نگاهي به اثرات مثبت فعاليت‌هاي بدني در سلامت

۱۳۸۹/۰۷/۰۶ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 20413
نگاهي به اثرات مثبت فعاليت‌هاي بدني در سلامت
سلامت نیوز: هرگونه حركت بدني به وجود آمده توسط انقباض عضلات اسكلتي كه مصرف انرژي را در بدن بالا ببرد فعاليت بدني محسوب شده و اين فعاليت‌ها منحصر به ورزش كردن نيست.

به گزارش  ايسنا، حمل اشياء، باغباني، بالا و پايين رفتن از پله، انجام كارهاي منزل و كارهايي از اين قبيل كه مصرف انرژي را در بدن افزايش مي‌دهد، نيز فعاليت بدني محسوب مي‌شود.

ورزش و فعاليت‌هاي بدني ضربان قلب را افزايش داده و در نتيجه جريان خون در شريان‌هاي قلب را دو برابر مي‌كند كه منجر به تغذيه بهتر ماهيچه قلب و مانع رسوب چربي و سخت شدن رگ‌ها مي‌شود.

شنا، پياده‌روي، دويدن، دوچرخه‌سواري و كوهنوردي مناسب‌ترين ورزش‌ها براي سلامت قلب است. ورزش‌هاي هوازي با شدت متوسط و زمان بيش از 20 دقيقه مانند پياده‌روي و شنا تاثيرات بهتري بر سيستم قلب و عروق بدن دارند.

اين گزارش در ادامه تفاوت فعاليت بدني متوسط و شديد را چنين توضيح مي‌دهد: در فعاليت بدني متوسط تعداد تنفس و ضربان قلب افزايش يافته و در فعاليت بدني شديد تنفس به شماره مي‌افتد.

در ادامه اين گزارش تأثير ورزش و فعاليت بدني در كاهش وزن در اثر افزايش سوخت كالري روزانه اعلام شده و آمده است: ورزش‌هايي با شدت متوسط مانند پياده‌روي نيمه سريع در كاهش وزن بدن تأثيرات بيشتري دارند.

اين گزارش 30 دقيقه فعاليت بدني با شدت متوسط به مدت سه روز در هفته را حداقل فعاليت بدني مناسب براي بدن دانسته و تصريح مي‌كند: حتي اگر در اثر ورزش كاهش وزن صورت نگيرد، به دليل اين كه ورزش اثرات خود را در كاهش عوارض چاقي مثل مرگ ناگهاني، بيماري‌هاي قلبي، فشارخون و ديابت برجاي مي‌گذارد، وزن فرد ورزشكار با يك انسان داراي وزن نرمال تفاوتي نخواهد داشت.

 افرادي كه بيماري ديابت، فشارخون و ناراحتي قلبي دارند بايد تحت نظر پزشك معالج فعاليت فيزيكي داشته باشند. همچنين پياد‌روي، ورزش‌هاي كششي و تعادلي ساده‌ترين و مناسب‌ترين فعاليت بدني و ورزش در دوره سالمندي هستند و 40 دقيقه تمرينات هوازي به مدت سه جلسه در هفته مناسب‌ترين روش جهت كاهش چربي بدن و كنترل وزن است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11807s, 18q