خودکشـي در زنـان رو به افـزايـش است

۱۳۸۹/۰۷/۰۵ - ۱۲:۳۶ - کد خبر: 20394
خودکشـي در زنـان رو به افـزايـش است
سلامت نیوز: دکتر مهدي حسن‌زاده، روان‌پزشک و داراي فلوشيپ پيشگيري از خودکشي مي‌گويد: «عوامل اجتماعي و فرهنگي در کشور ما نقش پررنگ‌تري در بروز خودکشي دارد.»

آمارها نشان مي‌دهد در ايران کساني که دست به خودکشي مي‌زنند تکانشي عمل مي‌کنند، دکتر حسن زاده با بيان اين مطلب مي‌گويد: «کساني که در کشور ما تصميم به خودکشي مي‌گيرند معمولا به صورت آني و لحظه‌اي تصميم به اين کار مي‌گيرند و در شهرهاي غربي کشور زن‌‌ها معمولا به فکر خودسوزي مي‌افتند.»

وي نقش رسانه‌‌ها را در انتخاب مدل خودکشي بسيار مهم ارزيابي مي‌کند و مي‌گويد: «رسانه‌ها مثل شمشير دولبه عمل مي‌کنند هم سبب افزايش خودکشي مي‌شوند و هم کاهش آن! رسانه‌ها نقش مهمي در انتخاب مدل خوکشي دارند. به‌عنوان نمونه در چين خودکشي به وسيله آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌ها مد شده اين مساله به اين دليل است که در رسانه‌ها مطرح مي‌شود و همه از هم تقليد مي‌کنند. بنابراين اگر رسانه‌ها
اخبار مربوط به خودکشي را منعکس مي‌کنند، اين اخبار را برجسته نکنند و يا اگر يک استاد دانشگاه يا يک هنرپيشه اقدام به خودکشي کرد، اين موضوع در رسانه‌ها پررنگ نشود. وي ادامه مي‌دهد علاوه بر آن در تيتر زدن احتياط کنند به طور نمونه اگر تيتر زده شود که يک هنرپيشه معروف سينما خودکشي کرد، اين موضوع در جامعه باب مي‌شود و سبب تقليد مي‌شود يا اگر شخصي با مترو خودکشي کرد، اين خبر در رسانه‌ها مطرح نشود چون با نمايش آن اين روش در جامعه مد مي‌شود. بنابراين رسانه‌ها اگر در مورد خودکشي اطلاع‌رساني مي‌کنند به قابل پيشگيري بودن آن تاکيد کنند و مراکزي که به افراد مهارت‌هاي زندگي و اجتماعي را آموزش مي‌دهد، معرفي کنند.»

دکتر حسن‌زاده الگوي خودکشي در کشورمان را همانند کشور چين عنوان کرده و مي‌گويد: «در کشور چين، زنان بيشتر از مردان خودکشي مي‌کنند و در ايران نيز شايع‌ترين گروهي که خودکشي مي‌کنند زنان خانه‌دار هستند که بيشتر عوامل فرهنگي، ‌اجتماعي در اين آمار موثر است. ازدواج تحميلي، خشونت عليه زنان و همچنين شرايط سخت طلاق عواملي است که از آن براي انگيزه زنان براي خودکشي در ايران مي‌توان نام برد.» وي تاکيد مي‌کند: «زنان در استان‌هاي غربي بيشتر خودسوزي مي‌کنند و متاسفانه در استان‌هاي شمالي مثل گلستان هم خودسوزي ديده مي‌شود.»

دکتر حسن‌زاده با بيان اينکه افزايش اعتماد به نفس جوانان يک عامل پيشگيرانه درخودکشي است، مي‌افزايد: «هر چه حمايت‌هاي اجتماعي در خانواده و جامعه بيشتر باشد، اعتماد به نفس در افراد بالاتر مي‌رود. حمايت‌هاي اجتماعي زماني به وقوع مي‌پيوندد که به عنوان نمونه يک فرد که بازنشسته مي‌شود مطمئن باشد که از همه لحاط تامين خواهد بود و نگران آتيه خود و خانواده‌اش نباشد.» وي با بيان اينکه در بسياري از کشورهاي پيشرفته، خط تلفني براي افرادي که نياز به مشاوره در زمينه خودکشي دارند وجود دارد، تصريح کرد: «اين خط تلفن در زماني که فرد اقدام به خودکشي کرده يا زماني که قصد خودکشي دارد، فعال است و فرد را راهنمايي مي‌کند. علاوه بر آن ما سازمان پيشگيري از خودکشي در تهران نداريم در حالي که قبل از انقلاب چنين سازماني وجود داشت.»


نهادينه‌کردن ارزش‌ها براي جوانان


دکتر پروين ناظمي، روان‌شناس بيشترين گروهي که اقدام به خودکشي مي‌کنند را طيف جوانان ذکر مي‌کند و مي‌گويد: «در سنين جواني به دليل عدم پذيرش شرايط، محروميت عاطفي و عدم سازگاري با محيط اطراف افراد به افسردگي روي مي‌آورند و دست به خودکشي مي‌زنند.»


دکتر ناظمي نهادينه شدن ارزش‌ها را بسيار مهم ارزيابي مي‌کند و ادامه مي‌دهد: «جوانان ما مهارت‌هاي زندگي را به خوبي ياد نمي‌گيرند و از لحاظ مقاومت و توانايي حل مشکلات تربيت نمي‌شوند. از سويي ديگر، همه هدف‌ها در چند چيز خلاصه مي‌شود و زماني که جوان به اين هدف‌ها نرسيد، افسرده مي‌شود و به فکر خودکشي مي‌افتد.» وي توضيح مي‌دهد: «بايد مقاومت در برابر مشکلات و ناکامي‌ها را به جوانان ياد بدهيم. به عنوان نمونه در حال حاضر همه به فکر مدرک دانشگاهي و پول هستند. زماني که فرد در کنکور قبول نشد، تصور مي‌کند تمام اهداف و آينده‌‌اش از بين رفته و احساس افسردگي به سراغش مي‌آيد در حالي که اگر انگيزه زندگي کردن و مقاوم بودن را در بچه‌ها نهادينه کنيم فرد با شکست خوردن به فکر خودکشي نمي‌افتد.»


دکتر ناظمي، نقش آموزش و پرورش را بسيار مهم مي‌داند و مي‌گويد: «ايجاد اعتماد به نفس را بايد از خانواده و بعد از مدارس شروع کنيم و ديدگاه بچه‌ها را اين‌گونه شکل بدهيم که همه چيز پول و مدرک نيست بلکه ايجاد مقاومت در برابر مشکلات بسيار مهم است و شادي دروني زماني حاصل مي‌شود که فرد به خودش متکي باشد.»


وي در مورد نقش رسانه‌ها در پيشگيري از ناهنجاري‌هاي اجتماعي مثل خودکشي، خاطرنشان مي‌کند: «رسانه‌ها بايد آمار خودکشي را بيان کنند تا خانواده‌ها در اين زمينه آگاه شوند، اما در عين حال وظيفه اصلي رسانه دادن راهکارهاست. يعني رسانه‌ها بايد راهکارهاي مناسب براي مشکلات اجتماعي را بيان کنند. به طور مثال اگر افسرده شديم يا ناکام شديم چگونه مي‌توانيم وضعيت خود را بهبود ببخشيم. رسانه‌‌ها با بيان راهکار مناسب مي‌توانند فرد را هدايت کنند. بنابراين رسانه‌ها در کنار بيان آمار خودکشي بايد راهکارهاي مقابله با آن را نيز به مخاطبان آموزش دهند.»
منبع:سلامتیران
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
من 1باردر17سالگی ازدواج ناموفق وپرخطری داشتم وحالا باداشتن 1دختر21ساله درسن 40 سالگی ناچاربه ازدواج مجددم/ ولی خیلی میترسم .چه بایدکنم؟
0.34531s, 19q