نفس پاک تلاشی برای مبارزه با دخانیات

۱۳۸۹/۰۶/۱۶ - ۱۵:۰۹ - کد خبر: 20291
نفس پاک تلاشی برای مبارزه با دخانیات
مصرف دخانیات از واقعیات تلخ زندگی انسان در دنیای مدرن کنونی است. این واقعیت گزنده از یک عادت رفتاری نابهنجار شخصی فراتر رفته و دارای ابعاد گوناگون فرهنگی، سیاسی، اجتماعی،  اقتصادی و ... است. اگر‌چه آهنگ رشد مصرف دخانیات در برخی از جوامع کند شده است ولیکن روند رو‌به رشد مصرف سیگار در کل جهان به خصوص کشورهای در حال پیشرفته غیر قابل انکار است، علاوه بر‌آن‌که تغییراتی دیگری نیز در روند مصرف جهانی سیگار و قلیان دیده می‌شود که کاهش سن مصرف‌کنندگان، افزایش تعداد زنان سیگاری، همراهی و هم‌پوشانی مصرف سیگار با نا‌بهنجاری‌‌هایی چون اعتیاد و مصرف دخانیات در تمام اقشار جامعه و لایه‌های اجتماعی از آن جمله‌اند.کارشناسان مسایل بهداشتی و متخصصان علوم اجتماعی معتقدند که با توجه به اثر‌پذیری بالای افراد در سنین نوجوانی و نیز پیچیدگی ‌و دشواری ترک سیگار در سنین بالاتر مهمترین اقدام، در برنامه‌ریزی جهت کاهش تمایل و ابتلا افراد به سیگار در سنین نوجوانی و حتی در سال‌های پیش از نوجوانی امری بسیار مهم است.
شروع و گسترش راه‌های پیشگیرانه از مصرف دخانیات از همان سنین کودکی و آموزش‌های موثر فرزند‌پروری به والدین در ارتباط با فرزندان به طور حتم تاثیر بسیار چشمگیری را در کنترل این آسیب اجتماعی در بر خواهد داشت.
بر این اساس اجرای طرحی مختص کودکان و همگام نمودن فرآیند‌های آموزشی با درک و فهم و نیازهای ویژه‌ی این گروه سنی برای تاثیر‌‌گذاری بیشتر راه‌کارهای پیشگیرانه، امر بسیار مهمي در جهت حرکت به سوی دنیایی بدون دخانیات است.
بدین منظور جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات ايران با همكاري اداره‌ي كل سلامت شهرداري تهران   مرکز فر‌آموز «نَفَس پاک» را در تاریخ 16/4/1388 به میمنت میلاد مبارک امیر¬المومنین راه اندازی نمود.
برنامه‌‌های اين مركز شامل فعالیت‌های آموزشی مستقیم و غیر‌مسقیم است که در فضایی شاد و جذاب برای کودکان برگزار مي‌شود. به طور خلاصه، هدف از ايجاد چنين مكاني براي كودكان عبارت است از :
•    افزایش آگاهی کودکان از مضررات دخانیات؛ آسيب به سلامت جسمانی و روانی افراد، مختل‌شدن روابط اجتماعی سالم، ضررهای اقتصادی وارده بر فرد و اجتماع و از بین‌رفتن محيط زيست
•    آگاهی از دلایل غیر منطقی برای مصرف دخانیات و دشواری ترک این مواد
•    شناخت خود و به کار‌گیری مهارت‌های رفتاری مناسب در برابر فشارهای مصرف
•    انتقال آموزه‌های خود به خانواده و تبديل شدن به  مبلغان کوچک پیشگیری از مصرف دخانیات در خانواده و اجتماع

ساختار فرآموز:
•    مخاطبان: مخاطبان فرآموز را در يك شيوه اجرايي کودکان پایه‌ی پیش‌دبستان و دبستان تشگیل می¬دهد. ولی با توجه به اهمیت این موضوع در دوران راهنمایی و نبود چنین برنامه¬هایی، تلاش شد تا فراهم شدن امکانات لازم با ایجاد تغييراتي در برنامه‌ها و اجرا پايه‌ي راهنمايي نیز مورد پذیرش و آموزش قرار بگیرند. از آن‌جا که بر اساس بررسی‌های انجام گرفته شروع مصرف دخانیات در سنین ۱۱-۱۲ سالگی عنوان شده است، اجرای برنامه‌های پیشگیرانه از  اين سنین و نيز پیش از آن لازم است.

•    تعداد شرکت کنندگان: حداکثر تعداد کودکان شرکت‌کننده در طول یک فرآموز با توجه به محدودیت فضا و نیز در نظر گرفتن کیفیت کار  از 40 نفر متجاوز نمی¬گردد.

•    مدت زمان برنامه: زمان لازم برای اجرای برنامه¬ها، با در نظر گرفتن حداکثر ظرفیت،  2:30 ساعت است.

•    مربیان : با توجه به برنامه¬های متنوع در نظر گرفته شده، در حال حاضر 7 مربی خانم که همگی دارای تحصیلات دوره¬ی کارشناسی در رشته¬های روان¬شناسی، علوم تربیتی، زیست¬شناسی و نمایش¬اند، مشغول فعالیت هستند.


برای دست‌یابی به اهداف فرآموز، برنامه‌هاي زير اجرا مي شود: ( برنامه‌ها براي دوره راهنمايي در محتوا و اجرا كمي متفاوت است)فضاي ورودي
فضايي تاريك همراه با نورهاي قرمز رنگ و صداي توپ و تانك و ماكت‌هايي به شكل سيگار است كه تداعي‌كننده¬ی فضاي جنگ هستند. در اين‌جا توضيحاتي در مورد خطر آفرين بودن دخانيات براي سلامتي انسان داده مي‌شود و همچنين بچه‌ها با پوشيدن كاورهاي مخصوص فرآموز به چند گروه تقسيم مي‌شوند.

اتاق تئاتر
هدف: آشنایی با دلایل مصرف دخانیات (سیگار و قلیان) در نوجوانان مخصوصا ناتوانی در «نه‌گفتن» به فشارهای وارده از طرف گروه همسال و تبلیغات موجود در این زمینه، مشکلات جسمانی و شخصیتی پیش‌آمده از مصرف دخانیات و  دشواری‌های ترک
درحال حاضردر اين اتاق نمايشي با مضمون "توانايي نه گفتن به سيگار" براي بچه‌ها اجرا مي‌شود كه در آن يكي از شخصيت‌هاي نمايش بر اساس حس كنجكاوي خود سيگار‌ي را امتحان مي‌كند در حالي كه دوست ديگرش از اين كار امتناع كرده و به حس كنجكاوي و دعوت دوستش براي اين كار« نه » مي‌گويد. در ادامه نيز آينده‌ي اين دو شخصيت به نمايش گذاشته مي‌شود.


اتاق راز
هدف: خودآگاهی و درک خویشتن به عنوان یک موجود ارزشمند، که باید مراقب سلامت جسمانی و روحی او بود و از خویشتن در برابر آسیب‌ها محافظت نمود.
در اين اتاق با تاكيد بر توانايي‌هاي بچه‌ها، موجوديت منحصر به فرد آنها و ارزشمند بودن شخصيتشان را يادآور مي‌شويم و از آن‌ها مي‌خواهيم تا با احترام و دوست داشتن خود، در برابر آسيب‌هاي اجتماعي از خويشتن مراقبت نمايند. در پايان نيز انيميشني با موضوع مضرات دخانيات براي بچه‌ها نمايش داده مي‌شود و در پایان هر انیمیشن به گفتگو درباره¬ی آن می¬پردازتد .

اتاق دانستني‌¬ها
هدف: آگاهی پیدا کردن از مواد مضر موجود در دود سیگار و قلیان و اثرات کوتاه مدت و بلند مدت آن بر روی فرد مصرف‌کننده و فرد درمعرض دود
در اين اتاق 2 شخصيت سلامت و سيگاري در تعامل با يكديگر در مورد مواد تشكيل دهنده‌ي سيگار و قليان و آسيب‌هايي كه به خود فرد سيگاري و اطرافيانش وارد مي‌كند با بچه‌ها صحبت مي‌كنند. همچنين با استفاده از 2 دستگاه، تاثير دود سيگار و قليان به صورت عيني به بچه‌ها نشان داده مي‌شود.
اتاق داستان
هدف: آموزش محافظت از خود در برابر دود سیگار و قلیان و چگونگی واکنش مناسب به فرد مصرف کننده و تشویق آن‌ها به ترک و پیشگیری از این مقوله در جامعه
در اين اتاق با استفاده از تصاوير داستاني، داستاني با 2 شخصيت دختر بيان مي‌شود كه نسبت به استعمال دخانيات در خانواده واكنش‌هاي متفاوتي را ابراز مي‌كنند. در پايان نيز كارت‌هاي هميار سلامت بين بچه‌ها توزيع شده و از آن‌ها خواسته مي‌شود به عنوان همياران سلامت و با توجه به اطلاعاتي كه در فرآموز كسب كرده‌اند نسبت به استعمال دخانيات(سيگار و قليان) در جامعه واكنش مناسب را ابراز نموده و از خود در برابر دود سيگار ديگران محافظت نمايند.

اتاق نقاشی
هدف: برون‌ریزی احساسات و شناخت کودکان از مصرف دخانیات و نیز راه پیدا کردن به تفکرات آن‌ها در این زمینه و استفاده از دهن خلاق آن ها در پیشگیری از این مقوله در جامعه
در اين اتاق از بچه‌ها خواسته مي‌شود با توجه به اطلاعاتي كه در فرآموز كسب كرده‌اند و نيز خلاقيت و ايده‌هاي منحصر به فردشان، نقاشي را همراه با يك پيام اخلاقي به تصوير بكشند
.
اتاق ورزش
هدف: معرفی بازی، ورزش و تفریحات سالم به جای استفاده از دخانیات و پرداختن به یکسری از این بازی‌ها در فضای شاد فرآموز
در اين اتاق بچه‌ها با انجام بازي‌هاي دسته‌جمعي سرعت و دقت، از اهميت پرداختن به ورزش و راه هاي كسب آرامش و شادي به جاي روي آوردن به  استعمال دخانيات آگاه مي‌شوند.

تحویل بسته‌ی آموزشی در پایان دوره‌ی فرآموز
هدف: برقراری راه‌هایی برای ادامه‌ی ارتباط با کودکان و تحت پوشش قرار دادن آن‌ها در راستای جلوگیری از مصرف دخانیات
برقرای ارتباط با والدین و تحت پوشش قرار دادن واحد خانواده در برنامه‌های پیشگیری بوسیله‌ی کودکان بازدید کننده
در پايان  نيز پس از پذيرايي كوچك از بچه‌ها، بسته‌هاي آموزشي كه شامل آموزش‌هاي پيشگيرانه از مصرف دخانيات در خانواده ، بروشور هميار سلامت، بازي و... است بين بچه‌‌ها تقسيم مي‌شود و با گرفتن عكس دسته جمعي، آنها به عنوان يك هميار سلامت راهي خانه¬هايشان مي¬شوند.
     نمونه¬ای از کارت "همیار سلامت" صادر شده برای کودکان بازدید کننده از مرکز فرآموز نفس پاکنظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45981s, 19q