حساسيت غذايي در بين 4 تا 6 درصد كودكان

۱۳۸۹/۰۶/۰۹ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 20272
حساسيت غذايي در بين 4 تا 6 درصد كودكان
به گزارش سلامت نيوز به نقل از  وب‌دا دكتر عليرضا مرندي، رييس انجمن ترويج تغذيه با شيرمادر با بيان اين مطلب گفت: حدود 90 درصد از حساسيت‌هاي كودكان مربوط به مصرف 6 ماده غذايي شامل شيرگاو، تخم‌مرغ، بادام زميني، مغزها (مانند گردو و فندق)، سويا و گندم است.
وي همچنين ماهي، ميگو، مركبات، گوجه‌فرنگي، ذرت، شكلات و افزودني‌هاي مواد غذايي را از ديگر مواد غذايي آلرژي زا عنوان كرد و تاكيد كرد: پختن غذا معمولاً نمي‌تواند از واكنش‌هاي حساسيتي پيشگيري كند. ولي ممكن است شدت حساسيت‌زايي آن را كاهش دهد.
دكتر مرندي به وجود واكنش‌هاي موقتي و غيرآلرژي به بعضي از مواد غذايي خصوصاً ميوه‌ها كه در شيرخواران شايع است، اشاره كرد و گفت: اين واكنش‌ها مي‌تواند به صورت بثورات و خشكي اطراف دهان، اسهال، قرمزي اطراف دهان و يا بروز كهير در سطح بدن ظاهر شود.
اين فوق تخصص نوزادان، علائم شايع حساسيت را تظاهرات تنفسي، گوارشي و يا پوستي عنوان كرد و در تشريح گفت: سرفه‌هاي خشك و پشت سرهم، گرفتگي بيني، عطسه‌هاي مكرر، آبريزش بيني، سرفه‌هاي مقاوم، خس خس سينه، وجود خون در مدفوع، اگزما و كهير و همچنين گريه و جمع كردن پاها به روي شكم، نفخ شكم، استفراغ و اسهال مي‌توانند نشانه‌‌هايي از تظاهرات آلرژي به غذا باشند.
دكتر مرندي درخصوص نحوه شروع غذاي كمكي در كودكاني كه دچار حساسيت غذايي هستند، گفت: در اين شيرخواران در ابتدا بايد از غذاهايي استفاده كرد كه امكان حساسيت‌زايي كمتري دارند و هر غذا نيز به صورت تك تك و با فواصل يك هفته داده شود.
وي افزود: در صورتي كه علائم حساسيت در كودك بروز نكند و غذا را تحمل نمايد، بايد به تدريج بر مقدار آن اضافه شود.
وي توصيه كرد: غذاهاي مصرفي اين كودكان بايد در ابتدا از مواد خالص تهيه شده و ضمن پختن با آب تنها، با هيچ نوع ماده ديگري به جز شيرمادر مخلوط نشود.
دكتر مرندي در ادامه تاكيد كرد: با شروع غذاهاي جديد، براي حفاظت بيشتر كودك، حتماً بايد تغذيه با شيرمادر ادامه داشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.73271s, 19q