كمبود ويتامين A از رشد قدي كودكان مي‌كاهد

۱۳۸۹/۰۶/۲۴ - ۱۳:۱۳ - کد خبر: 20349
كمبود ويتامين A از رشد قدي كودكان مي‌كاهد
سلامت نیوز: يك متخصص تغذيه گفت: كمبود متوسط تا شديد ويتامين A مانع رشد مطلوب قدي كودكان مي‌شود و مصرف آن در سنين رشد ضروري است.

سعيد حسيني در گفت‌و‌گو با  فارس، افزود: شروع رشد از دوران جنيني آغاز مي‌شود. پس بايد براي رسيدن به قد بلندتر، از دوران بارداري مراقبت از رشد كودك را آغاز كنيم. در دوران بارداري تغذيه مادر تأثير زيادي بر قد كودك متولد شده دارد.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: به طوري كه مشخص شده است مصرف ناكافي ريزمغذي‌ها و استعمال دخانيات در دوران بارداري به رشد ناكافي و كم‌وزني كودك در هنگام تولد منجر مي‌شود. مصرف غذا در حد متعادل و مناسب از تمام گروه‌هاي غذايي براي دستيابي به رشد قدي مناسب از اهميت به سزايي برخوردار است.

حسيني گفت: قد متوسط براي پسران شامل ميانگين قد پدر و مادر به‌علاوه 6،5 سانتي متر و براي دختران ميانگين قد پدر و مادر منهاي 6،5 سانتي متر است.‌ براي رشد هر فرد يك دامنه يا محدوده وجود دارد. به عبارتي مرزهاي بالايي و پاييني براي قد هر فرد وجود دارد كه از پيش براي هر فرد تعيين شده است.

اين متخصص تغذيه گفت: بايد توجه داشت كه براي حركت از مرز پاييني به مرز بالايي محدوديت زماني وجود دارد كه نقطه شروع آن از ابتداي بارداري است كه نتيجه آن قد و وزن مطلوب در هنگام تولد خواهد بود و نقطه پاياني آن همزمان با بسته شدن صفحات رشد خواهد بود.

وي گفت: عوامل تغذيه‌اي كه باعث رشد مي‌شود را مي‌توان به درشت مغذي‌ها مانند مواد قندي، چربي‌ها و پروتئين‌ها كه انرژي لازم براي سوخت و ساز بدن را تأمين مي‌كنند تا عوامل ساختماني و ريزمغذي مانند انواع ويتامين‌ها و مواد معدني مانند كلسيم، روي و منيزيم نام برد.

اين متخصص تغذيه اضافه كرد: سبزي‌ها و ميوه‌ها، انواع ويتامين‌ها و مواد معدني به خصوص پيش‌سازهاي ويتامين A در رژيم غذايي ضروري است و كمبود متوسط تا شديد ويتامين A مانع رشد مطلوب كودكان مي‌شود.

حسيني گفت: منابع سرشار از ويتامين A عبارتند از اسفناج، زردآلو، طالبي و دريافت كافي كلسيم كه به ويژه در دوره رشد طولي استخوان‌ها بسيار حايز اهميت است. بنابراين تغذيه با شير، ماست، پنير و انواع كلم را بايد به نوجوانان پيش از رسيدن به سن بلوغ توصيه كرد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
zeinab
باعرض سلام:پسرم باگوشت وجگروماهي ميانه خوبي نداردواسفناج هم نمي خورد چگونه تغذيه اي برايش جوركنم تاازكمبودويتامين آ رهايي يابد
باتشكر
فرشید
من از بلند نشدن قد خود رنج میبرم لطفا به من روش های موثر بلند شدن قد وبگوید که باید زیاد تر چه قسم غذا صرف نمایم.
Zahra Zaryabi
كمبود ويتامين A از رشد قدي كودكان مي‌كاهد
1.5102s, 21q