وعده دولت براي استخدام 23 هزار پرستار عملي نشد

۱۳۸۹/۰۵/۱۸ - ۱۳:۴۹ - کد خبر: 20150
وعده دولت براي استخدام 23 هزار پرستار عملي نشد
به گزارش سلامت نیوز ، غضنفر ميرزابيگي امروز در يك نشست خبري در محل سازمان نظام پرستاري، افزود: پرستاران در صف اول خدمات سلامت به مردم هستند و از مجموع 600 هزار كادر بهداشتي و درماني در كشور كه نيمي از آنها در بخش دولتي هستند، بش از 50 درصد پرستار هستند در حالي كه پزشكان فقط 7.7 درصد اين جمعيت را تشكيل مي‌دهند.

وي گفت: با وجود اين پرستاران هنوز با مشكلات زيادي مانند ساعت كار بالا و نداشتن تعرفه خدمات مواجه هستند كه رفع هر دو اين موارد طي قوانين مصوب مجلس كه با رأي بالا به تصويب رسيده بايد رفع مي‌شد، در مورد كاهش ساعت كاري پرستاران قانون ارتقاي كيفي خدمات پرسنل باليني در مجلس تصويب شد، شوراي نگهبان تأييد كرد، رئيس جمهوري هم ابلاغ كرد و حتي رئيس جمهوري در مراسم روز پرستار از زير مجموعه خود خواست كه هر چه زودتر زمينه استخدام و بكارگيري 23 هزار پرستار را فراهم كنند اما هنوز با وجود پيگيري‌هاي مكرر وزارت بهداشت و موافقت معاونت سرمايه انساني با بكارگيري 20 هزار پرستار، به علت مخالفت معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري كه در عمل همان عملكرد سازمان مديريت سابق را دارد، اجرا نشده است.

رئيس كل سازمان نظام پرستاري افزود: اجراي مصوبه جذب 20 هزار پرستار در بخش دولتي از سوي معاونت سرمايه انساني رياست جموري نيازمند تخصص اعتبار 230 ميليارد توماني براي سال 89 (ماهانه 19 ميليارد تومان) و تصويب پست‌هاي سازماني براي اين افراد است كه هنوز عملي شده و به اين ترتيب دستور رئيس جمهوري نيز اجرايي نشده است.

ميرزابيگي گفت: ‌پرستاران به شدت از اين وضعيت ناراضي هستند و با تصويب شوراي عالي نظام پرستاري اگر تا آخر ماه مبارك رمضان اين دستورات اجرايي نشود، جامعه پرستاري همان كاري را مي‌كند كه در سال 83 كرد، يعني برگزاري تجمع، درخواست برگزاري تجمع را اگر اين روند تا آخر ماه رمضان ادامه داشته باشد به وزارت كشور ارائه مي‌كنيم، گر چه اميدواريم پرستاران به صورت خودجوش دست به اقدامي نزنند.

وي اضافه كرد: فشار كاري به پرستاران خردكننده است و وضعيت به گونه‌اي است كه پرستاران مي‌گويند وعده‌هاي داده شده عملي نشده و ما چوپان دروغگو هستيم. به شدت از طرف جامعه پرستاري تحت فشار هستيم و اجراي قوانين مصوب شده براي پرستاران ملموس نيست.

وي افزود: اگر استخدام 23 هزار پرستار مشكل قانوني دارد، دولت با لايحه يا نمايندگان با طرح دوفوريتي آن را حل كنند اما تصور ما اين است با تصويب قانون ارتقاي كيفي خدمات پرسنل باليني و ابلاغ و دستور رئيس جمهوري هيچ مشكلي براي جذب يكباره 20 هزار پرستار در سال جاري وجود ندارد و اين تعداد پرستار جوياي كار اكنون در كشور موجود است گر چه نرخ بيكاري در گروه پرستاري از تمام گروه‌هاي شغلي ديگر پايين‌تر است و به خصوص پرستار بيكار مرد نداريم.

رئيس كل سازمان نظام پرستاري اضافه كرد: در زمان حاضر شاهد اين هستيم كه به علت كمبود كادر پرستاري يك پرستار مجبور است در 3 شيفت كاري پشت سر هم كار كند و قطعاً چنين پرستاري هنگام دادن دارو به بيمار اشتباه مي‌كند و سلامت بيماران است كه به خطر افتاده است.

* يك پرستار با 40 بيمار

وي گفت: اكنون نسبت پرستار به تخت بيمارستاني اكنون در كشور بين نيم تا 7دهم است اما در اغلب اوقات در شيفت‌هاي شب يك پرستار بايد از 40 بيمار به طور همزمان مراقبت كند كه چنين كاري عملاً غير ممكن است و كيفيت خدمات پرستاري را به حداقل مي‌رساند.

* شوراي عالي بيمه، تعرفه‌هاي خدمات پرستاري را تصويب كند

ميرزابيگي اضافه كرد: قانون تعرفه‌گذاري خدمات پرستاري نيز با گذشت بيش از 2 سال از زمان تصويب هنوز اجرايي نشده است. گر چه وزير بهداشت وعده داده است كه نيمه دوم امسال در برخي نقاط كشور به صورت آزمايشي اجرا شود اما هنوز شوراي عالي بيمه اين تعرفه‌ها را مصوب نكرده و منتظر تصويب اين تعرفه‌ها در شوراي عالي بيمه در وزارت رفاه هستيم.

فاصله هزار برابر حقوق پزشك با پرستار

وي ادامه داد: همه جاي دنيا فاصله دريافتي بين كادر پرستاري و پزشكان در يك بخش خاص درماني حداكثر 4 برابر است اما در كشور ما حتي مواردي داريم كه فيش يك پرستار 50 هزار تومان و فيش دريافتي يك پزشك 50 ميليون تومان است كه اين فاصله هزار برابر است و هيچ توجهي ندارد.

وي گفت: پيشنهاد ما اين است كه يا كارانه را براي تمام گروه‌هاي كادر بهداشتي و درماني حذف كنند يا براي همه به صورت عادلانه باشد، يا دريافتي پرستاران را متناسب با پزشكان بالا ببرند يا دريافتي پزشكان را متناسب با آن پايين بياورند، حتي تفاوت تا 5 برابري را هم در يك بخش درماني مي‌پذيريم اما بيش از آن قابل قبول نيست و تبعيض آ‌ميز است.

* پرستاران بي‌انگيزه مي‌شوند

رئيس كل سازمان نظام پرستاري افزود: اگر مسئولان نگران تجمع پرستاران هستند كه شايد بعد از 2 ساعت هم جمع شود اما ما نگران اين هستيم كه پرستاران بي انگيزه و بي‌تفاوت شوند و بدون دلسوزي براي بيماران فقط بيايند و ساعات كاريشان را پركنند و بروند، در اين صورت ديگر نظام مراقبت از سلامت بيماران به كلي از بين مي‌روند و اين خطري است كه سلامت مردم را تهديد مي‌كند كه بايد جلوي آن را با اجراي كامل قوانين بگيريم.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: خوشبختانه جايگاه دفتر پرستاري در وزارت بهداشت به مشاور وزير ارتقا يافته است البته اميدواريم مطابق وعده رئيس جمهوري به قائم مقام وزير در امور پرستاري هم ارتقا يابد، چارت سازماني اين دفتر نيز با 15 تا 24 كارشناسي طراحي شده كه نويد بخش اقدامات بيشتري براي پرستاران در آينده است.

وي گفت: 4 مشكل هيئت امنايي شدن بيمارستانهاي دولتي از نگاه پرستاران نيز در آيين نامه اصلاح شده وزارت بهداشت بر طرف شده كه اميدواريم در دولت نيز به تصويب برسد، اين 4 مورد شامل حضور پرستار در هيئت امناي بيمارستان، ايجاد دفتر پرستاري زير نظر رئيس بيمارستان، مكانيزم پرداخت حقوق و مزايا بر اساس كارانه براي پرستاران و اعمال قانون هيئت علمي تمام وقت جغرافيايي براي تمام كادر بهداشتي و درماني است كه همگي در آيين‌نامه پيشنهادي وزارت بهداشت به دولت اصلاح شده است.

* پرستاران قبل از مهاجرت از كشور با سازمان نظام پرستاري مشورت كنند

رئيس كل سازمان نظام پرستاري درباره مهاجرت پرستاران به خارج براي كار نيز گفت: با توجه به كمبود شديد پرستار در كشور ما به هيچ عنوان با مهاجرت پرستاران به خارج براي كار موافق نيستيم به خصوص افراد با تجربه و نخبه كه محصول آموزش و كار علمي در كشور هستند اما به هر حال با توجه به مشكلاتي كه در كشور وجود دارد نمي‌توانيم پرستاران را مجبور كنيم كه حتماً در داخل كشور بمانند.

وي گفت: با وجود اين پيشنهاد ما اين است كه پرستاران قبل از رفتن از طريق سازمان نظام پرستاري اقدام كنند و مشاوره بگيرند تا در كشور مقصد دچار مشكل نشوند، زيرا كاريابي‌هايي هستند كه عملكرد آنها باعث بروز مشكلاتي براي برخي پرستاران در خارج شده و عده از آنها در مراجعه به ما گفته‌اند كه بيچاره شديم و اكنون مجبوريم در رستوران كار كنيم.

وي افزود: پيشنهاد ما به اين پرستاران اين است كه قبل از رفتن حتماً زبان انگليسي و كامپيوتر را در ايران بياموزند و با سازمان نظام پرستاري مشورت كنند.

ميرزابيگي تأكيد كرد: اگر استخدام پرستاران عملي نشود با توجه به سرعت بالاي ساخت بيمارستان‌ها در كشور در آينده با كمبود بيشتر پرستار در بيمارستان‌ها مواجه مي‌شويم، طي 4 سال گذشته 12 هزار تخت بيمارستاني در كشور ساخته شد و طي 4 سال آينده نيز قرار است 32 هزار تخت بيمارستاني جديد احداث شود كه با روند فعلي استخدام نيرو قطعاً با مشكلات جدي در ارائه خدمات پرستاري به بيماران مواجه مي‌شويم.

وي گفت:‌ حدود 160 هزار پرستار شاغل در كشور داريم كه حدود نيمي از آنها در بخش دولتي هستند و نيمي ديگر در بخش‌هاي خصوصي، خيريه و بخش‌هاي عمومي مانند تأمين اجتماعي فعاليت دارند، اكنون نيز با توجه به تعداد پرستاران جوياي كار امكان جذب يكباره 23 هزار پرستار در بخش دولتي وجود دارد ضمن اينكه هر سال نيز حدود 7 هزار نفر از دانشكده‌هاي پرستاري فارغ التحصيل مي‌شوند.

وي همچنين افزود: نسبت پرستار به تخت بيمارستاني كه اكنون حدود 7دهم به هر تخت است قرار است طي برنامه توسعه پنجم به 1.5برسد يعني حدود 2 برابر شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محمد
با سلام
من پزشک هستم، خواسته های همکاران محترم پرستارم را درک می کنم و سختی کار انها را از نزدیک دیده ام.
اما این مشکا ریشه ای نظام بهداشت و درمان ماست. سرانه پایین بهداشت و درمان و در نتیجه ویرانی نظام بهداشت و درمان کشور.
دوستان من 15 سال است در نقظه محروم کشور و در سمت های سخت پزشکی کار کرده ام. الان مجموع درآمد ماهانه ام حدود 900 هزار تومان است. الته تنها روی 700 هزار تومان آن می توان حساب کنم. چون اهل وام گرفتن نیستم حتی ماشین هم ندارم. و الان فکر می کنم همه این سالها را اشتباه کرده ام و به خانواده و فرزندانم بدهکارم. پس فکری باید کرد و گرنه حاصل این ناامیدی ها ی پزشکان و پرستاران باعث ضرر به جامعه خواهد شد که شده است و مردم صبور ما بیش ار این متضرر می شوند. حاکمیت بهتر است بیشترین سرانه کشور را به بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و تامین اجتماعی اختصاص دهد. با تشکر
علی دریانورد
جناب آقای میرزابیگی با عرض سلام.
دفاع شما از کادر پرستاری بسیار بجا و قابل تقدیر است. اما به نظر می رسد کمی با پزشکان مشکل داشته باشین. چرا که ادعای فیش حقوقی 50 هزارتومانی پرستاران و 50 میلیون تومانی پزشکان فقط به منظور مظلوم نمایی پرستاران و در مقابل تعداد انگشت شمار پزشکان متخصصی که در بیمارستانهای خصوصی کار میکنند می باشد و گرنه اینجانب می توانم با مدرک معتبر به شما ثابت کنم کا یک پرستار پیمانی با 4 سال سابقه کار دارای حکم کارگزینی به مبلغ 800 هزار تومان و یک پزشک پیمانی با 7 سال سابقه کار دارای حکم کارگزینی به مبلغ 650 هزارتومان دریافتی دارند آنهم در یک بیمارستان!؟
0.16614s, 21q