آش و حليم كنار پياده روها را نخريد

۱۳۸۹/۰۵/۳۱ - ۱۳:۰۰ - کد خبر: 20209
آش و حليم كنار پياده روها را نخريد

سلامت نیوز:كارشناس تغذيه وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي گفت: آلودگي هوا و مواد شيميايي ناشي از سوخت خودروها، موجب غير بهداشتي شدن آش و حليمي مي‌شود كه اين روزها در ماه رمضان در كنار پياده روها به فروش مي رسد و سلامت افراد را به خطر مي‌اندازد.

حامد پور آرام روز يكشنبه در گفت و گو با ايرنا به شهروندان توصيه كرد تا حد امكان از خريد آش و حليم كنار پياده روها خودداري كنند.

وي با بيان اينكه پخت طولاني مدت آش مي‌تواند منجر به تخريب ويتامين‌هاي مفيد موجود در آن (سبزي، غلات و حبوبات) مانند ويتامين سي، اسيد فوليك و ‪۶‬ ‪ B‬شود، اظهار داشت: بر خلاف نظر عده‌اي كه آش را فاقد ارزش غذايي دانسته اند آش‌ها منبع خوب تامين‌كننده ويتامين‌ها و املاح معدني در رژيم غذايي افراد به خصوص در ماه مبارك رمضان هستند.

پور آرام ادامه داد:خرد كردن بيش از حد سبزي‌ها منجر به خروج و تخريب مقدار بيشتري از مواد مغذي آنها مي‌شود. بنابراين، بهتر است آش با حرارت ملايم و با حداقل آب مورد نياز پخته شود تا پروتئين موجود درآن، حداقل تغييرات نامطلوب ناشي از حرارت را متحمل شود.

وي توصيه كرد از نعناع و زيره به مقداري كه آش را تلخ نكند، استفاده شود تا به اين ترتيب از ايجاد مشكل نفخ، پس از خوردن آش جلوگيري شود.

اين كارشناس تغذيه اضافه كرد: علاوه بر آن بايد نخود و لوبياي آش را حداقل ‪ ۱۲‬ساعت قبل از پخت در سه تا چهار برابر حجم آنها خيس كرد و سپس آب آن را در اين مدت، حداقل دو بار عوض شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.76233s, 18q