عضو شوراي عالي نظام پرستاري:

50 درصد پرستاران کشور به بيماري‌هاي جسمي مبتلا هستند

۱۳۸۹/۰۶/۱۶ - ۱۵:۱۰ - کد خبر: 20309
50 درصد پرستاران کشور به بيماري‌هاي جسمي مبتلا هستند
سلامت نیوز: يك عضو شوراي عالي نظام پرستاري گفت: 50 درصد از پرستاران کشور بيش از 15 سال سابقه خدمت دارند و بيشتر آنان به انواع بيماري‌هاي جسمي و اسکلتي مبتلا هستند.

به گزارش (ايسنا)، محمد رضا يگانه با بيان اينکه بعد کيفي خدمات پرستاري متأثر از وضعيت جسماني پرستاران است، اظهارکرد: در برخي موارد، اضافه کار پرستاران در بخش‌ها بيش از 175 ساعت است اما سيستم توان پرداخت حق اضافه کار آنان را ندارد.

رييس هيات مديره نظام پرستاري رشت با بيان اينکه در اغلب شيفت‌هاي شب و روزهاي تعطيل، پرستاران رسمي و استخدامي با سابقه حضور ندارند، گفت: همه اين شيفت‌ها را پرستاران طرحي پوشش مي دهند. پرستاراني که به تازگي فارغ التحصيل شد‌ه‌اند و با وجود بار علمي ، فاقد تجربه لازم هستند كه در اين شرايط بيماران متضرر مي شوند،

وي اظهار كرد: در برخي از واحدهاي درماني به پرستاران طرحي گوشزد مي شود که تا پايان دوره دو ساله طرح بايد بمانند و حق ازدواج ندارند چرا که ازدواج و متعاقب آن بارداري سبب دوري آنان به مدت 9 ماه از خدمت مي شود.

يگانه همه اين مسايل را ناشي از کمبود نيروي پرستاري در مراکز درماني و بيمارستاني برشمرد و گفت: اين کمبود به‌ حديست که پرستاران ناگزيرند گاهي 2 تا 3 شيفت کاري را پشت سر هم بگذارند و با يک ارزيابي واقع بينانه مي توان به اين واقعيت‌ها رسيد.

وي با بيان اينکه با وجود رشد جمعيت و افزايش تعداد بيمارستان‌ها، طي يک سال گذشته هنوز به تعداد کافي نيروي پرستاري اضافه نشده است، گفت: در اين مدت هيچ افزايشي در چارت بيمارستانها نداشته‌ايم و به تناسب افزايش تعداد بيمارستان‌ها به جمعيت پرستاران اضافه نشده است.

رييس هيات مديره نظام پرستاري رشت با تأکيد بر اينکه هم اکنون کمبود نيروي پرستاري در همه بخش‌ها موج مي زند گفت:سخنان رييس جمهور درباره جذب 23هزار پرستار براساس برنامه از پيش تعيين شده و قانون مصوب مجلس است. در واقع اين ميزان برمبناي برآورد نيرو و با در نظر گرفتن ميزان جمعيت و افزايش تعداد بيمار در بيمارستان ها محاسبه شده است.

يگانه به قانون ارتقاي بهره‌وري خدمات کارکنان نظام سلامت و ضرورت جذب و استخدام نيروي پرستاري در کشور اشاره کرد و يادآورشد: اگر معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري نسبت به جذب پرستار اقدام نکند در اين صورت با وجود تلاش‌هاي پيگيرانه و مستمر براي کاهش ساعت کار پرستاري اين قانون بلاتکليف مي ماند.

وي ميزان آزردگي جسمي پرستاران را در ارايه کيفيت مراقبت پرستاري موثر برشمرد و افزود: ميزان مورد نياز به نيروي پرستاري بر اساس تعداد جمعيت محاسبه مي شود. بر اين اساس در کشورهاي پيشرفته دنيا براي هر هزار نفر جمعيت 3 تا حداکثر 6 پرستار را ضروري مي دانند.

عضو شوراي عالي سازمان نظام پرستاري اضافه کرد: بر اساس آمارهاي وزارت بهداشت اين نسبت در کشورهاي اروپايي 4 است اما در ايران به ازاي هر 900 نفر جمعيت يک پرستار وجود دارد بنابراين ما با حداقل استانداردهاي جهاني بسيار فاصله داريم.

يگانه در پايان امکانات موجود در مرکز درماني کشورهاي پيشرفته را متفاوت از امکانات موجود در ايران دانست و گفت: هنوز بيشتر نيروهاي پرستار در بخش درمان با فشار کاري فراوان و شيفت‌هاي نامتعارف رو به رو هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.41252s, 18q