يک متخصص گوارش:

زنان بيش ازمردان در معرض ابتلا به سنگ های کیسه صفرا قرار دارند

۱۳۸۹/۰۶/۱۴ - ۱۲:۲۳ - کد خبر: 20283
زنان بيش ازمردان در معرض ابتلا به سنگ های کیسه صفرا قرار دارند
سلامت نیوز: يک متخصص گوارش، استفاده از مواد غذايي پر‌چرب را تهديدي جدي براي سلامتي افراد عنوان کرد و گفت: استفاده از غذاهاي پرچرب، يکي از علل ابتلا به سنگ‌هاي کيسه صفرا است.

دکتر بابک رضايي در گفت وگو با (ايسنا) منطقه زنجان افزود: کاهش وزن‌ ناگهاني، استفاده از داروهايي که حرکت کيسه صفرا را کُند مي‌کند و تغذيه وريدي از ديگر علل زمينه‌ساز در بروز سنگ‌هاي صفرا است.

اين پزشک متخصص عدم تعادل سه عنصر کلسترول، نمک‌هاي صفراوي و ليستين موجود در صفرا را علت تشکيل سنگ کيسه صفرا عنوان کرد و ادامه داد: 85 درصد سنگ‌هاي کيسه صفرا را سنگ‌هاي کلسيمي تشکيل مي‌دهند.

رضايي، زنان را بيشتر از مردان در معرض ابتلا به اين بيماري دانست و تصريح کرد: زنان چاقي که در دهه چهارم زندگي خود يعني 30 تا 45 سالگي به سر مي‌برند، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري قرار دارند.

اين متخصص گوارش و داخلي دردهاي شکمي را شايع‌ترين علامت ابتلا به اين بيماري دانست و افزود: در اين نوع دردها، ناحيه فوقاني و راست شکم دچار درد شده و اين درد به سمت شانه و پشت انتشار مي‌يابد.

رضايي به استفاده از داروي ارسوديول در درمان اين بيماري در صورت تجويز پزشک معالج اشاره کرد و گفت: در برخي مواقع با مصرف يک تا دو ساله اين دارو مي‌توان سنگ‌هاي صفراوي را از بين برد که البته احتمال موفقيت در اين مورد، فقط 50 درصد است.

وي انجام عمل جراحي را از ديگر راه‌هاي درمان اين بيماري برشمرد و خاطر‌نشان كرد: انجام عمل جراحي زماني صورت مي‌گيرد که کيسه صفراي فرد داراي سنگ دچار التهاب شود ولي در برخي موارد، ناگزير به انجام عمل پيشگيرانه در اين بيماران هستيم.

رضايي، ناهنجاري‌هاي کيسه صفرا يا مسير صفرا، سابقه دردهاي شديد در اين زمينه و مختل شدن زندگي روزمره فرد به علت شدت علائم اين بيماري را از مهم‌ترين عواملي نام برد که انجام عمل جراحي پيشگيرانه براي خارج کردن سنگ صفرا را ضروري مي‌سازد.

اين پزشک متخصص با اشاره به يکي از روش‌هاي جراحي در اين زمينه افزود: در عمل جراحي به روش لاپاراسکوپي حفره‌اي به قطر يک سانتي‌متر در بدن بيمار ايجاد مي‌شود که مي‌توان از طريق آن، کيسه صفرا را خارج کرد.

وي انجام ورزش‌هايي مانند پياده‌روي که منجر به عرق کردن شود، دويدن و شنا را در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري موثر دانست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50666s, 18q