رييس انجمن ايدز: آموزش‌هاي پيشگيرانه ايدز بايد به مدارس و دانشگاه‌ها راه يابد

۱۳۸۹/۰۵/۱۶ - ۱۲:۴۹ - کد خبر: 20141
رييس انجمن ايدز: آموزش‌هاي پيشگيرانه ايدز بايد به مدارس و دانشگاه‌ها راه يابد
به گزارش سلامت نیوز دكتر حميدرضا شاعري در گفت وگو با ايسنا، افزود: افراد اطلاعات تئوري خوبي در زمينه ايدز دارند اما به علت نبود امكان پرداختن به مصاديق اين بيماري، هنوز در زمينه آموزش‌هاي موثر به منظور پيشگيري ضعف داريم.

وي درباره پيشگيري از ابتلا به ايدز اظهار كرد: در جهان روشهاي مطمئن و معتبري بر پايه تجربه‌ها و نتايج مهم وجود دارد اما استفاده از آنها در ايران مستلزم تعامل موثر آموزش دهندگان و آموزش گيرندگان است كه به عزم ملي و بسيج عمومي نياز دارد اما متاسفانه هنوز اين اتفاق نيفتاده و اقدامات انجام شده در اين زمينه مقطعي و مناسبتي بوده است.

شاعري درباره وضعيت آموزش در زمينه ايدز در ايران گفت: منابع مكتوبي كه مردم با مراجعه به آنها بتوانند خود را از ابتلا به اين بيماري مصون نگه دارند، كافي و قابل دسترس است اما رسانه‌هاي ديداري و شنيداري در اين زمينه مقطعي عمل مي‌كنند و در دو سه مناسبت سالانه خاص مانند هفته ايدز و هفته سلامت به اين بيماري مي‌پردازند.

وي با بيان اينكه آموزش‌هاي داده شده در زمينه ايدز مهارت محور نيست،‌ تاكيد كرد: اين آموزشها كاربردي نيست و به تغيير رفتار منجر نمي‌شود.

رييس انجمن ايدز ايران درباره محدوديت‌هاي موجود براي كاربردي كردن آموزشهاي مربوط به اين بيماري اظهار كرد: معذوريت‌ها و محدوديت‌هاي مختلف رسانه‌اي،‌ اخلاقي وعرفي باعث نپرداختن به جزييات اين بيماري مي‌شود البته اين دغدغه‌ها تا حدودي جدي و قابل تامل است. با اين حال ابتلا به ويروس HIV‌ خطري است كه قشر جوان را تهديد مي‌كند. بنابراين به طور متمركز بايد به اين گروه آموزش داده شود.

شاعري خاطرنشان كرد: اگر اين عفونت در بين جمعيت معتادان تزريقي كنترل شود، بيم آن مي‌رود كه مانند ساير كشورها سرايت جنسي، راه غالب انتقال اين ويروس شود بنابراين انجام پيشگيري به منظور وارد نشدن به موج سوم اين بيماري لازم است.

رييس انجمن ايدز ايران درباره وضعيت دارويي مبتلايان به ايدز اظهار كرد: داروهاي اين گروه از بيماران به صورت رايگان از سوي دولت در اختيار آنها قرار مي‌گيرد البته كاستيهايي در اين زمينه وجود دارد. به عنوان مثال بيماران از داروهاي ايراني چندان رضايت ندارند ولي با اين حال تامين رايگان داروهاي آنان جاي تقدير دارد.

وي ادامه داد: ايدز بيماريهايي را به همراه دارد كه اين بيماري‌ها مانند سل به مداوا نياز دارند، هزينه‌بر هستند و بسياري از آنها زير پوشش بيمه قرار ندارند. اگرچه تلاشهايي براي ارائه دفترچه بيمه به مبتلايان به ايدز شده است اما چون اين اقدام فراگير نبوده به نتايج مطلوب نينجاميده است. از سوي ديگر، متاسفانه چون همه امور مربوط به ايدز در ايران از طريق دولت انجام مي‌شود، بسياري از مبتلايان به ايدز تمايلي به ثبت شدن نام و وضعيت خود ندارند. بنابراين به مراكز دولتي مراجعه نمي‌كنند در نتيجه از اين خدمات محروم مي‌مانند.

شاعري در پايان درباره اقدامات انجمن ايدز ايران گفت: هم اكنون بر پيشگيري از راه‌هاي سرايت جنسي متمركز شده‌ايم و اين كار را با توانمندسازي بيماران انجام مي‌دهيم البته عملي شدن اين تصميم مستلزم مساعدتهاي دولت، افراد خير و ساير نهادهاي ذيربط است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44653s, 19q