همه افراد گزینه های مناسب برای اعمال جراحی پلاستیک بینی نیستند

۱۳۸۹/۰۶/۰۶ - ۱۴:۲۷ - کد خبر: 20257
همه افراد گزینه های مناسب برای اعمال جراحی پلاستیک بینی نیستند
سلامت نیوز- بنفشه پورناجی: افراد دارای آلرژی مزمن در تمام فصول سال دچار مشکلات تنفسی هستند و در برخورد با هوای سرد، تماس با مواد شیمیایی و سایر محرک های آلرژن واکنش نشان می دهند. به عقیده متخصصان این افراد می بایست در صورت تمایل به اعمال جراحی بینی ابتدا به پزشک مراجعه کرده و نخست به درمان آلرژی خود بپردازند. به غیر از افرادی که از نظر فیزیکی دارای مشکلاتی برای اعمال جراحی زیبایی بینی هستند، افراد مراجعه کننده به مطب ها برای اعمال جراحی بینی نخست می بایست از نظر روانی  مورد بررسی قرار گیرند تا انتظارات آنان با شرایط موجود مورد ارزیابی قرار گیرد.  در چهارمین سمپوزیوم تازه های رینوپلاستی که چندی پیش در تهران برپا شد، موارد فوق طرح و بررسی شد. نوشته حاضر نگاهی کوتاه به این موارد دارد.

                        
 مساله انتخاب صحیح  بیمار برای اعمال رینوپلاستی از نکات مهمی است که آگاهی آن از سوی پزشکان از میزان نارضایتی های پس از اعمال جراحی و شکایات مراجعان از پزشک  می کاهد. طی یک پژوهش صورت گرفته از سوی گروه گوش و حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی تهران مشخص شد، حدود 40 درصد از شکایات پس از عمل رینوپلاستی- بیشترین میزان-  مربوط به توضیح ندادن کافی در مورد نتیجه عمل از سوی پزشک عنوان شده است.  این مساله ضرورت مشاوره قبل از عمل را پررنگ تر می سازد. به عبارتی پزشکانی که قصد اعمال جراحی رینوپلاستی را دارند، می بایست، فرصت بیشتری را برای گفت و گو با داوطلب جراحی زیبایی بینی بگذارند تا انتظارات فرد داوطلب را از حالت ایده آل به واقعیت موجود( ساختار بینی بیمار) نزدیک سازند.

    براساس نتايج يك پژوهش صورت گرفته، مشخص شده است كه شخصيت هاي كمال گرا بيشترين متقاضيان اعمال جراحي زيبايي بيني( رينوپلاستي) را تشكيل مي دهند كه بخش عمده اي از نارضايتي پس از عمل جراحي نيز مربوط به اين افراد است .

       به عقیده دكتر بابك ساعدي دبير اجرايي چهارمين سمپوزيوم تازه هاي رينوپلاستي از نظر روان شناسي،‌تيپ كمال گرا مشخصه افرادي است كه تمايل دارند، امور به طور كامل و به بهترين وجه انجام گرفته، نتايج  امور برايشان رضايتبخش نيست. اين خصيصه در مواردي در افراد بسيار تشديد شده و به شكل بيمار گونه به وسواس فكري تبديل مي شود . در اين حالت تصويري كه فرد از خود دارد، نامطلوب تر از تصوير واقعي خود است .

      وی با اشاره اينكه افراد مضطرب،‌ افسرده و گروه هايي كه از اختلالات مزمن رنج مي برند،‌ كانديداهاي مناسبي براي اعمال جراحي زيبايي بيني به شمار نمي روند، یاد آور می شود : در صورت آنكه پزشك جراح بدون توجه به وضعيت رواني بيمار نسبت به عمل جراحي  رينوپلاستي مبادرت كند به دليل شرايط ويژه رواني بيمار با نارضايتي وي روبرو خواهد شد .

افسردگي و ياس پس از عمل جراحي زيبايي بيني  از پيامدهاي رواني پس از عمل رينوپلاستي در افراد دچار وسواس فكري به شمار می رود. به عقيده پزشكان، عمل جراحي پلاستيك بيني به هيچ عنوان يك عمل جراحي اورژانسي به حساب نمي آيد بلكه اين جراحي بايد زماني انجام شود كه فرد، غير از آمادگي جسمي از آمادگي رواني نيز برخوردار باشد .

      در حاليكه بر اساس آمارهاي موجود، آمار اعمال جراحي بيني در دنيا رو به كاهش و در عوض ساير جراحي هاي زيبايي صورت به ويژه جراحي هايي كه براي جوان سازي فرد صورت مي گيرد،‌ رو به افزايش است در ايران همچنان شاهد آمار بالاي متقاضيان اعمال جراحي زيبايي بيني هستيم كه اين مساله به مسايل فرهنگي جامعه ما معطوف است.

 
اما همان طور که در بالا اشاره شد، مشکلات مربوط به نارضایتی از اعمال جراحی زیبایی بینی تنها جنبه روانی ندارد. برای مثال مبتلایان به آلرژی گزینه های مناسبی برای اعمال جراحی بینی به شمار نمی روند. آلرژی معمولا به شکل فصلی در برخی افراد ظاهر می شود، اما عده ای دارای علایم  آلرژی دایمی هستند که بنا بر توصیه متخصصان، این افراد گزینه های مناسبی برای اعمال رینوپلاستی نیستند.

به عقیده دکتر محمد صادقی دبیر علمی "چهارمین سمپوزیوم تازه های رینوپلاستی"، مبتلایان به آلرژی های شدید بینی می بایست از اعمال جراحی زیبایی بینی صرف نظر کنند. از آنجا که بیشتر متقاضیان رینوپلاستی را جوانان تشکیل      می دهند، فرد متقاضی و جراح می بایست، پیش از عمل جراحی نسبت به درمان آلرژی خود اقدام کند. هر چند نبایستی این نکته را از نظر دور داشت که درمان آلرژی زمانبر بوده، پزشک می بایست تا ماه ها و حتی تا یک سال پس از درمان از اقدام به رینوپلاستی خودداری کند تا از بهبود کامل بیمار و عود نکردن مجدد آلرژی مطمئن شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مینا
میشه دکتر خوبی در رابطه با عمل بینی بهم معرفی کنید
0.69467s, 20q