خوابيدن بلافاصله پس از خوردن سحري موجب تشديد رفلاكس معده مي‌شود

۱۳۸۹/۰۵/۳۰ - ۱۵:۰۰ - کد خبر: 20193
خوابيدن بلافاصله پس از خوردن سحري موجب تشديد رفلاكس معده مي‌شود

سلامت نیوز:عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: خوابيدن بلافاصله پس از خوردن سحري موجب تشديد علائم رفلاكس معده و ترش‌كردن مي‌شود.


شهرام آگاه در گفت‌وگو با  بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: خوردن و دراز كشيدن پس از مصرف افطاري و سحري به ويژه در افرادي كه علائم رفلاكس معده دارند موجب تشديد علائم رفلاكس مي‌شود.

وي ادامه داد:اگر غذا در ساعت‌هاي نامعمول مثلاً نيمه شب هم خورده شود و بلافاصله بعد از آن فرد بخوابد باز هم علائم رفلاكس و ترش كردن تشديد مي‌شود.

وي افزود: علائم رفلاكس معده كه ترش‌كردن از مهمترين آن است بيشتر در سحري‌خوردن اتفاق مي‌افتد چرا كه فرد پس از خوردن سحري فرد فرصت دارد و مي‌تواند مدت‌زماني را بخوابد. در مورد اين افراد توصيه مي‌شود اين كار را انجام ندهند. البته فرد اگر به پهلوي چپ دراز بكشد امكان رفلاكس كمتر است.

اين فوق تخصص گوارش خاطرنشان كرد: به دنبال افطار با توجه به اينكه معده ساعت‌ها خالي بوده است و آمادگي خوردن حجم زياد غذا را ندارد نبايد حجم بالاي غذا وارد معده شود چرا كه مي‌تواند به دستگاه گوارش فشار بياورد. بنابراين توصيه مي‌شود براي افطار، فرد با مايعات گرم شروع كند و سپس غذاي اصلي را حدود يك ساعت پس از افطار مصرف كند تا معده براي دريافت حجم غذاي بيشتر عادت كند.

وي تأكيد كرد: بزرگترين اشتباه اين است كه فرد سحري نخورد زيرا ساعت‌هاي گرسنگي خيلي طولاني مي‌شود و به بدن و به خصوص دستگاه گوارش فشار وارد مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.93746s, 18q