درخواست وزیر بهداشت از دولت

براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو و خدمات پزشكي يارانه اختصاص دهید

۱۳۸۹/۰۷/۰۷ - ۱۲:۲۱ - کد خبر: 20427
براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو و خدمات پزشكي يارانه اختصاص دهید
سلامت نیوز: وزير بهداشت گفت: با توجه به افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي در طرح هدفمندي يارانه‌ها به طور طبيعي شاهد افزايش قيمت دارو و خدمات پزشكي خواهيم بود به همين علت دولت بايد بخشي از يارانه‌ها را براي جلوگيري از افزايش اين قيمت‌ها به بخش سلامت اختصاص دهد.

مرضيه وحيد دستجردي در گفت‌و‌گو با فارس، درباره تأثير هدفمندي يارانه‌ها بر خدمات سلامت، افزود:‌ با اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها ما در نظام سلامت با 2 مسئله مواجه هستيم يكي مسئله دارو و ديگري هزينه تمام شده خدمات بهداشتي و درماني در بيمارستان‌ها و مراكز بهداشتي و آموزشي وزارت بهداشت كه بايد براي جلوگيري از افزايش قيمت آنها اقدام كنيم.

وي گفت: در مورد دارو مجلس مصوب كرده است كه يارانه دارو تغيير نمي‌كند اما گر چه كارخانه‌هاي دارويي مانند گذشته از يارانه دارو برخوردار مي‌شوند اما با توجه به افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي به طور طبيعي هزينه تمام شده دارو براي كارخانه‌هاي دارويي هم افزايش مي‌يابد، همچنين هزينه حمل و نقل دارو نيز تغيير مي‌كند.

وي افزود: با توجه به اين واقعيت بايد به طور طبيعي منتظر افزايش قيمت دارو در كشور باشيم، وزارت بهداشت اين موضوع را به شوراي هدفمندي يارانه‌ها اعلام كرده است و درخواست كرديم كه بخشي از يارانه‌ها براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو به كارخانه‌هاي داروسازي منتقل شود.تا افزايش قيمت دارو نداشته باشيم.

وزير بهداشت تأكيد كرد: قيمت داروها مشخص است و نبايد افزايش قيمت داشته باشيم.

وحيد دستجردي اضافه كرد: در مورد هزينه خدمات درماني و آموزشي هم با توجه به افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي با همين مسئله مواجه هستيم و برآورد نياز به دريافت يارانه را براي جلوگيري از افزايش تعرفه‌هاي پزشكي و خدمات آموزشي به شوراي هدفمندي يارانه‌ها اعلام كرده ايم.

وزير بهداشت گفت: نبايد اجازه دهيم تعرفه خدمات پزشكي افزايش يابد، البته به تمام مراكز تابعه وزارت بهداشت اعم از دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، بيمارستان‌ها و مراكز آموزشي گفته‌ايم كه حداكثر صرفه جويي را داشته باشند. مصرف حامل‌هاي انرژي را به حداقل برسانند و حداكثر بهره‌وري را داشته باشند.

وحيد دستجردي افزود: برآورد ما اين است كه با وجود صرفه‌جويي‌ها شاهد، 15درصد افزايش هزينه به علت افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي باشيم به همين علت به طور طبيعي شاهد افزايش منطقي قيمت تمام شده دارو و تعرفه‌هاي پزشكي خواهيم بود به همين دولت براي جلوگيري از افزايش قيمت دارو و خدمات پزشكي بايد بخشي از يارانه‌هاي آزاد شده را به بخش سلامت اختصاص دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.9239s, 19q