مخازن زباله تهران ماهي يك بار هم شست‌و‌شو نمي‌شوند

۱۳۸۹/۰۵/۳۰ - ۱۳:۴۲ - کد خبر: 20194
مخازن زباله تهران ماهي يك بار هم شست‌و‌شو نمي‌شوند
سلامت نیوز:اين روزها زباله‌گردهاي تهراني بسيار بيشتر از كارمندان شهرداري و پيمانكاران با دقت به مخازن زباله شهر تهران سرك مي‌كشند و با وجود بوي نامطبوع و كثيقي اين مخازن، همچنان از مشتريان پر و پا قرص اين مخازن در سطح شهر به شمار مي‌آيند، تقاضايي از سر اجبار ... مخازن زباله شهر تهران نه درپوش دارند و نه در جايگاه اصلي خودشان قرار گرفته‌اند....
اگر از سوي شهروندان يا خبرنگاران نسبت به اوضاع نابه‌سامان مخازن، عدم شست‌و‌شو و ساير معضلات سئوال شود، مسئولان شهري اعلام مي‌كنند كه «زباله‌گردها»‌ مقصرند اما آيا اگر شهرداري تهران در كار تفكيك زباله‌هاي تر و خشك موفق بود، شاهد زباله‌گرد در تهران بوديم؟ اگر شهرداري تهران مخازن را به طور مرتب شست‌و‌شو مي‌كرد، موش و گربه از سر و كول مخازن بالا مي‌رفتند؟
به گزارش ايلنا گزارش‌هاي مردمي رسيده از سطح شهر و نيز بازديد ميداني از مخازن زباله حكايت از آن دارد كه ظاهرا شهرداري تهران با وجود داشتن پيمانكاران زيادي در بخش خدمات شهري، همچنان از انجام برخي از وظايف خود در سطح سر باز مي‌زنند و كاستي‌هايي را دارند.
با وجود آنكه هر از چند گاهي از سوي مسئولان حوزه خدمات شهري اطلاعاتي ارايه مي‌شود و اكثر اين اطلاعات نيز تبليغ از عملكردها است، اما با دقيق شدن بر كيفيت كار، مشخص مي‌شود كه اين حوزه مشكلات زيادي دارد و اعتراضات زيادي را براي شهروندان به جا گذاشته‌اند.
مريم انصاري در يكي از كوچه‌هاي تنگ و تاريك منطقه 14 سكونت دارد و به خبرنگار ايلنا اعلام مي‌كند كه شهرداري به مخازن زباله رسيدگي نمي‌كند و تنها بهانه‌اش اين است كه كوچه تنگ و تاريك بوده و ماشين مخازن مكانيزه نمي‌توانند وارد خيابان شوند.
او مي‌گويد: گربه و موش در مخازن زباله زندگي مي‌كنند اما شهرداري تهران دائم در توجيه وجود موش‌ها اعلام مي‌كند كه مردم رعايت نمي‌كنند ؛ در صورتي كه شهرداري به دليل عدم رسيدگي و شست‌و‌شو به مخازن زباله، غذا و محيط موش را فراهم مي‌كند؛ چه‌طور ماشين شهرداري براي تخليه زباله «آن هم با تاخير»‌اقدام مي‌كند اما نمي‌تواند مخزن را شست‌و‌شو دهد؟
بهرامي كه شكايت‌هاي زيادي نسبت به نظافت مخازن دارد به ايلنا مي‌گويد: مخازن زباله حتي درپوش هم ندارند و به اميد خدا رها شده‌اند؛ مگر شهردراي از مردم بابت خدمات خود عوارض نمي‌گيرد پس چرا نسبت به نظافت مخازن بي‌اهميت است؟
او ادامه مي‌دهد: شهرداري اصرار بر انجام كارهايي دارد كه ارتباطي به حوزه مسئوليتش ندارد اما درست از انجام اقداماتي چشم‌پوشي مي‌كند كه جزو وظايف ذاتي‌اش است.
اين شهروند تهراني چند بار با سامانه 137 تماس گرفته اما هر بار به طور موقت در اين زمينه اقداماتي را انجام داده و بعد از گذشت چند روز هم همه چيز را به حال عادي رها مي‌شود.
يكي از نمايندگان شوراياري مناطق ضمن تماس تلفني با خبرگزاري ايلنا اعلام كرد كه بارها و بارها در جلسات مشترك با نمايندگان شهرداري نواحي منطقه (...) در مورد وضعيت نامناسب بهداشتي مخازن زباله مسايلي را مطرح كرده‌ايم اما گوش مسئولان بدهكار نيست و توجيه خاص خود را دارند.
او ادامه مي‌دهد: ‌اگر در مورد اوضاع نابه‌سامان پياده‌راه و يا آسفالت ناحيه به شهرداري اعتراض مي‌كنيم، شهرداري مي‌گويد بودجه منطقه در اين بخش تامين نشده، اگر هم در مورد اوضاع خدمات شهري اعتراض كنيم، اعلام مي‌شود كه بودجه نداريم؛ در عين حال هنوز معلوم نيست كه بودجه مناطق شهرداري تهران در كدام بخش‌ها تامين شده است!
اين عضو شوراياري نسبت به عملكرد ضعيف شهرداري تهران در بخش اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي در مورد مخازن زباله انتقاد كرده و مي‌گويد:‌ اطلاع رساني شهرداري در بخش مبارزه با موش تنها به نصب پلاكاردهاي نامنظمي در سطح شهر خلاصه مي‌‌شود و يا اعلام مي‌كنند كه زباله را در ساعت 9 از منزل خارج كنيد اما اين قبيل اطلاعات براي مردم تكراري شده است.
فرهادي نوجوان 16 سال زباله‌گرد كه معتمدترين بازديدكننده ميداني از مخازن زباله تهران به حساب مي‌آيد به خبرنگار ايلنا مي‌گويد: روزانه بيش از 20 بار از يك مخزن زباله پلاستيك و مواد قابل بازيافت جمع‌آوري مي‌كنم و هر بار از بوي تعفن مخازن سرگيجه گرفته‌ام؛ حتي اگر محتويات مخزني از زباله‌هاي بسته‌بندي شده توسط شهروندان انباشته شده باشد،‌هم باز بوي بد مخازن زباله كاملا مشخص است.
به گزارش خبرنگار ايلنا، شهرداري تهران در سال‌هاي گذشته و سال جاري وعده وعيدهايي در مورد مخازن زباله داده و هر از چند گاهي نيز اعلام مي‌كند كه به تعداد مخازن سطح شهر اضافه مي‌شود اما هرگز از عملكرد خود در اين زمينه اطلاعاتي نداده و به كيفيت در اين حوزه بهايي نمي‌دهد.
همچنين بارها از سوي مسئولان شهري اعلام مي‌شود كه روزانه بيش از هفت هزار و 800 تن زباله از سطح شهر جمع‌آوري شده و براي جمع‌آوري زباله‌هاي بيمارستاني نيز دغدغه دارند اما بهتر است شهرداري تهران در ابتدا وظايف مسلم خود را به درستي انجام داده و به اعتراضات رسيدگي كنند، سپس كار جديدي را آغاز كرده و نسبت به وظايف ساير دستگاه‌ها ابراز نگراني كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.40909s, 19q