مصرف سبزيجات از خطر ابتلا به ديابت مي‌کاهد

۱۳۸۹/۰۵/۳۱ - ۱۳:۲۵ - کد خبر: 20208
مصرف سبزيجات از خطر ابتلا به ديابت مي‌کاهد

سلامت نیوز:گروهي از پژوهشگران مي‌گويند که مصرف سبزيجاتي که برگ سبز دارند، ممکن است از خطر ابتلا به ديابت بکاهد.

به گزارش ايسنا از خوزستان، بر اساس شش پژوهش در مورد مصرف سبزيجات، غذاهاي حاوي اسفناج و کلم در جلوگيري از ابتلا به بيماري ديابت موثرتر هستند.

نشريه پزشکي بريتانيا از نتايج اين تحقيقات نقل کرده که مصرف بيش از يک وعده غذاي حاوي سبزيجات مي‌تواند تا 14 درصد از خطر ابتلا به ديابت نوع دوم بکاهد. با اين حال کارشناسان به مردم هشدار مي‌دهند که کماکان رژيم مصرف پنج نوع ميوه و سبزيجات در روز را رعايت کنند.

محققان دانشگاه لستر بريتانيا، 220 هزار بزرگسال را مورد مطالعه قرار دادند. يافته‌هاي آن‌ها نشان مي‌دهد که به طور کلي مصرف ميوه و سبزيجات با کاهش احتمال ابتلا به ديابت نوع دوم که ديابت غيروابسته به انسولين است، چندان رابطه‌اي ندارد اما در واقع حرکت به آن سمت است. با اين حال، به گفته اين دانشمندان، سبزيجات داراي برگ سبز مانند بروکلي و گل کلم خطر ابتلا به اين بيماري را به ميزان قابل توجهي کاهش مي‌دهند.

اين گروه تحقيقاتي محاسبه کرده‌اند که مصرف روزانه 160 گرم از اين گونه سبزيجات احتمال ديابت را به ميزان 14 درصد کاهش مي‌دهد. ميزان مصرفي لازم در بريتانيا 80 گرم اعلام شده است.

هنوز مشخص نيست که چرا مصرف سبزيجات داراي برگ سبز چنين خاصيتي دارد؟ يکي از دلايل احتمالي آن بالابودن ميزان آنتي اکسيدان‌هايي چون ويتامين سي در اين گونه سبزيجات است و احتمال ديگر از بالا بودن منيزيم در اين گونه سبزيجات حکايت دارد.

اين گروه قصد دارند در جريان يک تحقيق ديگر افرادي را مورد مطالعه قرار دهند که احتمال ابتلاي آن‌ها به بيماري ديابت زياد است و تاثيرات افزايش ميزان مصرف سبزيجاتي چون اسفناج و کلم پيچ را در کمک به کاهش احتمال ابتلاي اين افراد به ديابت بررسي کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.28587s, 18q