ضرورت تاسيس مراكز روزانه پاره‌وقت سالمندي در كشور

۱۳۸۹/۰۷/۰۶ - ۱۶:۳۷ - کد خبر: 20420
ضرورت تاسيس مراكز روزانه پاره‌وقت سالمندي در كشور
رييس اداره سالمندان وزارت بهداشت با تاكيد بر آن كه در برنامه‌هاي مطرح شده براي سالمندان، هدف آن است كه سالمند تا حد امكان از هسته خانواده جدا نشود، گفت: پيشنهاد تاسيس مراكز روزانه پاره‌وقت سالمندي به سازمان بهزيستي ارايه شده است.

به گزارش  ايسنا، دكتر پريسا طاهري، متخصص طب سالمندي همزمان با روز سالمند در نشستي با خبرنگاران گفت: ارايه خدمات پاره وقت به سالمندان سبب مي‌شود تا سالمندان كمتر به خانه سالمندان سپرده شوند و در اين مراكز برنامه‌هاي مختص اين سن ارايه شود. در حال حاضر ممكن است مراكز خصوصي اين زمينه وجود داشته باشند.

وي با اشاره به نام گذاري اول اكتبر هر سال به نام روز جهاني «سالمند» گفت: مساله سالمندي تنها مختص ايران نيست، بلكه مساله جهاني است. سالمندي در همه كشورها يك وضعيت بهداشتي قلمداد مي‌شود. سالمندي پديده‌اي نيست كه از پيش تعيين نشده باشد.

طاهري با بيان اين كه وجود حدود 700 ميليون سالمند بالاي 60 سال در دنيا تخمين زده مي‌شود، گفت: حدود 80 درصد سالمندان دنيا در كشورهاي در حال توسعه ساكن هستند. در ايران نيز بر اساس آخرين سرشماري صورت گرفته در سال 1385 حدود 3/7 درصد جمعيت كشور (حدود پنج ميليون نفر) بيش از 60 سال سن دارند. با زاد و ولد متوسط پيش‌بيني‌ مي‌شود كه ميزان سالمندان كشور در سال 1429 به 9/24 درصد افزايش يابد. به اين ترتيب از هر چهار نفر يك نفر (25 درصد جمعيت كشور) سالمند خواهد بود. بر اين اساس اگر ساختار تشكيلاتي و تصميمات لازم در اين راستا حركت نكند با مشكل مواجه مي‌شويم.

وي گفت: عليرغم تصور موجود، سالمند فرد ناتوان نيست. بلكه سالمندان تنها توجه مي خواهند. خوشبختانه در وزارت بهداشت از سال 1384 اداره‌اي به صورت مجزا براي سالمندان تشكيل شد و برنامه‌هاي را در دو قسمت مراقبت‌هاي ادغام يافته و بهبود شيوه زندگي در نظر گرفته شد. متاسفانه گاهي سالمندان در شهرها كم رنگ ديده مي‌شوند. اين در حالي است كه دسترسي به خدمات شبكه در شهرها كمتر است. از طرف ديگر هدف آن است كه مسووليت سلامت از بهيار به خود فرد و از مراكز بهداشتي به منزل منتقل شود.

رييس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با بيان اين كه روند بيماري‌هاي دوران سالمندي از سمت بيماري‌هاي واگير به بيماري‌هاي غيرواگير تغيير يافته است، ادامه داد: بيماري‌هاي قلب و عروق از شايع‌ترين بيماري‌هاي دوران سالمندي است. با توجه به اين كه بسياري از عوامل خطر اين بيماري‌ها قابل كنترل هستند اصلاح شيوه زندگي مي‌تواند در جلوگيري از اين بيماري‌ها در دوران سالمندي بسيار موثر باشد.

طاهري با بيان اين كه اجراي برنامه‌هاي دوران سالمندي به ارتباط درون بخشي و برون بخشي نياز دارد و همراهي ديگر ارگان‌ها مانند سازمان بهزيستي و وزارت رفاه را مي‌طلبد، ادامه داد: تحقيقات نشان داده كه هر چه ميزان تحصيلات دانشگاهي فرد و ميزان مشاركت وي در جامعه بيشتر باشد احتمال ابتلا به آلزايمر در وي كاهش مي‌يابد. همچنين هر چه افسردگي و اضطراب در فرد بالا باشد احتمال بروز آلزايمر نيز افزايش مي‌يابد.

طاهري در رابطه با تدابير اتخاذ شده در زمينه ارايه خدمات سطوح دوم و سوم به سالمندان، گفت: به منظور ارايه خدمات سالمندي در تمام سطوح بايد نيروي انساني متخصص فراهم باشد. اين در حالي است كه اكنون متخصصان رشته سالمندي در كشور از تعداد انگشتان دست هم كمتر است. همچنين لازم است مبحث سالمندي به صورت آبشاري در تمام رشته‌ها و از جمله پزشك عمومي وارد شود.

رييس اداره سالمندان وزارت بهداشت مساله سقوط را از جمله مشكلات شايع در دوران سالمندي عنوان كرد و گفت: بر اساس تحقيقي شش ماهه در بيمارستان طالقاني، شايع‌ترين علت مراجعه سالمندان پس از بيماري‌هاي قلبي - عروقي، سقوط بود كه با توجه به پوكي استخوان اوليه، شكستگي و در نهايت افتادگي را سبب مي‌شود.

وي تاكيد كرد كه در جامعه بايد ديد جامع به سالمند وجود داشته باشد تا ميزان بستري و هزينه‌هاي بيمارستاني كاهش يابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.64892s, 19q