رسانه‌ها؛ منبع60 درصد اطلاعات سلامت مردم /راه‌اندازي رشته ژورناليسم پزشكي

۱۳۸۹/۰۵/۱۶ - ۱۶:۱۶ - کد خبر: 20144
رسانه‌ها؛ منبع60 درصد اطلاعات سلامت مردم /راه‌اندازي رشته ژورناليسم پزشكي

وي ادامه داد: اين مطالعه نشان داده كه دانشجويان نيز 85 درصد اطلاعات علمي مربوط به سلامت را از رسانه‌ها دريافت مي‌كنند. به اين ترتيب بايد از ظرفيت رسانه‌ها براي اطلاع رساني صحيح حداكثر استفاده را كرد. از طرف ديگر 18 درصد اطلاعات مربوط به سلامت كه در رسانه‌ها منتشر مي‌شود از اساس اشتباه هستند. در اين زمينه رويه وزارت بهداشت آن است كه اطلاعات به نتيجه رسيده را در اختيار خبرنگاران قرار دهد. از طرف ديگر ما هم ممكن است در نتيجه گيري‌هايمان اشتباه داشته باشيم. بايد شجاعت اعلام اين موارد را نيز داشته باشيم و مطالب صحيح را در اختيار رسانه‌ها قرار دهيم.

دستجردي با تاكيد بر لزوم راه‌اندازي رشته ژورناليسم پزشكي به عنوان رشته‌هاي وزارت بهداشت، افزود: با توجه به اهميت مبحث سلامت، وزارت بهداشت براي راه‌اندازي اين رشته برنامه‌هاي وسيعي دارد. بايد حوزه سلامت از خبرنگاران متخصص برخوردار باشد. مي‌توان در اين زمينه در استانهايي كه امكان ايجاد اين رشته را دارند، به صورت گسترده اقداماتي را انجام داد هر چند كه اكنون نيز به صورت محدود به اين موضوع توجه شده است. خبرنگاران حوزه سلامت بايد اولين ورودي‌هاي اين رشته باشند.

وي از اقدامات در دست انجام براي استقرار بسته پزشك خانواده ده نفره شامل كاردان بهداشت محيط، ليسانس روانشناسي، ليسانس تغذيه، پزشك عمومي و ... خبر داد و گفت:‌ بنابر آن است كه پزشك خانواده شهري تا پايان امسال در سه استان كشور كامل شود.

دستجردي با اشاره به بار بيماري‌هاي قلبي و حوادث ترافيكي به عنوان اولين و دومين عامل مرگ و مير در كشور افزود: بر اين اساس بايد تغييرات لازم در شيوه زندگي مردم صورت گيرد. در حال حاضر به دليل حوادث ناشي از عوامل ترافيكي و جاده‌اي و به دنبال آن شمار مصدومان ترافيكي، در بخش‌هاي ICU ديگر جاي بيماران غيرتصادفي نيست. اگر تغييري در شيوه زندگي مردم اتفاق نيفتد هرچند كه بخش ICU و بيمارستان احداث شود باز هم پاسخگوي گرفتاري‌ها نخواهد بود.

وي در ادامه به پاندمي آنفلوآنزاي نوع A در دنيا از سال گذشته اشاره كرد و گفت: در اين زمينه نيز بسيار خوب عمل شد. آمارهاي سازمان بهداشت جهاني در رابطه با مرگ و مير اين بيماري 2 تا 5/14 در ميليون نفر جمعيت بود و مرگ و مير در ايران كمترين ميزان يعني 2 در ميليون نفر جمعيت را شامل شد. اين در حالي است كه در مقايسه با كشورهاي پيشرفته از امكانات كمتري برخوردار بوديم. نقش رسانه‌ها در اين زمينه نيز بسيار پررنگ بود؛ به طوري كه اطلاع رساني در زمينه رعايت نكات بهداشتي، كاهش 50 تا 60 درصدي بروز موارد اين بيماري را سبب شد.

وزير بهداشت در ادامه با اشاره به تغيير هرچند سال يكبار كتب علمي گفت: علت اين تغييرات آن است كه علوم تجربي ابطال پذيرند. با توجه به اينكه مطالب مربوط به سلامت از بسياري سايت‌ها گرفته مي‌شود كه نتيجه پژوهش‌هاي مختلف است، بايد دقت لازم در ارسال اين مطالب صورت گيرد. مطالب علمي بايد از كانال‌هاي تاييد شده تهيه شوند؛ چرا كه برخي از پژوهش‌هاي دنيا بر مبناي تجاري سازي است و پشت پرده بسياري از داروها و مسائل علمي كارترهاي بين‌المللي قرار دارند. بنابراين بايد مراقب بود كه درگير چنين بحث‌هايي نشد.

وزير بهداشت در ادامه رسانه‌ها را دانشگاه‌هاي عمومي عنوان كرد و گفت: رسانه‌ها در شكل گيري افكار عمومي نقش ويژه‌اي دارند. با توجه به گستردگي مسئله سلامت رسانه‌ها به عنوان بازوان وزارت بهداشت در اطلاع رساني از اهميت زيادي برخوردارند و بايد موانع اين مسير رفع شود تا حركت به سمت افق‌هاي گسترده‌تر پيش رود.

دكتر حسن آقاجاني، مديركل دفتر وزارتي و روابط عمومي وزارت بهداشت نيز سلامت را بحثي فراگير عنوان كرد كه افراد در طول زندگي خود با آن در ارتباط هستند و گفت: اين در حالي است كه تنها 25 درصد عوامل موثر بر سلامت با وزارت بهداشت و 75 درصد اين عوامل از تكاليف وزارت بهداشت خارج است.

وي با اشاره به جمعيت جوان كشور افزود: اين جمعيت جوان به تدريج به سمت مسن شدن در حركت است و طبيعتا در برهه‌اي از زمان با بيماري‌هاي سنين ميانسالي مانند بيماري‌هاي قلبي، ديابت و ... روبرو مي‌شويم. بنابراين لازم است كه از اكنون در زمينه پيشگيري از اين بيماري‌ها و چگونگي مواجهه با اين بيماري‌ها بسترسازي‌هاي لازم صورت گيرد.

دكتر سيدحميد حسيني، مدير روابط عمومي وزارت بهداشت نيز در اين مراسم با اشاره به دغدغه وزير بهداشت در زمينه اطلاع رساني سلامت، گفت: نگاه ما به حوزه سلامت نگاه تجاري، بازرگاني و ... نيست بلكه نگرش به اين حوزه صرفا از بعد سلامت است. از آنجا كه خلاء يك مرجع رسمي خبر در حوزه سلامت احساس مي‌شد براي ايجاد سايتي خبري در وزارتخانه اقدام شد تا در كنار ديگر خبرگزاري‌ها در جهت فرهنگ‌سازي سلامت تلاش شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32663s, 19q