آيين‌نامه و تركيب اعضاي شوراي تدوين داروي كشور تغيير كرد

۱۳۸۹/۰۶/۰۶ - ۱۱:۳۲ - کد خبر: 20253
آيين‌نامه و تركيب اعضاي شوراي تدوين داروي كشور تغيير كرد
سلامت نیوز:معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: آيين نامه و تركيب اعضاي شوراي تدوين فهرست ملي داروي ايران تغيير كرد.

احمد شيباني در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: در دوره جديد فعاليت وزارت بهداشت تركيب شوراي تدوين داروي كشور( فارماكوپه ملي ايران) تغيير كرد به طوري كه از اين پس وزير بهداشت، رئيس اين شوراست، معاون غذا و داروي وزارت بهداشت نايب رئيس شوراي فارماكوپه ايران است، مدير كل داروي وزارت بهداشت، دبير اين شوراست و تعدادي ديگر از مسئولان وزارت بهداشت كه آنها هم متخصص هستند، عضو اين شورا هستند.

وي ادامه داد: از اين پس شوراي فارماكوپه ايرات بر اساس آيين نامه و دستور العمل جديد كه تنظيم كرده و با تركيب جديد درباره داروهايي كه بايد وارد فهرست دارويي كشور بشود يا از اين فهرست خارج شود، تصميم مي‌گيرد.

وي گفت: بر اساس آيين‌نامه جديد انجمن هاي پزشكي، داروهاي جديد را براي ورود به فهرست دارويي كشور پيشنهاد مي‌كنند و اين شورا درباره آن تصميم مي‌گيرد. البته هنوز تعدادي دارو از قبل در نوبت بررسي در اين شورا هستند كه تعدادشان زياد نيست.

شيباني افزود: ما نمي‌توانيم از علم و دانش روز عقب بمانيم و بايد داروهايي تازه اي كه در دنيا استفاده مي‌شوند و اثربخشي درماني آنها تأييد شده است در كشور ما نيز مورد استفاده قرار گيرند اما شوراي تدوين فهرست دارويي كشور بعد از پيشنهاد يك داروي جديد موضوع را با حضور اعضاي جديد خود بررسي مي‌كند و اگر لازم باشد مطالعات باليني داروهاي جديد هم دوباره در كشور انجام مي‌شود.

معاون وزير بهداشت درباره فعاليت مراكز داروهاي تك نسخه اي در كشور نيز گفت: دستور العمل جديد مراكز داروهاي تك نسخه‌اي نيز در وزارت بهداشت در حال تدوين است اما تا زماني كه اين دستورالعمل تصويب شود، اين مراكز به شكل سابق به فعاليت خود ادامه مي‌دهند فقط ما سعي مي‌كنيم بر فعاليت آنها بيشتر نظارت كنيم و آنها را مديريت و منظم كنيم.

به گزارش فارس، مراكز تك نسخه اي دارو، مراكزي هستند كه داروهاي خارج از فهرست دارويي كشور را كه از سوي برخي پزشكان تجويز مي شود را براي بيماران از خارج وارد مي‌كنند و در اختيار بيماران قرار مي‌دهند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15262s, 19q