90 درصد شكل جمجمه نوزادان به پدر و مادر شبيه مي‌شود

۱۳۸۹/۰۵/۳۱ - ۱۱:۲۴ - کد خبر: 20204
90 درصد شكل جمجمه نوزادان به پدر و مادر شبيه مي‌شود

سلامت نیوز: يك متخصص اطفال گفت: چرخاندن سر نوزادان به جهات مختلف تأثيري بر شكل‌ سر آنها ندارد و بلكه موجب بروز عوارض مختلف مي‌شود زيرا بيش از 90 درصد شكل جمجمه نوزادان به طور ارثي به پدر و مادر شبيه مي‌شود.


ناصر كلانتر در گفت‌وگو با  فارس  درباره برخي اظهارنظرهاي افراد در مورد شكل‌گيري فرم "سر " نوزادان با خواباندن در جهات مختلف اظهار داشت: 90 درصد شكل جمجمه نوزاد به طور ارثي به پدر و مادر شبيه مي‌شود و ارتباطي با خواباندن وي در دوران نوزادي ندارد.

وي اين تصور را يك باور غلط عنوان كرد و افزود: براي اكثر مادران و خانواده‌هاي اطفال، اين تصور ايجاد شده است كه براي شكل‌گيري مناسب و گرد شدن سر نوزادان بايد در زمان خواب، سر آنها را در جهات مختلف قرار داد؛ در حالي كه اين امر هيچگونه تأثيري در شكل‌گيري نهايي سر نوزادان ندارد.

* چرخاندن سر نوزادان به جهات مختلف عارضه ايجاد مي‌كند

اين متخصص اطفال گفت: شكل سر نوزاد، ژنتيكي است و در بسياري از موارد شكل و شمايل قومي دارد از اين ‌رو مادران نبايد سر نوزاد خود را در موقع خواب مدام به جهات مختلف حركت دهند چرا كه اين اقدام مي‌تواند براي نوزاد عارضه ايجاد كند.

كلانتر در پاسخ به اين پرسش كه آيا نوع زايمان در شكل‌گيري سر نوزادان تأثيري دارد يا خير، افزود: بسيار نادر است كه شكل‌گيري سر نوزاد در ناحيه جمجمه در كانال زايمان دچار تغييراتي شده باشد.

اين متخصص اطفال تأكيد كرد: كانال زايمان هيچ اثري بر سر نوزادان نخواهد داشت در موارد بسيار نادر، زماني كه براي خارج كردن نوزاد از كانال زايمان مشكلاتي ايجاد شده و احتمال سزارين نيز وجود ندارد، پزشك با استفاده از ابزارهايي تلاش مي‌كند تا نوزاد را خارج كند و اين عمل ممكن است در سر نوزاد، تغييراتي ايجاد كند.

وي با تأكيد بر اينكه تغيير شكل سر نوزاد، مدت زمان چنداني به طول نمي‌انجامد و در نهايت شكل سر اين نوزادان تا دو سالگي بهبود مي‌يابد، خاطرنشان كرد: برخي تصور مي‌كنند كه در زايمان سزارين، سر نوزادان صاف و گرد است در صورتي كه اين باور اصلاً تصور درستي نيست چرا كه شكل‌گيري سر نوزادان به ژنتيك آنها مربوط مي‌شود.

اين متخصص اطفال به مادران توصيه كرد به جاي پرداختن به اين باورهاي غلط به اصول علم پزشكي توجه كنند و با پزشك متخصص نوزادان راي مراقبت از فرزند خود مشورت كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
صحرا
سلام. حالا به هر دلیلی شکل سر نوزادی که حالا20ساله شده،خوش فرم نیست،هیچ راهکاری نداره؟عملی،قرصی،تزریقی؟بخدا دارم روانی میشم.نمیدونم به دکتر مغز مراجعه کنم یا مشاور.توروخدا یه راهکار پیدا کنین.یا اینکه منتظر معجزه باید باشیم.لطفا جواب بدین
مه
چرا جواب خانوم قبلی رو ندادین
منم همین سوالو دارم
2.60535s, 19q