وزیر بهداشت آخرين پيشرفت‌هاي كشور را در حوزه بهداشت تشريح كرد

۱۳۸۹/۰۵/۱۲ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 20132
وزیر بهداشت آخرين پيشرفت‌هاي كشور را در حوزه بهداشت تشريح كرد
به گزارش سلامت نیوز مرضيه وحيددستجردي وزير بهداشت كه صبح امروز سه‌شنبه در دومين روز همايش ايرانيان مقيم خارج از كشور در سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي سخن مي‌گفت با اشاره به دستاوردهاي نظام سلامت كشورمان در 31 سال گذشته، اظهار داشت: ايران امروز 46 دانشگاه علوم پزشكي دارد و تنها كشوري است كه وزير بهداشت آن مسئول آموزش پزشكي است.
وي افزود: يكي از مهمترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي در حوزه بهداشت و درمان بوده است چرا كه پيشرفت‌هايي كه امروز ملت ايران به دست آورده‌اند با آنچه در 31 سال پيش بود، قابل مقايسه نيست؛ اكنون حدود 8 هزار مركز بهداشتي- درماني در روستاها به مردم خدمات درماني ارائه مي‌كنند و 20 هزار نفر پزشك خانواده در خدمت مردم براي ارائه خدمات بهداشتي هستند.
وزير بهداشت در خصوص ميزان اميد به زندگي گفت كه اكنون زنان 73، مردان 71 و به طور متوسط ميزان اميد به زندگي در كشور به 72 سال رسيده است.
دستجردي افزود: با كمك مديران وزارت بهداشت همه بيماران عفوني در كشور واكسينه مي‌شوند به طوري كه بسياري از واكسن‌هاي آن در داخل كشور توليد مي‌شود.
وي همچنين خطاب به ايرانيان مقيم خارج از كشور گفت كه جمهوري اسلامي ايران اكنون به بهترين كشورهاي پيوندكليه در جهان پيوسته است و اين يك افتخاري بزرگ براي ملت ايران است.
وزير بهداشت به تحريم‌هاي اخير واكنش نشان داد و گفت: 73 كارخانه داروسازي در داخل كشور داير است كه به همت پزشكان ايراني 96 درصد از داروهاي مورد نياز، در داخل كشور توليد مي‌شود و حتي چندين داروي ضد سرطان در داخل كشور توليد شده است.
دستجردي تصريح كرد: حوزه بهداشت و سلامت ايران اكنون تا حدي پيشرفت كرده است كه به لحاظ توليد واكسن مورد تائيد WHO قرار گرفته است و بر همين اساس در آينده گروهي از WHO براي بازديد به ايران خواهند آمد.
وي با اشاره به پيشرفت‌هاي علمي كشور در زمينه رشد علمي محصولات پژوهشي، گفت: اكنون ايران به لحاظ رشد محصولات پژوهشي رتبه اول جهاني را در اختيار خود گرفته است و كشورهاي چين و كره بعد از ايران قرار دارند.
وزير بهداشت از ساخت دستگاه دياليز و ام آر آي در داخل كشور خبر داد و گفت: در آينده‌اي نزديك دستگاه دياليز و ام‌ آر ‌آي ساخت متخصصان ايراني روانه بازار خواهد شد.
دستجردي در پايان از ايرانيان مقيم خارج از كشور خواست كه مشكلات خود را در زمينه بهداشت و نظام سلامت با مديران و مسئولان وزارت بهداشت كه در سالن حضور داشتند در ميان بگذارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1802s, 19q