طرح توزيع روزانه مواد مخدر بين معتادان توسط داروخانه‌ها در مجلس

۱۳۸۹/۰۶/۲۹ - ۱۱:۵۹ - کد خبر: 20371
طرح توزيع روزانه مواد مخدر بين معتادان توسط داروخانه‌ها در مجلس
سلامت نیوز: عضو كميسيون بهداشت مجلس با اعلام پيشنهاد طرح توزيع مواد مخدر بين معتادان گفت: طبق اين طرح كه به مجلس ارائه شده است، تمام معتادان بعد از شناسنامه‌‌دار شدن، مصرف روزانه مواد مخدر خود را با كارت هوشمند از داروخانه‌ها دريافت مي‌كنند.

علي‌اصغر حسني در گفت‌وگو با  فارس اظهار داشت: همان طور كه يك مار گزيده با پادزهر مار درمان مي‌شود، معتاد هم با همان موادي كه به آن اعتياد دارد، درمان مي‌شود و داروي ديگري براي اين بيمار اثر چنداني نخواهد داشت.

وي از بين بردن و سوزاندن مواد مخدر را اقدامي اشتباه دانست و ادامه داد: نبايد براي تعريف و تمجيد ديگر كشورها در همايش‌ها و مراسم‌ها به راحتي مواد مخدر را بسوزانيم بلكه براي اجراي اين طرح در صورت كمبود مواد مخدر بايد آن را از كشور افغانستان تهيه كنيم.

نماينده مردم لارستان و خنج در مجلس افزود: در ابتداي اين طرح، كارت هوشمندي براي تمام معتادان كشور طراحي مي‌شود كه در حافظه اين كارت وضعيت دقيق خانوادگي، اجتماعي و نوع اعتياد فرد مشخص مي‌شود.

حسني با اشاره به اينكه بعد از صدور كارت هوشمند براي معتادان بايد در تمام شهرها داروخانه‌هايي مشخص شوند، تصريح كرد: اين داروخانه‌ها با ستاد مبارزه مواد مخدر ارتباط دارند و هر معتاد مي‌تواند به صورت رايگان مصرف روزانه خود را با‌ كارت هوشمندي كه در اختيار دارد، دريافت كند.

وي بيان كرد: معتقدم براي عملياتي شدن اين طرح بايد در هفته نخست، مواد مخدر توسط داروخانه‌ها به صورت خالص در اختيار معتادان قرار گيرد و بعد از يك هفته روزانه درصدي از دز(مقدار) مواد كاسته شود.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اينكه زمان اجراي كامل اين طرح 6 ماه است، بيان كرد: در طول اجراي اين طرح در مدت زمان مشخص شده، با كاهش دز مواد مخدر مصرفي توسط معتادان و استفاده آنها از داروهاي تقويتي كه مورد تأييد وزارت بهداشت و درمان است، معتادان، اعتيادشان را خود به خود ترك مي‌كند.

حسني اضافه كرد: نتيجه اجراي اين طرح كاهش معضلات اجتماعي مانند خريد و فروش مواد مخدر، شلوغ شدن مراكز بازپروري و زندان‌ها، دزدي، جنايت و حتي تن فروشي و فساد براي تهيه هزينه مواد مخدر است.

وي با بيان اينكه معضلات اجتماعي كه در كشور به دليل اعتياد مواد مخدر شايع شده بيش از تعداد معتادان است، افزود: با اجراي شايسته اين طرح، دولت مواد مخدر را به صورت ساماندهي شده در اختيار بيماران قرار مي‌دهد و بسياري از بزهكاري‌هاي موجود در جامعه ريشه‌كن مي‌شود.

*بيش از 30 هزار دانش‌آموز معتاد در كشور وجود دارد

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس وضعيت رشد اعتياد در ميان نوجوانان و جوانان را نگران كننده دانست و اظهار داشت: اعتياد در مدارس نفوذ قابل توجهي داشته به طوري كه هم‌اكنون بيش از 30 هزار دانش‌آموز معتاد در كشور وجود دارد.

حسني بيان كرد: سال گذشته حدود 450 ميليارد تومان هزينه براي مبارزه با مواد مخدر اختصاص داده شد كه اين مبلغ جدا از هزينه‌اي است كه سازمان‌هاي بين‌المللي به ايران كمك مي‌كند اما متأسفانه در اين چند دهه اخير نه تنها به موفقيت قابل قبولي در اين زمينه دست پيدا نكرده‌ايم بلكه هر روز شاهد رشد اعتياد در سنين مختلف هستيم.

* خانواده‌ها نبايد فرزندان معتاد خود را طرد كنند

وي نقش خانواده را در پيشگيري از اعتياد نوجوانان بسيار موثر دانست و تصريح كرد: والدين به محض اطلاع از اعتياد فرزندان خود، آنها را طرد نكنند، بلكه با همدردي و روحيه دادن به فرزندانشان، آنها را با معرفي به سازمان‌هاي مرتبط تحت درمان قرار دهند.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس طرد كردن فرزندان توسط خانواده‌ها بعد از گرايش آنها به اعتياد را به شدت مورد نقد قرار داد و خاطرنشان كرد: زماني كه فردي از طرف خانواده طرد شود، مجبور است براي امرار معاش و تهيه مواد مخدر خود به هر عمل ناشايستي دست بزند، بنابراين بهتر است خانواده‌ها با پر كردن اوقات فراغت و اشتغال فكري فرزندانشان زمينه رشد و بالندگي آنها را فراهم كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.45959s, 18q