وزارت بهداشت در كنترل مواد غذايي موفق نبوده است

۱۳۸۹/۰۶/۲۲ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 20336
وزارت بهداشت در كنترل مواد غذايي موفق نبوده است
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت گفت: اقلام مواد غذايي بسيار متنوع است و دستگاه‌هاي مختلفي مانند وزارت كشاورزي، بازرگاني و استاندارد هم در كنار وزارت بهداشت در اين زمينه نقش دارند، بنابراين وزارت بهداشت در كنترل سلامت مواد غذايي به اندازه دارو موفق نبوده است.

احمد شيباني در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: در زمينه دارو تمام مسئوليت و اختيار كار با وزارت بهداشت است به همين علت در اين زمينه موفقيت‌هاي خوبي داريم مركز اطلاع رساني دارو هم در تمام استان‌ها زير نظر دانشگاه‌هاي علوم پزشكي فعال است اما در زمينه دارو چون همه اختيار و مسئوليت با وزارت بهداشت نيست فعلاً برنامه‌اي هم براي تأسيس مراكز اطلاع رساني غذا نداريم.

وي ادامه داد: در زمينه غذا بخشي از كار در اختيار وزارت بازرگاني، بخشي وزارت كشاورزي و بخشي جاهاي ديگري مثل موسسه استاندارد است و وزارت بهداشت در اين زمينه اختيار 100درصد ندارد، اقلام مواد غذايي هم بسيار متنوع تر از داروست به همين علت ما موفقيتي كه در عرصه دارو داريم در زمينه كنترل و نظارت بر مواد غذايي نداريم.

معاون غذا و داروي وزارت بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه آيا قرار نيست اين اختيارات و مسئوليت‌ها در سازمان غذا و دارو تجميع شود گفت: اگر سازمان غذا و دارو تشكيل شود و تشكيلات آن مصوب شود ممكن است اين اختيارات تجميع شود البته اين مسئله تا حد زيادي به تصويب لايحه اصلاح قانون امور پزشكي، دارويي و مواد خوراكي، آشاميدني و آرايشي و بهداشتي دارد كه اكنون در مجلس است، بستگي دارد.

شيباني افزود: وزارت بهداشت اختيار چنداني در كنترل مواد غذايي به خصوص اقلام وارداتي ندارد و وزارت بازرگاني در اين زمينه مسئوليت دارد، در مورد مواد خام غذايي هم وزارت كشاورزي مسئول است و اين موازي كاري‌ها تا حد زيادي مسئوليت وزارت بهداشت در تأمين سلامت مواد غذايي را تحت تأثير قرار داده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.16075s, 18q