موارد ابتلاي هپاتيت «آ» در مهدهاي كودك و مدارس بيشتر است

۱۳۸۹/۰۶/۳۰ - ۱۳:۴۹ - کد خبر: 20375
موارد ابتلاي هپاتيت «آ» در مهدهاي كودك و مدارس بيشتر است
سلامت نیوز: رييس سومين كنگره بين‌المللي هپاتيت تهران گفت: چون كودكان در مدارس و مهدهاي كودك هنوز اصول رعايت بهداشت فردي را به درستي نمي‌دانند از اين رو ابتلا و انتقال هپاتيت A در اين اماكن بيشتر است.

به گزارش «سرويس بهداشت و درمان ايسنا»، دكتر سيد مويد علويان با تاكيد بر ضرورت استفاده دانش آموزان از وسايل و لوازم شخصي و رعايت بهداشتي فردي نظير صابون، ليوان شخصي در مدراس و ليوان يكبار مصرف در اماكن عمومي، شستن دست پس از اجابت مزاج و پيش از صرف غذا، اظهار كرد: راه انتقال هپاتيت A از راه خوراكي و ذرات تنفسي است از اين رو استفاده از دستمال حين سرفه و عطسه به ويژه در اماكن عمومي و تجمعي نظير مدارس، سربازخانه‌ها و زيارتگاه‌ها توصيه مي‌شود.

وي با بيان اينكه بسياري از افراد بر اثر ابتلا به هپاتيت A در سنين كودكي نسبت به اين بيماري در بزرگسالي مصون شده‌اند، گفت: البته نوجوانان و جوانان نيز در اثر سطح بهداشتي نامناسب مي‌توانند به هپاتيت A مبتلا شوند كه عوارض ابتلا به اين بيماري در اين سنين بيشتر و خطرناكتر است.

رييس سومين كنگره بين‌المللي هپاتيت تهران با بيان اينكه هپاتيت A عوارض هپاتيت B و C را ندارد، افزود: در وضعيت عادي هپاتيت A به طور خود به خود درمان مي‌شود جز در موارد نادر و شديدي كه جان انسانها را به خطر مي‌اندازد.

دكتر علويان گفت: چنانچه دانش آموزي به هپاتيت A مبتلا شود براي كاهش احتمال انتقال بيماري به همكلاسي‌ها بايد دانش آموز به مدت 2 تا 3 هفته از رفتن به مدرسه خودداري كند.

وي اماكن پرازدحام با وضعيت بهداشتي نامناسب را محلي براي انتقال هپاتيت A برشمرد و افزود: اين نوع هپاتيت ويروسي از طريق خوردن آب و مواد غذايي آلوده منتقل مي‌شود.

رييس سومين كنگره بين‌المللي هپاتيت تهران، مورد استفاده از واكسن هپاتيت A‌ را فقط براي برخي از كشورهاي غربي و با سطح بهداشتي كنترل شده الزامي دانست و افزود: در كشورهاي در حال توسعه مانند كشور ما فعلا نيازي به تزريق اين واكسن نيست، زيرا كه اغلب افراد بر اثر ابتلا به هپاتيت A در دوران كودكي نسبت به اين بيماري در نوجواني مصون و ايمن مي‌شوند.

دكتر علويان با اشاره به اين عدم نياز به واكسن هپاتيت گفت: به نظر مي‌رسد ما در ايران هم در آينده به علت افزايش سطح بهداشت نيازمند تلقيح واكسن هپاتيت A باشيم.

سومين كنگره بين‌المللي هپاتيت تهران با همكاري مركز تحقيقات بيماريهاي گوارش و كبد دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله اعظم (عج)،‌ دانشگاه علوم پزشكي شيراز و دانشگاه تورينو ايتاليا با حضور سخنرانان برجسته و شركت كنندگان خارجي به مدت سه روز از 14 تا 16 مهر ماه 89 در تالار سينا و صدرا دانشگاه علوم پزشكي شيراز برگزار مي‌شود.

علاقه مندان به شركت در اين كنگره مي‌توانند با مراجعه به وب سايت www.thc3.ir نسبت به ثبت نام اينترنتي اقدام كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36991s, 18q