گوشت قرمز و پنير مقدار مشابهي كلسترول دارند

۱۳۸۹/۰۶/۱۴ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 20290
گوشت قرمز و پنير مقدار مشابهي كلسترول دارند
سلامت نیوز: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: گوشت قرمز، ماكيان و بيشتر پنيرها مقدار كلسترول مشابهي دارند.

مرتضي صفوي در گفت‌وگو با  فارس، افزود: شير تأمين كننده بسياري از مواد مغذي اساسي در بدن است كه مي‌تواند به صورت كم چرب و پرچرب مصرف مي‌شود . شيرهاي با چربي بيشتر از چربي اشباع شده و كلسترول بالاتري برخوردار هستند كه كالري بيشتري نيز دارند.

وي گفت: به طور كلي بايد سعي كرد به جاي شير كامل از شير بدون چربي استفاده كرد اگر اين تغيير به تدريج صورت گيرد بهتر است و به اين ترتيب ميزان مصرف چربي اشباع، كلسترول و كالري كاهش پيدا مي‌كند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان گفت: اغلب مردم هنگامي كه مصرف گوشت قرمز را كاهش مي‌دهند به مصرف بيشتر پنير رو مي‌آورند. در حالي كه پنيرها نيز از شير كامل يا خامه تهيه مي‌شوند و اغلب پنيرها در حالي كه به لحاظ كلسيم غني هستند ولي چربي اشباع‌شده بالايي نيز دارند و كلسترول آنها نيز بالاست. گوشت قرمز، ماكيان و بيشتر پنيرها تقريباً مقدار مشابهي كلسترول دارند.

صفوي اضافه كرد: ولي پنيرها اغلب از لحاظ چربي اشباع غني‌ترند. پنير منبع مناسبي مثل گوشت براي تأمين برخي ويتامين‌ها و املاح معدني خصوصا آهن نيست.

وي گفت: پنيرهايي كه از شيرهاي كم چرب تهيه شده‌اند معمولاً نسبت به پنيرهاي طبيعي و ساخته شده از شير كامل از چربي اشباع شده و كلسترول كمتري برخوردار است.

صفوي گفت: پنير بايد با چربي پايين و مصنوعي به جاي نوع طبيعي و سخت آن استفاده شود و بيشترين پنير، پنيري است كه داراي 7 تا20 گرم چربي در 100 گرم داشته باشد.

وي افزود: شيرهاي با چربي بالاتر از چربي اشباع شده و كلسترول بالاتري برخوردار هستند در نتيجه كالري بيشتري دارند و شير كم چرب از چربي، كلسترول و كالري كمتري برخوردار است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21717s, 18q