معاون غذا و داروي وزارت بهداشت

بی اطلاعی وزارت بهداشت از ميزان سموم آ‌فات نباتي در ميوه‌ها و سبزي‌ها

۱۳۸۹/۰۶/۱۶ - ۱۴:۰۶ - کد خبر: 20307
بی اطلاعی وزارت بهداشت از ميزان سموم آ‌فات نباتي در ميوه‌ها و سبزي‌ها
سلامت نیوز: معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: اين وزارتخانه فقط بر محصولات فرآوري شده و بسته‌بندي داراي مجوز نظارت دارد و بررسي و كنترل سموم آفات نباتي در ميوه‌ها و سبزي ها به وزارت كشاورزي مربوط است.

احمد شيباني در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: درباره باقيمانده سموم آفات نباتي در ميوه‌ها و سبزي‌ها اگر موردي به وزارت بهداشت منعكس شود يا براي آزمايش به آزمايشگاه‌هاي وزارت بهداشت ارجاع شود ما از آن مطلع مي‌شويم و گر نه بررسي اين موضوع و كنترل آن در حوزه مسئوليت وزارت بهداشت نيست.

وي گفت: ما اندازه سموم و ميزان مجاز باقيمانده آن در ميو‌ه‌ها و سبزي‌ها را نمي‌دانيم و اصلاً كاري در اين زمينه انجام نمي‌دهيم. البته اگر محصولي به صورت فرآوري شده و بسته بندي باشد و مجوز وزارت بهداشت را داشته باشد بر آن نظارت داريم ولي محصولاتي كه به صورت فله در باراز عرضه مي‌شود، از نظر ميزان سموم آفات نباتي ربطي به وزارت بهداشت ندارند.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت افزود: بررسي ميزان باقيمانده سموم آفات نباتي در ميوه‌ها و سبزي‌ها در حوزه مسئوليت وزارت كشاورزي و بخش حفظ نباتات اين وزارتخانه است، آنها در اين زمينه كار مي‌كنند و ما مسئوليتي نداريم و كلاً محصولات فله با ما نيست.

وي در پاسخ به پرسش فارس مبني بر اين كه حد مجاز اين سموم چقدر است نيز گفت: ما نمي‌توانيم بگوئيم؛ چند درصد سموم آفات نباتي در محصولات مجاز است و اطلاعاتش را نداريم كه اعلام كنيم.

شيباني افزود: سازمان بهداشت جهاني هم گزارش ميزان سموم آفات نباتي را از وزارت بهداشت نمي‌خواهد.

* وزارت كشاورزي: رسيدگي به سموم آفات نباتي وظيفه وزارت بهداشت است

پيش از اين رضا فتوحي، رئيس سازمان حفظ نباتات در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبني بر اينكه وظيفه كنترل سموم باقيمانده كشاورزي در كشور به عهده چه نهادي است گفت: سازمان حفظ نباتات تلاش مي‌كند تا با توسعه سموم كم خطر و بي خطر حداقل باقيمانده سموم در بخش كشاوزري را داشته باشيم اما به هر حال رسيدگي به موضوع سموم باقيمانده توسط وزارت بهداشت بايد صورت گيرد.

وي همچنين در واكنش به سؤال ديگر از خبرنگار فارس درباره سموم باقيمانده در صادرات محصولات كشاورزي گفت: مشكلي كه اخيرا در مورد صادرات محصولات سيب به كشاورز امارات وجود داشت ناشي از عدم هماهنگي صادركنندگان و عدم انجام وظايف تعيين شده براي آنها بود، سازمان حفظ نباتات فقط محصولات را با 34 استاندارد بين‌المللي مشخص شده بر اساس نظر كشور مقصد مطابقت مي‌دهد.

فتوحي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود اشاره كرد: 4هزار نفر در كلينيك‌هاي گياه پزشكي در موضوع حفظ نباتات فعاليت مي‌كنند و در صدديم از اين به بعد فارغ التحصيلان گياه پزشكي را به تدريج جايگزين كنيم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.15754s, 18q