90 درصد كودكان معتاد توسط والدين به اعتياد كشيده مي‌شوند

۱۳۸۹/۰۶/۱۶ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 20303
90 درصد كودكان معتاد توسط والدين به اعتياد كشيده مي‌شوند
سلامت نیوز: يك متخصص علوم رفتاري و آسيب‌شناسي اجتماعي گفت: 90 درصد كودكان معتاد توسط والدين خود به اعتياد كشيده شده‌اند.

مجيد ابهري در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: در بين گروه معتادان، آزاردهنده‌ترين منظره، ديدن كودكان معتاد است؛ در واقع اين كودكان توسط والدين خود به اعتياد كشيده مي‌شوند و نحوه معتاد شدن آنها به 2 شكل است.

وي در خصوص راه‌هاي اعتياد كودكان توسط والدين، ادامه داد: برخي از والدين براي تكدي‌گري فرزندان خود از صبح مواد مخدر به آنها خورانيده مي‌شود تا آرام بخوابند و سپس آنها را كرايه مي‌دهند و گاهي اوقات والدين براي خوابانيدن فرزندان خود به جاي دارو از مواد مخدر نيز استفاده مي‌كنند كه اين امر باعث معتاد شدن كودكان مي‌شود.

اين متخصص علوم رفتاري و آسيب شناسي اجتماعي با بيان اينكه 90 درصد كودكان معتاد توسط والدين خود به اعتياد كشيده شده‌اند، گفت: بعضي از كودكان به خاطر تنفس در فضاي آلوده به مواد مخدر در خانه به اعتياد كشيده مي‌شوند كه اين گروه از نظر اعتياد ضعيف‌تر از گروه‌هاي ديگر هستند.

ابهري بيان كرد: با توجه به اينكه والدين معتاد صلاحيت اخلاقي نگهداري فرزندان خود را ندارند. دولت و نهادهاي قانوني و حمايتي بايد از اينگونه والدين براي يافتن سلامت كامل لغو صلاحيت كرده و اطفال آنها را به نهادهاي متولي و حمايتي بسپارد، چرا كه فرزندان آنها جز اموال و املاك آنها نيستند بلكه در زمره سرمايه‌هاي اجتماعي و ذخاير ملي قرار دارند.

وي اضافه كرد: اين كودكان در برخي از موارد در شكم مادران خود با مواد مخدر آشنا مي‌شوند، در حقيقت مادر ماده مخدر مصرف مي‌كرده و در دوره جنيني كودك نيز معتاد شده است و در هنگام تولد با گريه و ناراحتي اطرافيان را از بيماري خود مطلع مي‌سازد.

اين متخصص علوم رفتاري و آسيب‌شناسي اجتماعي افزود: در هر يك از محورهاي اعتياد، منظره كودكان معتاد تلخ‌ترين، آزاردهنده‌ترين و غيرانساني‌ترين مناظري است كه هر وجدان بيداري را آزرده مي‌سازد.

ابهري اظهار داشت: دولت بايد با اين‌گونه والدين مقابله كرده و به آنها مهلت بدهد كه اين والدين يا به سلامتي كامل برگردند يا فرزندان خود را به دولت و نهادهايي مانند بهزيستي و شهرداري تحويل دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.25014s, 18q