33 درصد ايرانيان از يك يا چند بيماري رواني رنج مي‌برند

۱۳۸۹/۰۶/۲۶ - ۱۳:۴۲ - کد خبر: 20352
33 درصد ايرانيان از يك يا چند بيماري رواني رنج مي‌برند
سلامت نیوز: رييس انجمن روانپزشكان ايران گفت: افسردگي يكي از عمده‌ترين بيماري‌هايي است كه ارگانيسم بدن انسان را به استرس شديد دچار مي‌كند البته هميشه همراه افسردگي علايم مربوط به اضطراب بروز نمي‌كند.

دكتر احمد جليلي در گفت وگو با (ايسنا)، افزود: اغلب مواقع اضطراب همراه افسردگي است. بنابراين با توجه به اهميت زياد بهداشت عمومي و رواني و سلامت جامعه، تشخيص و درمان به موقع افسردگي و توجه به اين بيماري در شرايطي كه بيماران از عوارض ديگري رنج مي‌برند، ضروريست.

وي با بيان اينكه استرس بر همه بيماريها تاثير منفي مي‌گذارد، گفت: استرس بر روند بهبود عوارض و بيماريهاي مختلف از جمله جوش خوردن استخوانها و بهبود زخمها گرفته تا درمان زخم معده و بيماريهاي عفوني تاثير مي‌گذارد.

اين روانپزشك با بيان اينكه به علت مشابهت علايم افسردگي با بيماريهاي جسمي، گاهي اوقات باعث اشتباه در تشخيص درست بيماري مي‌شود، تاكيد كرد: با توجه به اين امر اصرار مي‌كنيم كه در بيمارستان‌هاي عمومي، بخش روانپزشكي فعاليت كند و دوره‌هاي بازآموزي براي متخصصان رشته‌هاي مختلف پزشكي در زمينه بيماريهاي روانپزشكي برگزار شود تا روانپزشكان و ساير متخصصان به بيمار كاملا توجه كنند و هر متخصص از زاويه تخصص خود به بيمار ننگرد.

جليلي درباره وضعيت ابتلا به بيماري‌هاي رواني از جمله افسردگي در ايران اظهار كرد: متاسفانه آمار بيماري‌هاي رواني يا هر عارضه ديگري به خاطر برخي مسايل يا منتشر نمي‌شود و يا كمتر از واقعيت انتشار مي‌يابد. اين در حاليست كه چنين كاري بر بهداشت جامعه تاثير منفي مي‌گذارد.

وي تصريح كرد: برخي گمان مي‌كنند كه هميشه زياد بودن آمار افسردگي به معناي نامساعد بودن شرايط جامعه است اين در حاليست كه افسردگي در همه كشورهاي دنيا كم و بيش وجود دارد البته در كشورهايي كه امور روي برنامه ريزي دقيق و درست بنيان گذاشته شده و حوادث غير مترقبه مانند سيل و زلزله يا جنگ در آن روي نداده است آمار افسردگي كمتر از كشورهاي ديگر است و در كشورهايي كه اين شرايط را ندارند افسردگي بيشتر است.

رييس انجمن روانپزشكان با اشاره به آمار افسردگي در دنيا و ايران گفت: آمارهاي مختلفي در اين زمينه وجود دارد. بر اساس يكي از آمارها 25 درصد از كل جمعيت هر كشور به نحوي از يك يا چند بيماري رواني رنج مي‌برند. اين آمار در ايران حدود 33 درصد است كه دو سوم آن را مبتلايان به افسردگي تشكيل مي‌دهند.

وي ادامه داد: قرار بود هر چند سال يكبار در قالب يك پروژه كشوري ميزان مبتلايان به بيماري افسردگي استخراج شود. اين كار يكي دو بار انجام شد اما آمارگيري در سالهاي اخير متوقف شده است بنابراين در ملاقاتي كه با اعضاي كميسيون بهداشت مجلس داشتيم درخواست عملي شدن اين كار را ارايه داديم.

جليلي در پايان اظهار كرد: ‌انجام پژوهش وسيع كشوري در زمينه بررسي بيماريهاي رواني به ويژه افسردگي نقش اساسي در برنامه ريزي، تخصيص بودجه و تربيت نيروي انساني لازم براي مديريت و درمان اين گونه بيماري‌ها دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39368s, 18q