رييس انجمن ايدز ايران:

سومين «برنامه استراتژيك مبارزه با ايدز» جامع نيست

۱۳۸۹/۰۷/۰۷ - ۱۱:۰۷ - کد خبر: 20422
سومين «برنامه استراتژيك مبارزه با ايدز» جامع نيست
سلامت نیوز: رييس انجمن ايدز ايران گفت: سومين برنامه استراتژيك مبارزه با ايدز، جامع نيست و استفاده از چند متخصص عفوني براي تدوين آن باعث تكراري شدن اين برنامه مي‌شود.

دكتر حميدرضا شاعري در گفت وگو با (ايسنا)، افزود: ايدز پديده‌اي است كه نه تنها با تخصص‌ها و فوق تخصص‌هاي مختلف در ارتباط است بلكه جنبه‌هاي مختلف آن به تمام اقشار جامعه و صاحبنظران حوزه‌هاي گوناگون مربوط مي‌شود بنابراين ايدز، پديده‌اي پوياست و بايد براي برنامه ريزي به منظور پاسخ به آن با دانشمندان رشته‌هاي مختلف چون جامعه شناسان، روانشناسان، روانپزشكان و حتي اصحاب رسانه هم انديشي كرد تا برنامه‌اي جامع تدوين شود.

وي با بيان اينكه از ادبيات تخصصي براي تعيين برخي از اولويت‌هاي اين برنامه استفاده نشده است، گفت: عبارت «زنان آسيب پذير» ممكن است قشر وسيعي از زنان را در برگيرد. اين در حاليست كه همه زنان آسيب پذير در معرض HIV ايدز نيستند بلكه آناني كه رفتار پرخطر دارند يا در معرض خطر ناشي از انتقال هستند، ممكن است به اين ويروس مبتلا شوند.

رييس انجمن ايدز ايران با انتقاد از استفاده از واژه «مبارزه» در سومين برنامه وزارت بهداشت در پاسخ به اين بيماري اظهار كرد: اين واژه مدتهاست بر اساس توافقات بين‌المللي و اخلاقي براي پاسخ به ايدز استفاده نمي‌شود. چون تداعي كننده خشونت، تبعيض و بدنامي است. بنابراين گنجاندن «مبارزه» در عنوان اين برنامه نشان دهنده لحاظ نشدن جنبه اخلاقي در آن است.

وي ادامه داد: ايدز، اپيدمي جواني است كه روز به روز در حال تغيير است و براي همگامي با اين تحولات بايد حتي در برنامه ريزي از نوع دولتي از افراد جوان و متخصصان رشته‌هاي مختلف استفاده شود و فقط برنامه‌اي براي رفع تكليف و انجام تعهدات اداري تدوين نشود.

شاعري در پايان با بيان اينكه داشتن برنامه بهتر از نداشتن آن است، اظهار كرد: كشورهاي همسايه حتي مشابه چنين برنامه‌اي را ندارند و صورت مساله را پاك مي‌كنند. بنابراين داشتن برنامه در ايران براي پاسخ به اين بيماري، كاملا حياتي است و توجه دولت به اين مقوله جاي تقدير دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15892s, 18q