احساسات منفي سبب تشديد درد در زنان مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۰۷ - ۱۱:۲۱ - کد خبر: 20423
احساسات منفي سبب تشديد درد در زنان مي‌شود
سلامت نیوز: متخصصان هلندي مي‌گويند: خشم و احساسات منفي سبب تشديد درد در زنان مي‌شود.

 اين متخصصان دريافته‌اند كه احساسات منفي مثل غم و عصبانيت، احساس درد را در زنان مبتلا به سندرم «فيبروميالژي» و يا حتي در زنان سالم افزايش مي‌دهد.

اين متخصصان با آزمايش روي 121 زن كه 62 نفر از آنها به سندرم فيبروميالژي مبتلا بوده و 59 نفر ديگر به اين اختلال مبتلا نبودند به نتايج فوق دست يافته‌اند.

به گزارش پايگاه اينترنتي وب ام دي، در اين افراد تاثير احساسات منفي روي واكنش‌هاي درد اندازه‌گيري شد. متخصصان متوجه شدند كه زنان با فيبروميالژي و يا بدون اين سندرم در واكنش به عصبانيت و غم، احساس درد بيشتري را نشان مي‌دهند.

 سندرم فيبروميالژي به عنوان يكي از شايع‌ترين علل دردهاي منتشر و مزمن در بدن شناخته شده است كه در بسياري از اوقات همراه با احساس خستگي زودرس و كاهش انرژي است.

مشكلاتي مانند اضطراب، افسردگي، اختلالات خواب و كمي حافظه، احساس گزگز در دست و پا، قاعدگي‌هاي دردناك، نامنظم بودن اجابت مزاج، سندرم روده تحريك‌پذير (كوليت عصبي)‌، تحريك‌پذيري مثانه و تكرر ادرار و احساس تورم در اندام‌ها و مفاصل در اين سندرم رايج است.

سندرم فيبروميالژي از بيماري‌هاي شايع محسوب مي‌شود. مطابق بررسي‌هاي انجام گرفته در كشورهاي غربي، تقريبا از هر 50 نفر يك تن به اين سندرم مبتلا است. زنان بيشتر به اين سندرم مبتلا مي‌شوند به طوري كه شيوع اين اختلال در زنان تا 9 برابر نسبت به مردان بيشتر است. به طور كلي آستانه احساس درد در مبتلايان به اين اختلال نسبت به سايرين كمتر بوده و اين بيماران درد را زودتر و بيشتر احساس كرده و به بيان ديگر براي احساس درد مستعدتر هستند.

احساس درد در عضلات و بافت‌هاي نرم بدن، تپش قلب و احساس سوزش سينه، سردردهاي شبه ميگرني و يا دائمي، دردهاي ناحيه لگن بويژه در زمان قاعدگي، اختلالات دستگاه گوارش نظير نامنظمي اجابت مزاج به صورت يبوست و اسهال متناوب، احساس گزگز و مورمور شدن در اندام‌ها، تكرر و سوزش ادرار، اختلالات عصبي نظير افسردگي، اضطراب، كمي حافظه، احساس تورم بويژه در دست‌ها، حساسيت نسبت به تغييرات دما بويژه سرما از مهمترين علائم و نشانه‌هاي اين سندرم هستند.

پزشكان تاكيد دارند كه سندرم فيبروميالژي هيچ‌گونه عوارض جسماني مهم مثل پوكي استخوان و تغيير شكل مفاصل را به دنبال نداشته و بيماران هرگز نبايد نگران عوارض درازمدت بيماري خود باشند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
ليلي پوررفيعي
در اين سندرم خونريزي مقعدي نيز ديده مي شود يا خير؟
6.15045s, 19q