تاثیر سن روي بارداري

۱۳۸۹/۰۷/۰۳ - ۱۲:۱۸ - کد خبر: 20391
تاثیر سن روي بارداري
سلامت نیوز:سن ازدواج، نه تنها در ايران بلکه در بسياري از جوامع در سراسر دنيا افزايش يافته است.
 آمارها نشان مي‌دهد، از سال 1980، تعداد زناني که در 30 سالگي اقدام به بچه‌دار شدن مي‌کنند، بيش از گذشته افزايش يافته است، در حالي که تعداد زناني که پيش از 30 سالگي بچه‌دار مي‌شوند، بسيار کم شده است.
عوامل زيادي در زندگي زوجين منجر شده است که تمايل به بچه‌دار شدن براي آنها اهميت کمتري داشته باشد. همان‌طور که گفتيم، ادامه تحصيل، بهبود وضعيت اقتصادي و جايگاه اجتماعي و تلاش براي داشتن شغل مناسب از عواملي است که موجب شده زوجين، بچه‌دار شدن را جزء اولويت‌هاي بعدي خود قرار دهند.در دسترس بودن وسايل پيشگيري از بارداري و تاثيرات گسترده و طولاني آنها و افزايش آگاهي و اطلاعات زوجين از اين وسايل، از عوامل موثر بر دير بچه‌دار شدن آنهاست.سن و بارداريبه تأخير انداختن بارداري، تا زماني که خانواده به بهترين شرايط از نظر اجتماعي و اقتصادي و ... برسد، مي‌تواند روي باروري زن و مرد تأثير بگذارد و باروري را با مشکل مواجه کند.
افزايش سن، قابليت باروري را در زنان بيش از مردان تحت تأثير قرار مي‌دهد طوري که زنان سريع‌تر از مردان قدرت بچه‌دار شدن را از دست مي‌دهند. زنان در بين سنين 20 تا 24 سالگي بالاترين قابليت باروري را دارند و با افزايش سن احتمال بچه‌دار شدن آنها کاهش مي‌يابد و احتمال ناباروري بيشتر مي‌شود.
 قدرت باروري در مردان، ديرتر از زنان از بين مي‌رود.مردان قادرند مدت زمان بيشتري نسبت به زنان، قابليت باروري خود را حفظ کنند. در 20 تا 24 سالگي احتمال ناباروري بسيار کم و در حد3 درصد است، اما به تدريج و با رسيدن به 50 سالگي احتمال ناباروري افزايش مي يابد.در 20 تا 24 سالگي زن در نهايت قدرت باروري است.
 در 30 تا 34 سالگي به نسبت 25 سالگي اين احتمال به نصف کاهش يافته، به تدريج هر چه زن به سن يائسگي نزديک مي‌شود، از قدرت باروري او نيز کاسته مي‌شود و از 35 سال به بعد نيز ممکن است باروري با مشکل مواجه شود.Baby center
منبع:سلامتیران

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.2008s, 18q