آمار واقعي شيوع بيماري‌هاي رواني در كشور نيمه دوم امسال اعلام مي‌شود

۱۳۸۹/۰۷/۱۱ - ۱۱:۵۸ - کد خبر: 20445
آمار واقعي شيوع بيماري‌هاي رواني در كشور نيمه دوم امسال اعلام مي‌شود
سلامت نیوز: وزير بهداشت گفت: آمار درستي از شيوع بيماري‌هاي رواني در كشور نداريم اما تحقيق براي دستيابي به آمار دقيق اين بيماري‌ها در وزارت بهداشت آغاز شده و تا 6ماه آينده نتايج آن منتشر مي‌شود.

مرضيه وحيد دستجردي در گفت‌و‌گو با فارس، درباره شيوع بيماري‌هاي رواني در كشور و اقدامات وزارت بهداشت براي كنترل اين بيماري‌ها توضيح داد: ما هيچ آمار درست و حسابي از شيوع بيماري‌هاي رواني در كشور نداريم، البته تحقيقات و كارهاي خوبي براي به دست آوردن آمار اين بيماري‌ها با تصويب شوراي معاونان وزارت بهداشت شروع شده است كه اميدواريم نتايج آن تا 6 ماه آ‌ينده استخراج و منتشر شود.

وي ادامه داد: همه آمارهايي كه تاكنون از شيوع بيماري‌هاي رواني در كشور منتشر شده قديمي و بعضاً به استناد آمار جهاني است كه در ايران كاربرد ندارد، از جمله آمار شيوع 20 درصدي كه مورد تأييد وزارت بهداشت نيست ما بررسي و تحقيق كشوري را در كل استان‌ها براي به دست آ‌وردن شيوع بيماريهاي رواني آغاز كرده‌ايم و آمار مستند وزارت بهداشت محور برنامه‌ريزي‌ها خواهد بود.

وزير بهداشت گفت: متأسفانه آمارهايي كه تاكنون درباره شيوع بيماري‌هاي رواني گفته شده هيچكدام مستند نيستند، بيشتر تعميم آمارهاي جهاني است يا آماري است كه در يك بيمارستان يا منطقه گرفته شده و به كل كشور تعميم داده شده است و اين آمارها قابل تعميم نيستند.

وحيد دستجردي درباره اقدامات وزارت بهداشت براي كنترل از بيماري‌هاي رواني نيز توضيح داد: بسته‌هاي خدمات سلامت روان در طرح پزشك خانواده اضافه شده و با اجراي اين طرح در تمام تيم‌هاي پزشك خانواده يك نفر روانشناس يا متخصص در زمينه سلامت روان حضور دارد و به 10 هزار نفر جمعيت تحت پوشش هر واحد پزشك خانواده خدمات رساني مي‌كند.

وي گفت: افزايش و تقويت قطب‌هاي روانپزشكي و تقويت پژوهش‌هاي حوزه روانپزشكي در كنار افزايش تخت‌هاي روانپزشكي كه مي‌دانيم تعدادشان در كشور كم است از جمله برنامه‌هاي وزارت بهداشت براي تقويت سلامت روان ايرانيان است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60902s, 18q