وزير بهداشت با تأكيد بر افزايش سرانه سلامت:

سرانه درمان بايد به همراه سيستم بهره‌برداري از آن، ارتقاء يابد

۱۳۸۹/۰۶/۰۲ - ۱۴:۱۷ - کد خبر: 20229
سرانه درمان بايد به همراه سيستم بهره‌برداري از آن، ارتقاء يابد
سلامت نیوز:افزايش سرانه درمان و سلامت بدون ارتقاء سيستم بهره‌برداري از آن كارآيي لازم را نخواهد داشت.

به گزارش پايگاه خبري و اطلاع‌رساني وب‌دا دكتر مرضيه وحيد دستجردي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، ضمن بيان اين مطلب گفت: اگر سرانه را افزايش دهيم ولي سيستم بهره‌برداري از آن كارايي لازم را نداشته و نشت داشته باشد، به نتيجه مطلوب كه ارتقاء سطح درمان و خدمات سلامت به مردم است، نمي‌رسيم.

وي افزود: در وزارت بهداشت، سيستم بهره برداري از سرانه درمان تحت عنوان «نظام ارجاع» تعريف و تبيين شده است و اگر اين سرانه در مسير نظام ارجاع هزينه شود، منجر به كاهش هزينه‌ها از جيب مردم و افزايش خدمات رساني و كارآمدي در نظام سلامت و رضايتمندي مردم مي‌شود.

وزير بهداشت با اعلام اين كه هم‌اكنون سرانه سلامت در كشور 6/5 درصد است، گفت: به لحاظ رقمي، اين سرانه معادل 6500 تومان براي هر فرد جامعه است كه اگر بخواهيم به جايي برسيم كه هيچ‌كس از جيب خودش براي درمان مبلغي نپردازد، بايد اين سرانه به 10 درصد برسد.

دكتر دستجردي، ايران را در بين كشورهاي جهان جزو كشورهاي متوسط از نظر سرانه درمان دانست و اظهار داشت: سرانه سلامت كشوري مثل آمريكا 15 درصد است. ولي اميد به زندگي در اين كشور معادل اميد به زندگي در ايران است. چون سرانه‌شان را خوب هزينه نمي‌كنند. در حالي كه در كشور ژاپن با سرانه پايين‌تر از امريكا اميد به زندگي 80 سال است. بنابراين بايد براي نتيجه‌گيري بهتر از سرانه با اتخاذ تدابيري، همزمان با افزايش سرانه، سيستم بهره‌برداري از آن را هم ارتقاء داد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.28768s, 18q