سالانه معادل80 تا 150 ميليارد تومان داروي قاچاق وارد كشور مي‌شود

۱۳۸۹/۰۵/۱۳ - ۱۴:۰۵ - کد خبر: 20137
سالانه معادل80 تا 150 ميليارد تومان داروي قاچاق وارد كشور مي‌شود

 به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت بهداشت، محمدرضا شانه ساز افزود: درصد قاچاق دارو و مكمل‌هاي دارويي به كشور از آنچه كه سازمان جهاني بهداشت در كشورهاي در حال توسعه 10 تا 15 درصد اعلام كرده كمتر است.

وي افزود: با برنامه‌هاي خوبي كه طي 4 سال اخير انجام شده درصد قاچاق دارو از 20 تا 25 درصد سالهاي گذشته در كشور به زير 10 درصد رسيده است.

وي با اشاره به نتايج خوب اجراي طرح سامانه برچسب اصالت دارو در كشور اظهار داشت: علاوه بر اجراي برخي برنامه‌هاي سنتي مقابله با قاچاق دارو كه در همه كشورها انجام مي‌شود اجراي فاز اول سامانه برچسب اصالت دارو براي تشخيص داروي قاچاق از اصلي نتايج بسيار پرباري به همراه داشت.

وي تأكيد كرد: اين سامانه به نوعي همه مردم را بازرسان وزارت بهداشت در زمينه كنترل قاچاق دارو كرده است و خيلي از كشورها مي‌توانند از اين طرح كه براي نخستين بار در سطح جهان در كشور ايران انجام شده است، الگوبرداري كنند.

شانه‌ساز برنامه‌هاي توليد داروهاي جديد در كشور را چنين تشريح كرد: در زمينه توليد داروهاي كمياب از جمله فاكتورهاي خوني و داروهاي‌هاي تك نسخه كه توليد آنها نيازمند تكنولوژي بالايي هستند با نهاد رياست جمهوري برنامه‌ريزي‌ها و اقدامات مشتركي انجام شده است كه تا پايان سال اطلاعات جزئي آن در اختيار مردم و رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.20649s, 19q