درمان نكردن به موقع عفونت ادراري در نوزادان موجب زخم كليه مي‌شود

۱۳۸۹/۰۶/۰۳ - ۱۴:۵۵ - کد خبر: 20240
درمان نكردن به موقع عفونت ادراري در نوزادان موجب زخم كليه مي‌شود
سلامت نیوز: يك متخصص بيماري‌هاي عفوني اطفال گفت: درمان نكردن به موقع عفونت ادراري در نوزادان موجب زخم كليه مي‌شود و طولاني‌تر شدن زردي در طفل از عوارض عفونت ادراري در نوزادان است.

ثميله نوربخش در گفت‌وگو با فارس درباره عفونت ادراري در نوزادان اظهار داشت: عفونت ادراري در نوزادان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است زيرا اين عفونت سر منشأ عفونت خوني در كودكان زير يك سال است.

وي بي‌حالي، تب، اسهال، بي‌اشتهايي و بدبويي ادرار را از علايم شايع عفونت ادراري در نوزادان دانست.

اين فوق‌تخصص بيماري‌هاي عفوني اطفال در ادامه اظهارات خود با اشاره به علايم ديگر عفونت ادراري در نوزادان، افزود: اسهال مزمن و استفراغ از ديگر علايم عفونت ادراري در نوزادان است ضمن اينكه بي‌قراري نوزاد مهمترين علامت عفونت ادراري در طفل است.

وي راهكار اصلي پيشگيري از عفونت ادراري در نوزادان را مراقبت و درمان مادراني كه به عفونت ادراري مبتلا هستند، دانست و اظهار داشت: عفونت ادراري مادر در دوران بارداري در رشد جنين اختلال ايجاد مي‌كند، از اين رو از داخل رحم مادر از جنين سونوگرافي مي‌كنند اگر كليه جنين بزرگتر از حد معمول و مسير ادراري تنگ شده باشد، جنين پس از به دنيا‌ آمدن مستعد عفونت ادراري مي‌شود.

نوربخش با بيان اينكه عفونت ادراري در نوزادان نسبتاً شديد‌تر است و التهاب مجراي ادرار موجب تشديد عفونت ادراري در نوزاد مي‌شود، افزود: عدم به موقع درمان عفونت ادراري در نوزادان موجب "زخم كليه " مي‌شود و به دنبال آن عملكرد كليه در نوزاد را كم مي‌كند.

وي طولاني‌ شدن بيماري زردي در نوزادان را از عوارض عفونت ادراري در نوزاد دانست.

اين فوق تخصص عفوني اطفال توصيه كرد: بهتر است در نحوه شست‌وشوي دختران نهايت دقت براي جلوگيري از عفونت ادراري در نظر گرفته شود، مدت زمان پوشك نوزاد زياد نباشد همچنين سعي شود ختنه كردن پسران تا يك ماهگي صورت گيرد چرا كه اين اقدام از بروز عفونت ادراري جلوگيري مي‌كند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
elham saadat
dokhtare man dah saleh ast va yek kolliye darad aya estkhr raftan mojebe ofoonat edrari mishavad
0.97401s, 19q