آمار ايدز وزارت بهداشت به روز نيست

۱۳۸۹/۰۶/۱۷ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 20319
آمار ايدز وزارت بهداشت  به روز نيست
سلامت نیوز: رييس انجمن ايدز ايران گفت: آماري كه وزارت بهداشت از مبتلايان به ايدز ارايه مي‌كند، تجمعي است و مربوط به مبتلايان به اين بيماري از سال 65 تاكنون است بنابراين به هيچ دردي نمي‌خورد.

دكتر حميدرضا شاعري در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره آخرين آمار ارايه شده از سوي وزارت بهداشت درباره مبتلايان به ايدز در ايران اظهار كرد: با آمار تجمعي نمي‌توان سير اپيدميولوژي HIV ايدز را در ايران به دقت تشريح كرد. در واقع ارايه نشدن آمار به روز كه نشان دهنده وضعيت كنوني ابتلا به ايدز در ايران باشد، جاي پرسش دارد.

وي افزود: در آمار جديد وزارت بهداشت، 21 هزار و 435 مورد ابتلا به HIV ايدز گزارش شده، اين در حاليست كه بر اساس آمار سه ماهه چهارم سال 88 ، تعداد مبتلايان به اين بيماري 20 هزار و 975 مورد بوده بنابراين در سه ماه اول سال جاري 460 مورد جديد ابتلا به HIV ايدز شناسايي شده كه به معناي 5 مورد در هر روز است. اين 460 مورد از طريق مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري وابسته به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي و بدون احتساب آمار مراكز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري هلال احمر گزارش شده است كه نشاندهنده روند بسيار معقول و متعادلي است.

رييس انجمن ايدز ايران اضافه كرد: با تقسيم 460 مورد بر 86 مركز در مي‌يابيم كه هر مركز در طول سه ماه، شش مورد جديد را گزارش كرده است. اين وضعيت به اين معناست كه يا توانسته‌ايم HIV ايدز را در كشور خوب كنترل كنيم يا مراكز مشاوره عملكرد خوبي ندارند و پراكندگي جغرافيايي آنها به گونه‌ايست كه افراد در معرض ابتلا به HIV ايدز به آنها دسترسي ندارند.

شاعري با انتقاد از چگونگي اعلام آمار ابتلا به HIV ايدز از سوي وزارت بهداشت اظهار كرد: اين آمار بايد هر سه ماه يكبار گزارش شود اين در حاليست كه 13 شهريورماه، آمار سه ماهه اول سال جاري گزارش شده است. از سوي ديگر اين آمار تحليلي نيست و ساده است بنابراين مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري مي‌توانند به راحتي و سريع با نرم افزارهايي كه در اختيار دارند، ‌تعداد مبتلايان را گزارش كنند.

وي درباره بيشتر بودن آمار مردان مبتلا به ايدز در ايران نسبت به زنان تاكيد كرد: زنان به علت ساختار دستگاه تناسلي خود از راه سرايت جنسي بين 4 تا 10 برابر مستعدتر از مردان براي ابتلا به ايدز هستند. البته در جهان تعداد زنان و مردان مبتلا به ايدز نزديك به هم است اما در ايران چون بيشترين عامل ابتلا به HIV ايدز، تزريق مشترك است و تعداد معتادان مرد بيشتر است آمار مردان بالاتر است.

رييس انجمن ايدز ايران در زمينه قرار گرفتن سرايت جنسي در رده دوم علل ابتلا به اين بيماري در ايران گفت: ايران دو موج اپيدمي ايدز را پشت سر گذاشته است، به گونه‌اي كه از سال 65 تا اوايل دهه 70 بيشترين موارد ابتلا به HIV ايدز مربوط به استفاده از فرآورده‌هاي خوني آلوده از سوي مبتلايان به بيماريهايي چون هموفيلي و تالاسمي بود. در اين شرايط ايدز در ايران به‌كندي شيوع مي‌يافت.

وي اضافه كرد: از اواسط دهه 70 به علت تزريق مشترك معتادان تزريقي،‌ ايدز به شدت در زندانها گسترش پيدا كرد و ناگهان آمار ابتلا به اين بيماري در ايران افزايش پيدا كرد. بدين ترتيب ايران وارد موج دوم ايدز شد كه هنوز هم تبعات آن را تجربه مي‌كند البته از حدود 8 سال پيش اجراي برنامه‌هاي كاهش آسيب اعتياد با تمركز روي جمعيت معتادان تزريقي در زندانها و خارج از آن، موجب كنترل شيوع HIV ايدز در بين معتادان تزريقي شده است. در اين شرايط به تدريج راه سرايت جنسي گسترش پيدا مي‌كند. بنابراين بايد آموزش و پيشگيري در اين زمينه صورت گيرد تا راه سرايت جنسي، غالب نشود.

شاعري در پايان اظهار كرد: اگر برنامه‌هاي كاهش آسيب در جمعيت معتادان تزريقي را ادامه دهيم و آنان را به استفاده از درمانهاي جايگزين مانند متادون تشويق كنيم شاهد كاهش بيشتر شيوع اين بيماري بين آنان مي‌شويم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.0408s, 18q