عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران:

آموزش و مراقبت از قلب بايد از كودكي آغاز شود

۱۳۸۹/۰۵/۲۸ - ۱۱:۰۸ - کد خبر: 20190
آموزش و مراقبت از قلب بايد از كودكي آغاز شود

سلامت نیوز: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: آموزش و مراقبت از قلب بايد از كودكي آغاز شود و يك فرد بالغ كه ذائقه‌اش به غذاهاي چرب عادت كرده است، چندان تحت تاثير آموزش قرار نخواهند گرفت.


به گزارش خبرگزاري فارس، مسعود قاسمي افزود: بيماري‌هاي قلبي و عروقي يكي از شايع‌ترين عوامل مرگ و مير در ميان مردم هر جامعه است و اين روند در كشور ما نيز رشد قابل ملاحظه‌اي را در مقايسه با سال‌هاي گذشته پيدا كرده است كه در اين ميان، مصرف فست فودها به عنوان يكي از مهمترين عوامل ايجاد بيماري‌هاي قلبي و عروقي شناخته مي‌شود.

اين متخصص قلب و عروق تصريح كرد: همان طور كه از معناي لغوي اين دسته از غذاها بر مي‌آيد، فست‌فودها همان غذاهاي سريعي هستند كه در مدت زمان كوتاهي تهيه شده و در اختيار مصرف كننده قرار مي‌گيرند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران افزود: اين غذاها به شدت چرب بوده و سرشار از پروتئين‌هاي حيواني البته با كيفيت پايين هستند، به علاوه تركيبات قندي فراواني نيز دارند و در كل خوردنشان كالري زيادي را به بدن مي‌رساند اما مواد مغذي موجود در اين دسته از غذاها در مقايسه با انرژي دريافتي بسيار اندك است.

وي با اشاره به زمينه بروز بيماري‌هاي قلبي و گرفتگي عروق با گسترش مصرف غذاهاي فست فود، گفت: اين دسته از غذاها به طور مستقيم موجب بروز بيماري نمي‌شوند بلكه يك فاكتور مستعدكننده براي بروز بيماري‌هاي قلبي محسوب مي‌شوند.

قاسمي افزود: فردي كه زمينه ژنتيكي ابتلا به بيماري‌هاي قلبي – عروقي اين دسته از بيماري‌ها را به ميزان 30 درصد داشته باشد، اگر از غذاهاي پركالري مانند فست‌فودها يا سيگار استفاده كند يا تحرك كمي داشته باشد، احتمال ابتلا وي به بيماريهاي قلبي – عروقي افزايش خواهد يافت و به طور مثال اگر قرار است در سن 60 سالگي به بيماري قلبي مبتلا شود در 35 سالگي، اين بيماري به سراغ وي خواهد آمد.

قاسمي مهمترين عارضه مصرف فست‌فودها را چاقي و در ادامه آن بروز گرفتگي عروق عنوان كرد و گفت: در پي مصرف اين غذاها، چربي و فشارخون نيز بالا مي‌رود و همه اينها مي‌توانند زمينه بروز سكته را افزايش دهند.

اين متخصص قلب و عروق با اشاره به اهميت رسانه‌هاي گروهي در اشاعه فرهنگ سلامت در جامعه گفت: رسانه‌ها مي‌توانند با معرفي انواع مواد مغذي و ارزش تغذيه‌اي آنها و اينكه هريك از آنها چه فوايدي دارند، به افزايش آگاهي افراد كمك كنند و به اين ترتيب مصرف كننده را در انتخاب غذاي مناسب ياري رسانند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.57888s, 18q