همكاري‌هاي بين‌بخشي كليد اجراي عدالت در سلامت

۱۳۸۹/۰۵/۱۳ - ۱۴:۰۸ - کد خبر: 20138
همكاري‌هاي بين‌بخشي كليد اجراي عدالت در سلامت
به گزارش سلامت نيوز دكتر وحيد دستجردي با بيان اين مطلب گفت: لازم است در اين زمينه نسبت به حساس‌سازي ساير وزارتخانه‌ها و ارگان‌هاي مرتبط در سطح ملي و استاني به ويژه پيامدهاي اقدامات و سياست‌هاي اتخاذ شده از جانب آنان بر سلامت تلاش كنيم.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به اينكه شرايطي كه مردم در آن رشد كرده، زندگي و كار مي‌كنند همگي بر وضعيت سلامت‌شان تاثيرگذار هستند، گفت: شواهد نشان مي‌دهد كه هرچه فرد در وضعيت اقتصادي اجتماعي پايين‌تر باشد از وضعيت سلامت نامطلوب‌تري برخوردار است و بنابراين مي‌توان گفت كه در واقع يك شيب اجتماعي در سلامت وجود دارد كه از بالا به پايين طيف اقتصادي اجتماعي در حركت است و به طور كلي هر طبقه نسبت به طبقه پايين‌تر خود از وضعيت سلامت بهتر برخوردار است.
وي تصريح كرد: بهبود وضعيت سلامت و كاهش بي‌عدالتي در آن، نياز به اقداماتي وراي تمركز موجود بر روي علل فوري و بي‌واسطه بيماري‌ها دارد و خود مستلزم توجه بر روي علت‌هاي ريشه‌اي بيماري‌ها و ناخوشي‌ها است.
دكتر وحيد دستجردي با اشاره به تاكيد دين اسلام مبني بر حفظ سلامت گفت: ما به عنوان نظام سلامت نيز وظيفه خود مي‌دانيم كه در عرصه عدالت در سلامت گام برداشته و زيرساخت‌ها و ساختارهاي مورد نياز را نهادينه سازيم. موفقيت ما در عرصه بهبود سلامت و كاهش بي‌عدالتي‌ در سلامت بستگي به توجه جدي به علل اجتماعي زمينه‌اي آن دارد.
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي با اشاره به عضويت ايران در كميسيون عوامل اجتماعي تعيين كننده در سلامت گفت: در ابتداي تاسيس اين كميسيون در سازمان جهاني بهداشت، جمهوري اسلامي ايران نيز به عنوان يكي از كشورهاي همكار در اين زمينه انتخاب شده است. اين كميسيون به منظور بهبود وضعيت سلامت جهاني و كاهش بي‌عدالتي‌ها، يك حركت جهاني را تشكيل داده و دولت‌ها تشكيلات مدني، سازمان‌هاي بين‌المللي را به مشاركت فراخوانده است.
وي با اشاره به اينكه عوامل اجتماعي تعيين كننده سلامت به حيطه‌هاي كاري وسيع‌تر و اقدامات پايدارتري نياز دارد گفت: خوشبختانه اكثريت قريب به اتفاق اين نابرابري‌ها در سلامت، ساخته دست بشر بوده و قابل اجتناب‌اند و از آن جا كه علل آنها اغلب ريشه در مسائل اجتماعي دارد، بنابراين بايد راه‌حل‌هاي اجتماعي نيز براي آنها پيدا كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24134s, 19q