وضعيت بهداشتي پاكستان احتمال شيوع بيماري‌ها راتشديد مي‌كند

۱۳۸۹/۰۶/۰۷ - ۱۳:۰۲ - کد خبر: 20260
وضعيت بهداشتي پاكستان احتمال شيوع بيماري‌ها راتشديد مي‌كند
سلامت نیوز: رييس مركز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشكي كشور پس از پايان بررسي‌هاي تيم اعزامي وزارت بهداشت به مناطق سيل زده پاكستان، وضعيت بهداشتي اين مناطق را بسيار نامناسب خواند و نسبت به احتمال شيوع بيماري‌ها هشدار داد.

دكتر غلامرضا معصومي در گفت‌وگو با  ايسنا، با اشاره به بررسي‌هاي تيم اعزامي وزارت بهداشت به پاكستان و امكان سنجي‌هاي انجام شده براي ارسال كمك‌هاي لازم به مناطق سيل‌زده اين كشور، گفت: بازديدهاي متعدد از كمپ‌هاي متعدد در كراچي و منطقه سيل زده شمال استان سند در پاكستان توسط تيم اعزامي وزارت بهداشت صورت گرفت.

وي وضعيت بهداشت و درمان مناطق سيل زده را بسيار نامناسب ارزيابي كرد و ادامه داد: هر چند مباحث مربوط به درمان تا حدودي در كمپ‌ها برقرار است، اما وضعيت بهداشتي بسيار نامناسب است. در مجموع بهداشت محيط نامناسب و نبود آب سالم از معضلات مناطق سيل‌زده پاكستان است، به طوري كه دسترسي به آب سالم در حد صفر است و همين امر مي‌تواند شيوع بيماري‌هاي مختلف را به دنبال داشته باشد.

رييس اورژانس كشور با تاكيد بر اين كه علاوه بر كمك‌هاي انسان دوستانه بايد اقدامات لازم در جهت پيشگيري از بروز اپيدمي‌هاي بزرگ احتمالي نيز صورت گيرد، افزود: در صورت بروز اپيدمي‌هاي بزرگ در پاكستان، بي‌ترديد ايران نيز تحت تاثير قرار مي‌گيرد. بر اين اساس برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي راه‌اندازي سيستم‌ بهداشتي ــ درماني در مناطق سيل‌زده، با استفاده از ظرفيت‌هاي كشور پاكستان صورت گرفته است.


خدمات سطوح اول، دوم و سوم در منطقه‌اي كه تحت پوشش خدمات بهداشتي ايران قرار مي‌گيرد، ارايه مي‌شود

وي در اين باره ادامه داد: به اين ترتيب در منطقه‌اي كه تحت پوشش خدمات بهداشتي - درماني ايران قرار مي‌گيرد تلاش مي‌شود سيستم‌ بهداشتي و بيماريابي شامل خدمات سطح‌ اول، دوم و سوم در داخل كمپ‌ها برقرار شود، امري كه در حال حاضر وجود ندارد.

به گفته وي، احتمالا براي ارائه سطح دوم خدمات درماني در مناطق سيل‌زده پاكستان، اعزام اتوبوس آمبولانس به اين مناطق لازم است. همچنين در صورت امكان ايجاد كمپ‌ و برقراري بيمارستان صحرايي، سطح سوم خدمات ايران نيز در اين مناطق ارائه مي‌شود.


 در حال حاضر بيماريابي فعال در مناطق سيل زده برقرار نيست


 اكنون نمي‌توان به شيوع يك بيماري خاص در اين مناطق اشاره كرد

رييس اورژانس كشور در رابطه با بيماري‌هايي كه اكنون ساكنان مناطق سيل‌زده پاكستان را درگير كرده است به ايسنا گفت: بيماريابي فعال در اين مناطق انجام نمي‌شود و عملا علائم بيماري‌ها ثبت مي‌شوند نه خود بيماري. بر اين اساس نمي‌توان به وجود يا شيوع يك بيماري خاص در مناطق سيل‌زده اشاره كرد، اما با توجه به وضعيت كلي پاكستان بايد شرايط خاص بهداشتي و ايمني لازم توسط تيم‌هاي بهداشتي - درماني اعزامي رعايت شود.


انتقال بيماري از مرز پاكستان به كشور نداشته‌ايم

معصومي با بيان اين كه هنوز مشكلي از بابت انتقال بيماري‌ها از مرز پاكستان به ايران (سيستان و بلوچستان) گزارش نشده است، گفت: به منظور برخورد با انتقال احتمالي بيماري‌ها از پاكستان به مرزهاي شرقي كشور، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كرمان، سيستان و بلوچستان و هرمزگان فعال شده‌اند و در اين زمينه كنترل‌هاي لازم صورت مي‌گيرد.

وي با اشاره به آواره شدن حدود 20 ميليون نفر در پاكستان به دنبال بروز سيلاب در اين كشور، گفت: تاكنون با همكاري وزارت بهداشت، 6 محموله هلال احمر شامل دارو، تجهيزات بهداشتي درماني و ... ارسال شده است و براي اعزام نيروي انساني نيز اقدامات لازم در دست انجام است.

گفتني است، تيم هفت نفره وزارت بهداشت به منظور امكان سنجي براي ارسال كمك‌هاي لازم به مناطق سيل‌زده پاكستان، يكشنبه گذشته به اين كشور اعزام و پس از انجام بررسي‌هاي لازم، جمعه به كشور بازگشتند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.23739s, 18q