«سرطان معده» كشنده‌ترين سرطان درايران

فست‌فودها عامل مهم بروز سرطان معده است

۱۳۸۹/۰۶/۱۶ - ۱۳:۲۳ - کد خبر: 20306
فست‌فودها عامل مهم بروز سرطان معده است
سلامت نیوز: عضو كميته راهبردي راديوتراپي و انكولوژي وزارت بهداشت نسبت به مصرف بي‌رويه «فست فود» و ارتباط نزديك آن با سرطان معده هشدار و داد گفت: سرطان معده كشنده‌ترين سرطان در ايران است كه علتي جز «خورد و خوراك» ندارد.

دكتر پيام آزاده، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در گفت‌وگو با ايسنا، مهم‌ترين علت بروز سرطان معده را مصرف بي‌رويه «فست فود»ها عنوان كرد و گفت: سرطان معده بار زياد اقتصادي را بر مبتلايان و نظام سلامت كشور تحميل مي‌كند. اين در حاليست كه دنيا با كنترل تغذيه و غربالگري، موارد بروز اين بيماري و به دنبال آن بار اقتصادي ناشي از آن را كاهش داده است.

وي مدرنيزه شدن سبك زندگي، كاهش فعاليت بدني مردم و استفاده بي‌رويه از فست فودها را از دلايل عمده افزايش بروز سرطان‌ها عنوان كرد و گفت: آلاينده‌هاي زياد بويژه در كودهاي شيميايي بروز انواع سرطان‌ها از جمله دستگاه گوارش را سبب شده است.


پيشگيري از بروز حدود 60 درصد سرطان‌ها با تغيير شيوه زندگي

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به نقش كودهاي شيميايي در بروز انواع سرطان‌ها، افزود: كودهاي شيميايي افزايش نيترات در مواد غذايي را به دنبال دارند. در مجموع با كنترل مصرف كودهاي شيميايي، تغيير سبك زندگي، تغذيه مناسب، عدم استعمال دخانيات، و .... مي‌توان تا 60 درصد از بروز انواع سرطان‌ها جلوگيري كرد.

دكتر آزاده با ابراز نارضايتي از تبليغات بي‌رويه و بدون كنترل «فست فود»ها، ادامه داد: علاوه بر آنكه مصرف فست فود در كشور بالاست، اين مواد غذايي بسيار نامناسب و در درجه حرارت بالا تهيه مي‌شوند.


سرطان‌هاي دستگاه گوارش علامت‌دار نيستند


سيستم بيمه‌اي كشور در حمايت از بيماران سرطاني ناكارآمد است

وي با بيان اين كه سرطان‌هاي دستگاه گوارش اغلب علامت‌دار نيستند و معمولا با بروز علايم نيز قابليت درمان ندارند، افزود: متاسفانه درمان سرطان‌هاي دستگاه گوارش بسيار هزينه‌بر است. اين در حالي است كه سيستم بيمه‌اي كشور بسيار ناكارآمد است و حمايت كاملي از بيماران سرطاني ندارد. به اين ترتيب مشكل عمده بيماران سرطاني مساله اقتصاد درمان است.

دكتر آزاده بر لزوم غربالگري و پيشگيري از بروز انواع سرطان‌ها از جمله سرطان‌هاي دستگاه گوارش تاكيد كرد و گفت: بر خلاف سياستگزاري تمام شركت‌هاي بيمه در دنيا، سيستم بيمه‌اي ايران در پيشگيري و غربالگري فعاليتي ندارد.


حدود 26 درصد بيماران سرطاني كشور از هيچ حمايت بيمه‌اي برخوردار نيستند.

به گفته وي، حدود 25 تا 26 درصد بيماران سرطاني از حمايت هيچ بيمه‌اي برخوردار نيستند و عملا با بروز سرطان يا درمان نمي‌شوند و يا در همان مراحل اوليه به دليل مسايل اقتصادي از درمان سر باز مي‌زنند. اين در حالي است كه در اغلب كشورهاي دنيا، بيمه پوشش كامل حمايتي از بيماري سرطان دارد.

دكتر آزاده سرطان را دومين علت مرگ و مير در دنيا و سومين علت مرگ در ايران عنوان كرد و گفت: از آنجا كه سرطان بيماري دوران پيري است و هرم سني جمعيت كشور به سمت پير شدن در حركت است، بي‌ترديد طي يك تا دو دهه آينده سرطان عامل مهم مرگ و مير و آسيب‌هاي اجتماعي خواهد بود.

وي بهداشت سرطان را مهم‌ترين اولويت نظام سلامت كشور عنوان كرد و گفت: سالانه حدود 80 هزار نفر در كشور به سرطان مبتلا مي‌شوند. بر اين اساس پيشگيري، غربالگري و درمان اوليه سرطان بايد از مهم‌ترين اولويت‌هاي نظام سلامت كشور باشد.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.7022s, 18q