي‌كنند.

سازمان جهاني بهداشت توصيه مي‌كند كه نوزادان ظرف يك ساعت پس از تولد بايد از شير مادر تغذيه كنند.

در اين گزارش، نكات قابل توجهي درباره تغذيه با شير مادر مطرح شده است. شير مادر يكي از مهمترين و موثرترين ابزار براي اطمينان از سلامت و نجات جان كودك از خطر مرگ است.

آمارها نشان مي‌دهد: فقدان شيردهي فراگير در شش ماه نخست زندگي، عامل سالانه بيش از يك ميليون مرگ و مير قابل پيشگيري در بين كودكان است. در سراسر جهان كمتر از 40 درصد نوزادان زير 6 ماهه از شير مادر تغذيه مي‌كنند.

سازمان جهاني بهداشت همواره تاكيد كرده است كه تغذيه با شير مادر بهترين منبع تغذيه براي نوزادان و خردسالان است. كارشناسان اين سازمان متذكر شدند: شير مادر در هر ساعت از شبانه روز كه كودك نياز دارد بايد در اختيار او قرار گيرد و از بطري و ظرف ديگر براي تغذيه كودك خودداري شود. شير مادر ايمن و حاوي آنتي بادي‌هايي است كه نوزادان را در برابر بيماريهاي شايع دوران كودكي محافظت مي‌كنند از جمله اسهال و ذات‌الريه كه دو عامل اوليه مرگ و مير كودكان در سراسر جهان هستند.


اين گزارش مي‌افزايد: تغذيه با شير مادر براي خود مادر هم مفيد است؛ چرا كه خطر ابتلاي مادر به سرطانهاي سينه و تخمدان را كاهش مي‌دهد و به مادران كمك مي‌كند كه سريعتر به وزن خود در پيش از حاملگي بازگردند و به اين ترتيب احتمال بروز چاقي در آنها كاهش پيدا مي‌كند. علاوه بر مزاياي دوران كودكي، شير مادر همچنين سلامت مطلوب فرد را در تمام طول عمر تضمين مي‌كند.

اشخاصي كه در كودكي از شير مادر تغذيه كرده‌اند در سنين بزرگسالي فشار خون و كلسترول كمتري دارند و نرخ ابتلا به چاقي،‌ اضافه وزن و ديابت نوع دوم هم در آنها پايين‌تر است. بعلاوه شواهد علمي نشان مي‌دهد كساني كه شير مادر خورده‌اند در آزمونهاي ضريب هوشي، رتبه‌هاي بهتري كسب مي‌كنند و بهره هوشي بهتري دارند. از سوي ديگر شيرخشك‌ها و شيرهاي فرمول دار فاقد آنتي بادي‌ها هستند و در نتيجه كودك را در معرض ابتلا به بيماريها قرار مي‌دهند.

در گزارش سازمان جهاني بهداشت همچنين تاكيد شده است كه حمايت مادران در اين خصوص ضروري است. زنان بايد روش درست تغذيه كودكان را با شير خود آموزش ببينند؛ چرا كه بسياري از آنها در آغاز دچار مشكل مي‌شوند. اغلب مادران نگران هستند كه شير كافي براي فرزندشان نداشته باشند.

در مورد مادران شاغل نيز كه به تازگي صاحب فرزند مي‌شوند اين سازمان توصيه مي‌كند كه حداقل 16 هفته غيبت ضروري از كار براي اين مادران در نظر گرفته شود تا آنها بتوانند استراحت كرده و در آرامش به فرزندان خود شير بدهند. بسياري از مادران كه زودتر به سركار باز مي‌گردند، كودك را از شير خود محروم مي‌كنند.

كارشناسان اين سازمان همچنين تاكيد دارند: پس از شش ماه مكمل‌هاي غذايي در كنار شيرمادر بايد به كودك داده شود و لازم به تذكر است كه مقدار شيرمادر در آغاز افزودن مكمل‌ها به رژيم غذايي روزانه كودك، نبايد كاهش پيدا كند. بعلاوه توصيه مي‌شود كه غذاهاي مكمل با قاشق يا فنجان به كودك خورانده شود و از بطري و شيشه شير براي اين منظور استفاده نشود. غذاهاي مكمل حتما بايد تميز و بي‌خطر باشند و به كودك وقت داده شود تا خوردن غذاهاي جامد را ياد بگيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16288s, 19q